دانستنیهای تغذیه دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

آیا انسولین درمانی چاق میکند؟

weight gain2
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

براساس مطالعه UKPDS  ، یکی از مهمترین مطالعات انجام شده درباره دیابت نوع دو که بیست سال بیماران را تحت بررسی قرار گرفتند(پنج هزار و یکصد و دو  بیمار تازه تشخیص دیابت نوع دو از ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۷).

بیماران دیابتی نوع دو در هنگام تشخیص حدود پنجاه درصد از ظرفیت تولید سلولهای بتا در لوزالمعده (محل تولید انسولین) را از دست داده اند و سالیانه ۴ درصد این مقدار بیشتر میشود.

پس به جایی میرسیم که تولید انسولین بدن برای نیازهای روزانه کافی نیست و این عدم کنترل دیابت منجر به شروع انسولین درمانی در افراد دیابتی نوع دو میشود.

در این مرحله  تازه به شکایت ، ترس از اضافه وزن بیماران بر میخوریم !!!

 

اضافه وزن با شروع انسولین به چه دلیل است و چکار کنیم؟

وظیفه انسولین ورود قند به داخل سلول و کاهش قند موجود در خون است.

 

اگر بیمار دیابتی در تغذیه ، الزامات و استانداردهای لازم برای تغذیه و فعالیت فیزیکی را رعایت نکند ، به میزان بیشتری کالری وارد بدن شده و کالری اضافی منجر به ساخت چربی اضافه و اضافه وزن ناشی از آن میشود.

اشتباه در تنظیم میزان انسولین تزریقی و احتمال بروز افت قند خون و تعدد دفعات افت/خوردن باعث چاقی میشود.

همانطوریکه میدانید فرایند سیری یک فرایند تدریجی است ، با بروز افت قند خون ، بیمار شروع به خوردن میکند و تا لحظاتی حتی بعد رفع نیاز و عبور از مرحله افت قند خون این خوردن ادامه می یابد.

همانطوریکه در درمان افت قند خون گفتیم ، یک واحد کربوهیدرات میل شود تا ۱۵ دقیقه بعد و …. ( پس این به منظور مصرف یکسره و مداوم مواد مغذی مختلف نیست)

ترس از بروز افت قند و اضافه خوردن ناشی از این افت قند خون !

تغذیه آزاد بعد از شروع انسولین ، گاهی به اشتباه افراد بعد شروع انسولین درمانی به همه چیز خواری !!! رو می آورند.

تا حدودی جبران کاهش وزن و لاغری قبل از شروع انسولین درمانی بدلیل عدم کفایت دارو درمانی قدیم ( این برگشت وزن به حدود طبیعی را افزایش وزن در نظر نگیرید).

انسولین های انسانی در مقایسه با انسولین های آنالوگ بیشتر اضافه وزن دارند و این اضافه وزن در زمانهای کوتاه بعد از شروع انسولین درمانی رخ میدهد.

اسافاده ترکیبی از داروها مثل متفورمین بعلاوه انسولین.

افزایش تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی ، تغذیه صحیح ، عدم حذف وعده های غذایی و الزام به مصرف میان وعده ها از راهکارهای جلوگیری از افزایش وزن غیر طبیعی بعد از شروع انسولین درمانی است.

 

فراموش نکنیم گرچه احساس خوب بودن و سلامت بعد از شروع انسولین درمانی توام با جبران کاهش وزن قبلی ، خوب و لذت بخش است ولی با افزایش وزن و افزایش مقاومت به انسولین احتمال نیاز به انسولین بیشتر (چه تزریقی و چه تولیدی) طبق شکل زیر ، بیشتر و بیشتر میشود و با اختلالات سطح چربی خون ، احتمال بروز مشکلات قلبی نیز بیشتر میشود.

 

insulin

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید