دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

آیا دیابت نوع ۲ می تواند به دیابت نوع ۱ تبدیل شود؟

LADA_Logo_
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

بله اگرچه بنظر عجیب میرسد اما بر اساس  مطالعه ی کوچکی که در ژاپن انجام گردید دانشمندان اعلام کردند دیابت نوع ۲ می تواند به دیابت  نوع ۱ تبدیل گردد.

 زمانیکه  دیابت نوع ۲ که یکی از بیماریهای شایع  درسراسر جهان است به عنوان یک بیماری خود ایمنی  به جای یک بیماری کاملاً متابولیک  دوباره تعریف شده است، هر چیزی ممکن است  و بیماری خود ایمنی می تواند  درهر زمانی به دلیل  عملکرد ناصحیح  سیستم  ایمنی بروز کند.

شاید شما هم درابتدا به این موضوع فکر کنید که این افراد درحقیقت  به دیابت LADAیا دیابت ۱٫۵مبتلا بوده اند،یعنی ابتدا دیابت نوع ۲ در این افراد ظاهر شده و با گذشت زمان دیابت آنها به دیابت نوع ۱ تغییر کرده است اما نتایج این تحقیق کوچک بیانگر چیز دیگری است.

دیابت نوع ۱٫۵چیست؟

 دیابت  نوع ۱٫۵ نه دیابت نوع یک است و نه دیابت نوع ۲ بلکه چیزی ما بین این دو بیماری است  که غالباً درهنگام تشخیص بادیابت نوع ۲ اشتباه گرفته می شود.

 LADAیا Latent Autoimmune Diabetes in Adultsبه اصطلاح دیابت نوع  ۱٫۵

ده درصد افراد مبتلا به دیابت را از همه ی انواع شامل می شود و به دلیل ویژگی های ارثی خاص آن در زمان تشخیص با دیابت  نوع ۲ اشتباه گرفته می شود:

·        به آهستگی  ودر طول ماهها تا سالها آغاز می شود.

·        درابتدای تشخیص به داروهای خوراکی پاسخ می دهد اما پس از ۶ ماه بیمار نیاز به تزریق انسولین خواهدداشت.

·        سن شروع بیماری دربزرگسالی است.

·        این افراد نشانه هایی از مقاومت به انسولین  را دارند.

LADA-chart

نکته ی جالب این است که این  زیر گروه از بیماران از دهه ی ۷۰ میلادی که انجام آزمایش آنتی بادی علیه سلولهای جزایر امکان پذیر گردید، شناسایی شدند. در دیابت نوع ۱ که یک بیماری اتوایمیون  است سیستم  ایمنی  بدن به سلولهای  جزایر در پانکراس حمله  می کند بنابراین  بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ آنتی بادی مثبت هستند اما درافراد مبتلا به دیابت  نوع ۲ بجز تعداد کمی  که به بیماری LADAیا دیابت ۱٫۵مبتلا هستند آنتی بادی مثبت نباید وجود داشته باشد.

 پژوهش انجام شده در ژاپن نشان می دهد  بیماری ۶ شرکت  کننده ی این تحقیق  که در ابتدا  به دیابت  نوع ۲ مبتلا بودند بطور متوسط  ۷٫۷ماه پس از تزریق انسولین به دیابت نوع  یک تبدیل شد. این تحقیقبا عنوان” insulin induced type 1 diabetes” در مجله ی FoodConsumerمنتشر گردید.

این مسئله  برای همه  سوالی برانگیخت : آیا انسولین  که خود یک داروی  شگفت انگیز وحیات بخش است سبب  واکنش ایمنی و تبدیل دیابت نوع ۲ به یک می شود؟

 از آنجائیکه  تعداد افراد  شرکت  کننده دراین تحقیق  اندک است نتیجه گیری نهایی ازآن کار بسیار سختی است . اما این  تحقیق زمینه را برای انجام تحقیقات بزرگتر فراهم نموده است. دراین تحقیق  اشاره ای  به تغییر رژیم دارویی دیابت و اجتناب از  یک درمان  یا استفاده از درمان دیگر نشده است، اما تحقیقات  همیشه درحال کشف اطلاعات  بیشتر درمورد  داروها و چگونگی تعامل آنها با بدن ما هستند.

منبع:http://diabetestma.org

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه معالجه بیماران دیابتی در سال ...

دیدگاهتان را بنویسید