دانستنیهای دیابت

آخرین مرحله درمانی دیابت ، انسولین است؟ یعنی آخر خط هستم؟

dead end
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

اولا با چنین دید منفی به درمان نگاه کردن ، شکست تیم درمانی را حتمی میکند.

دوما:

همانطوریکه در سوالات قبلی توضیح دادم انسولین درمانی برای دیابت نوع یک تنها را درمان است و در دیابت حاملگی بیخطرتر ین درمان از لحاظ عوارض جانبی برای نوزاد.

اما برای دیابت نوع دو:

تحقیقات نشان داده که وقتی دیابت نوع دو تشخیص داده میشود یعنی وجود علائم بارز آن فرد و پزشک را مشکوک به وجود دیابت میکند معمولا حدود ۱۰ سال از وجود اختلالات کنترلی قند خون گذشته است یعنی فرد به درجاتی اختلال قند ناشتا و یا عدم کنترل قند خون بعد مصرف غذا داشته است (همان پیش دیابت) و در همین زمان حدود نیمی از سلولهای تولید کننده انسولین بدن را هم از دست داده است.

لازم به ذکر است که سلولهایی در لوزالمعده یا پانکراس ما هستند که وظیفه تولید انسولین و کنترل قند خون را به عهده دارند.

در اغلب اوقات بعد از سالها کنترل دیابت نوع دو بعد مصرف قرصها دیگر بدن قادر به تولید انسولین کافی برای نیازهای خود را ندارد ، ما پیرتر و یا چاقتر شده ایم و یا بدلیل بروز بیماری دیگر و یا مصرف داروهای جدید به دلیل بیماریهای سالمندی و …. ، تولیدات انسولینی بدن برای رفع نیازها کافی نیست ، در چنین مواردی انسولین درمانی جهت حفظ قند خون در محدوده طیبعی الزامی است و تنها راه نجات.

گاهی فرد با قرصها کنترل است اما عمل جراحی قرار ایست انجام دهد  و طبق نظر پزشک معالج الزامی است که چند روز قبل تر در بیمارستان جهت تنظیم قند خون و اصلاح وضعیت متابولیک بستری شود ، در چنین مواردی کادر پزشکی جهت تنظیم قند خون و انجام اعمال درمانی دیابت فرد را با انسولین کنترل میکنند اما احتمال دارد با قرص های خوراکی فرد را ترخیص کنند.

در یکی از مقالات علمی ضمیمه شده در قسمت مقالات با جزئیات توضیح دادم که گاهی اوقات فردی که از زمان تشخیص دیابتش مدت زمان زیادی نگذشته و با وزن بالا و علایم شدید دیابت مراجعه میکند یا کاهش وزن شدیدی در کوتاه مدت تجربه کرده است و با HbA1c بالای ۹ درصد مراجعه میکند جهت اصلاح وضعیتی که اصطلاحا مسمومیت با قند یا glucose toxicity نامیده میشود مجبور به استفاده از انسولین در کوتاه مدت جهت اصلاح سریع وضعیت متابولیک هستیم و چنین افرادی بعد کنترل میتوانند حتی با قرصها درمان دیابت را ادامه دهند گرچه انسولین درمانی انتخاب بهتری است.

 

باید پذیرفت که گاهی انسولین درمانی یک ضرورت است و برطبق تشخیص پزشک بهترین راه درمان ، این به معنی آخرین مرحله درمانی نیست

به این سوال پاسخ دهید

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید