دانستنیهای تغذیه دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

آیا متفورمین افت قند می دهد؟

metformin
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

بیماران دیابتی که متفورمین میخورند همیشه می گویند با مصرف متفورمین دچار نفخ ،سوزش سردل ، اسهال ، بووطعم  بد  مثل فلزدر دهان و حتی افت قند می شوند .

تقریبا حدود ۲۰ درصد افرادی که متفورمین استفاده می کند به صورت خفیف و گذرا این علائم را تجربه می کنند ماده موثر دارویی متفورمین (بی گوایند ) BIGUANIDE است، گیاه گالگا (Galega officinalis) در قرنها پیش برای درمان دیابت استفاده می شده است در دهه ۱۹۲۰ ترکیبات گوایند از عصاره یا شیرابه گالگا استخراج شد و اثر بخشی بی گوایند در درمان دیابت نوع دو  در اواخر دهه  ۱۹۵۰مجددا تشریح شد .

متفورمین علاوه بر دیابت در درمان تخمدان پلی کیستیک ، کبد چرب غیرالکلی و حتی در درمان بلوغ زودرس استفاده می شود مقاومت به انسولین پایه و اساس سه بیماری آخر است که متفورمین در کاهش آن موثر است

مکانیسم اثر متفورمین  ، کاهش آزاد سازی قند خون از کبد ، کاهش تولید قند در کبد و کاهش مقاومت به انسولین در بافتهای بدن از جمله عضلات است پس جز در موارد معدود و محدود و آنهم بیشتر بدلیل استفاده توام با داروهای دیگر مثل سولفونیلاوره ها (گلی بن کلامید و ….) و انسولین و یا گرسنگی های طولانی مدت بهمراه انجام فعالیتهای فیزیکی شدید مثل ورزش افت قند واضح در درمان دیابت با آن نداریم .

طبق دستورالعمل انجمن دیابت آمریکا :

متفورمین داروی انتخابی اول در درمان دیابت نوع دو می باشد .

سالهای ۸۰ و ۹۰ میلادی مطالعات مختلفی انجام شد و نشان داد که درمان با متفورمین تاثیرات مثبتی روی کاهش LDL (جزء بد کلسترول خون ) و تری گلیسرید دارد ودر ادامه اثر مثبتی روی آینده درمانی بیمار دیابتی از لحاظ سلامت  قلب و عروق دارد

[highlight]یادمان نرود افت قند خون واقعی به معنی قند خون کمتر از mg/dl 70 است.[/highlight]

و این شخص نیازمند اقدام درمانی ، حمایتی افت قند است ولی گاهی اوقات بیمارانی که قندهای بالا دارند در شروع درمان یا تغییرات درمانی دچار کاهش قندی مثلا از حدود ۳۰۰ به ۱۵۰- ۱۰۰ می شوند و فرد دچار تظاهراتی شبیه افت قند مثل ضعف ،تعریق می شوند که به نام افت قند کاذب نامیده می شود گرچه خطرناک نیست ولی لازم است مدیریت شود تا تعدادش و شدتش کاسته شود که البته در گذر زمان از شدتش کاسته می شود البته الزامی است با پزشکتان در این مورد صحبت کنید .

galega_officinalis

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۴ دیدگاه

 • سلام من دختری 21 ساله هستم از ساله گذشته تا به الان دو بار دچار کیست شدم و بار دوم با مراجعه به پزشک به من داروی متفورمین تجویز کرده با خوردن آن دچار سرگیجه های شدید درد شکم و حالت تهوع میشوم و 4 سال پیش سابقه کمبود قند داشتم.لطفا مرا راهنمایی کنید

  • همانطوریکه در متن مقاله توضیح دادم بطور گذرا ، تعدادی از مصرف کنندگان متفورمین دچار مشکلاتی مثل تهوع و … می شوند بهتر است با مقدار کمتر شروع شود و به تدریج مقدار مصرف روزانه بالا رود مثلا فواصل یک تا دوهفته. حتی پیشنهاد میشود قرص متفورمین از کارخانه سازنده دیگری استفاده شود.
   افت قند واقعی با قند کمتر از 70 معنی پیدا میکند آیا قند خود را چک کرده بودید؟
   اغلب فکر میکنند چون متفورمین را بیماران مبتلا به بیماری دیابت استفاده میکنند پس حتما قند را پایین می آورد درصورتیکه در مقاله کاملا توضیح دادم این تصور اشتباه است و گروههای دیگری از بیماران از منافع متفورمین استفاده میکنند آنهم بدون افت قند خون.

 • بنده سه سال است که ازانسولین لانتوس توام با قرص متفورمین روزی سه عدد و قرص گلی بنکلامید روزی دوعدد استفاده می کردم و دراین مدت قند خونم ثابت می ماند قبل از غذا حول هوش ۱۲۰ و بعداز غذا حول هوش ۲۱۰ بوده ولی اینبار دکتر به جای قرص گلی بنکلامید انسولین نورپید نارنجی رنگ نوشته از روزی که از این انسولین استفاده می کنم قند خونم درحدود ۷۰ واحد بالا رفته نمی دانم این انسولین راکناربگزارم یانه لطفا راهنمایی ام فرمائید.باتشکر

  • ترکیب انسولین لنتوس با انسولینهای سریع الاثری مثل نوورپید یا اپیدرا بهتر از ترکیب آن با قرص خصوصا گلی بن کلامید است.
   البته ما معمولا متفورمین را بعد از شروع انسولین قطع نمیکنیم مگر همزمانی وجود بیماریهای کلیوی یا کبدی شدید و ….

   پس ترکیب فعلی لنتوس و نوورپید از لحاظ علمی انتخاب بهتری است با توجه به شرایط شما.
   فقط احتمال دارد تیتراسیون دوز یا مقدار آن مدتی طول بکشد.
   نگران نیاشید

دیدگاهتان را بنویسید