اخبار سلامت اخبار فارسی

آخرین آمار دیابت در دنیا

wddposter139402
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

بیست و سومین کنگره بین‌المللی فدراسیون جهانی دیابت از تاریخ ۷ تا ۱۳ آذر ماه سال جاری در شهر ونکور کشور کانادا برگزار شد.

در این کنگره به جز نمایندگان رسمی کشورهای عضو، بیش از ۸۰۰۰ نفر حضور داشتند و در سمپوزیوم‌ها، کارگاه‌ها و جلسات کنگره شرکت جستند. از انجمن دیابت ایران نیز که عضو رسمی فدراسیون جهانی دیابت است، نمایندگانی حضور داشتند.

در این کنگره هفتمین اطلس فدراسیون جهانی دیابت نیز در اختیار اعضا قرار گرفت. بر طبق آخرین آمار منتشر شده در این اطلس، شیوع دیابت نوع ۱ و ۲ رو به افزایش است به طوری که تعداد افراد مبتلا به دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا که ایران نیز در همین منطقه واقع شده، تا سال ۲۰۴۰ دو برابر افزایش خواهد یافت

یعنی از ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر امروز به ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

  • در حال حاضر بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان ۱۴-۰ ساله در جهان به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند.
  • ۴۱۵ میلیون نفر از بزرگسالان ۷۹-۲۰ ساله مبتلا به دیابت هستند.
  • ۱۹۳ میلیون نفر بدون تشخیص هستند.
  • ۳۱۸ میلیون نفر پیش دیابت یا دچار اختلال تحمل گلوکز هستند.
  • در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵ میلیون نفر در اثر دیابت فوت کردند.
  • تا سال ۲۰۴۰، عده دیابتی‌ها به ۶۴۳ میلیون نفر خواهد رسید.
  • هزینه سالانه دیابت،‌حدود ۶۷۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود یعنی ۱۲ درصد بودجه ملی بهداشت صرف درمان دیابت و عوارض آن می‌شود.
  • آمارها حکایت از افزایش سریع شیوع دیابت نوع ۱ و ۲ در دنیا دارد.

با توجه به این که علت اصلی شیوع و افزایش دیابت نوع ۲، تغذیه ناسالم و کاهش فعالیت جسمی است و از سوی دیگر نیز بخش عمده هزینه‌های درمانی، مربوط به همین نوع دیابت است. لذا پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲، بهترین و ارزان‌ترین راهکار کاهش هزینه‌هاست. می‌توان با آموزش، بر دو عامل مهم ابتلا به دیابت نوع ۲، (تغذیه ناسالم و کاهش فعالیت جسمی) حائق آمد.

منبع: سایت انجمن دیابت ایران

http://ids.org.ir/index.php/fa/component/content/article/50-1392-07-03-07-51-11/314-1392-07-05-19-16-36

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید