دانستنیهای تغذیه دانستنیهای سلامت

از نوشیدنی کفیر چه چیزی میدانید؟

kefir
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

کِفیر نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر و دانه های کفیر است که سرمنشأ آن کوههای قفقاز در روسیه میباشد. دارای عطر و طعم خوشی بوده و میتواند همراه با عسل و سایر میوه ها مصرف شود. همچنین مصرف کفیر بر روی حرکت روده، سهولت در هضم، تقویت ایمنی، کاهش شدت و مدت اسهال، اختلال خواب، افسردگی و اختلالات زیاد فکری مؤثر میباشدو به بازسازی فلور میکروبی غشاهای مخاطی سراسر دستگاه گوارش کمک میکند. میکروارگانیزمهای آن غیربیماریزا بوده و برای تولید کفیر به مقدار زیادی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و ساکارومیسز کفیر، نیاز میباشد. ترکیب کفیر، تغییرپذیر بوده و به عواملی همچون منبع چربی شیر، ترکیب دانه ها و تکنولوژی فرآوری کفیر مربوط میشود. محصولات گوناگونی مانند؛ کفیر منجمد خشک شده، کفیر شیر پس چرخ و قرص جویدنی کفیر از آن حاصل میشوند. فرایند تولید کفیر به دو صورت سنتی و صنعتی، اندکی متفاوت میباشد که بازدهی روش صنعتی به مراتب بیشتر خواهد بود.

تاریخچه

کفیر، نوشیدنی غیرطبیعی تخمیری حاصل از شیر است که از کوههای قفقاز در روسیه سرچشمه گرفته است..در روسیه به منظور معالجه یا جلوگیری از بعضی امراض مورد استفاده قرار میگیرد. از لحاظ درمانشناسی و تغذیه ای، سرآغاز مصرف آن در بعضی از مناطق جهان، آسیای جنوب غربی، اروپای شمالی و شرقی، آمریکای شمالی و ژاپن بوده است. مصرف کفیر در جمهوریهای شوروی سابق، مجارستان و هلند سالهای زیادی است که توسعه یافته و در سوئد، نروژ، آلمان و فنلاند به خوبی شناخته شده و در مصر، استرالیا و برزیل به خوبی و در آمریکا و ژاپن به طور چشمگیری رشد داشته است.

بر اساس پاره ای از فرضیات، کفیر اولین بار توسط چوپانان عشایر قفقازی و در اثر تخمیر شدن شیر های تازه که در ظرف چرمی خود حمل میکردند کشف شد. اما بیش از این نیز، در کوههای قفقاز، کفیر به داشتن خواص درمانی نسبت داده میشد. در گذشته، نوبل لائورتا الایه متچانیتکوف آغازگر مطالعه بر روی خواص کفیر در اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی بود.

محقق کانادایی، »تد فارنرث« کفیر را به علت طعم شامپاینی طبیعی و داشتن فهرست بی پایان خواص سلامتبخش، شامپاین فراورده های لبنی نامیده است.

احتمالاً واژه کفیر ترکیبی است از واژگان کف و شیرو همچنین احتمال دارد واژه کفیر از واژه ترکی کیف به معنی احساس لذت گرفته شده باشد.

ویژگیهای حسی

خواص کفیر، حاصل از اسید لاکتیک، دی اکسید کربن، اتیل الکل و ترکیبات آروماتیک در خلال تخمیر میباشد. عواملی که خواص بینظیر حسی را در کفیر ایجاد میکنند؛ صدای فش فش، طعم اسیدی ترش و نیروبخش میباشدو یک شامپاین لبنی محسوب

میشود. غلظت و قوام کفیر، مانند ماست رقیق است. عطر خوش کفیر به علت حضور دی استیل و استالدهید در محیط میباشد که دیاستیل توسط استرپتولاکتیس دیاستیل لاکتیس زیرگونهٔ لئوکونوستوک

تولید میشود. ترشی و چربی کفیر، لذتبخش بوده که میتواند همراه با عسل و سایر میوه هامخلوط و مصرف شود.

ویژگیهای تغذیه ای

کفیر، آشامیدنی مشهور خاورمیانه است و یک غذای رژیمی برای افراد مبتلا به بیماری عدم تحمل لاکتوز میباشد که قادر است مقدار زیادی از لاکتوز را هضم کند. در نتیجهٔ تخمیر، میزان لاکتوز در کفیر کاهش و میزان بتاگالاکتوزیداز افزایش مییابد. پروتئینهای موجود در کفیر تا اندازه ای هضم شده و خودشان را به راحتی در بدن اتولیز میکنند. تریپتوفان یک اسید آمینهٔ ضروری در کفیر میباشد که بر روی سیستم عصبی تأثیرگذار است.

همچنین کفیر یک ماست نوشیدنی و محصولی نیروبخش به حساب میآید. کفیر با استفادهٔ کربوهیدراتها، چربیها و پروتئینها به رشد، نگهداری و فعالیت سلولی کمک میکند.

ارزش بالای تغذیه ای و سلامتبخش کفیر، متعدد میباشد بنابر این مصرف آن برای نوزادان نارس، کودکان، زنان حامله و شیرده و بیماران و افراد پیر و مبتلایان به بیماری عدم تحمل لاکتوز توصیه میشود. در بیمارستانهای روسیه، بیماران در خلال ماندن در بیمارستان، هر روز با کفیر پذیرایی میشوند که امری عادی و مرسوم میباشد. مخصوصاً تازه مادرها، به خوردن کفیر تشویق میشوند و بیشتر اوقات، کفیر به عنوان غذای کودک برای کودکان روسی تازه از شیر گرفته شده به مصرف میرسد.

خصوصیات سلامت بخش

کفیر، یک پروبیوتیک

کفیر، یک پروبیوتیک طبیعی میباشد و یک آشامیدنی بر پایه لبنیات است

آغازگرهای مورد استفاده میکروبی

میکروارگانیزمهای کفیر؛ غیر بیماریزا، آنتی باکتریال، ضد باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی و بسیاری از قارچها بوده و تاثیر رقابتی بر ضد سالمونلا کدوگو داشته و فعالیت آنزیمهای مدفوع را در سیستم روده ای کاهش میدهند.

بسیاری از باکتریهای کفیر، مشابه باکتریهای موجود در ماست نیستند، در حالی که مخمرها، دی اکسید کربن و مقدار کمی الکل تولید میکنند سایر باکتریها یک صمغ ویسکوز را تولید میکنند که همه میکروارگانیزمها را به صورت تکههای ژلاتینی در میآورند. برای تولید کفیر مقدار زیادی لاکتوباسیلوس و ساکارومیسز کفیر استفاده میشود. اگر چه اضافی باکتری و مخمر در محیط کشت زیاد است. در برخی منابع، کفیر را فراورده تخمیری حاصل از شیر و لاکتوباسیلوس رامنوسوس دانستهاند. • استرپتوکوکوس لاکتیس

 

• تولید اسید لاکتیک )+( تولید مقدار زیادی اسید لاکتیک

• هیدرولیز جزئی پروتئینهای شیر افزایش قابلیت هضم شیر

• بهبود هضم معده ای

• جلوگیری از فعالیت میکروارگانیزمهای مضر

• تولید تجزیه کننده های باکتری ها • استرپتوکوکوس کرموریس

دارا•ی برخی خواص استرپتوکوکوس لاکتیس

• مقاومت آن نسبت به فاگ از استرپتوکوکوس لاکتیس، بیشتر است. افزای•ش طعم مطلوب کفیر

• استرپتوکوکوس دی استی لاکتیس

دارای برخی خواص استرپتوکوکوس لاکتیس تولید کننده دی استیل و دی اکسید کربن

• لوکونوستوک کرموریس تولید کننده اسید لاکتیک و اسید استیک

• تولید کننده دو عامل آروماتیک استیل- متیل کربونیل و دی استیل در کفیر • لاکتوباسیلوس پلانتاروم

ارائه کننده فعالیت آنتاگونیستی بر ضد لیستریا مونوسیتوژنز

• تولید پلانتاریسین )یک باکتریوسین مانع میکروارگانیزمهای عامل فساد( تولید کننده قوی اسید لاکتیک

سبن•ده به غشاء مخاط روده تح•مل غلظت زیاد نمک صفرا

• لاکتوباسیلوس کازئی • تولید اسید لاکتیک

تولید مقدار زیادی اسید لاکتیک

• تحت استعمار در آوردن ناحیه رودهای چسبنده به غشاء مخاط روده

ایجا•د محیط مناسب برای سنجش میکروبی مطلوب

• محدود کردن فشار رودهای از قبیل کنترل سموم و سایر اثرات زیان آور بر روی اندامهای حیاتی و سلولهای بدن

• ممانعت از فعالیت باکتریهای پاتوژن و جلوگیری از بیماریهای عامل عفونت رودهای کاهش بیماری عدم تحمل لاکتوز

• کمک به ایمنی
و مصونیت کشتهای مورد استفاده

محیط کشت شیری کفیر

مخمر نانوائی به اضافه محیط کشت استارتر خامه یا ماست، بدون وجود دانه های کفیر. محیط کشتهای میکروبی

برای کشت میکروبی کفیر، محیط کشتهای MRS-آگار، M-۱۷آگار و YGC- آگار استفاده میشود. دانه کفیر

دانه های کفیر، مخلوطی از باکتریهای سودمند )لاکتوباسیل، لاکتوکوکوس، لوکونوستوک، استوباکتر( و مخمرها )مخمر لاکتوزی و مخمر غیر لاکتوزی( با حالت پلی ساکاریدی میباشند. دانه های کفیر، در ظاهر شبیه تکه هایی از گل کلم یا مرجان و رشتهای از دانه ها با قطر دایره ۳-۲۰ میلی متر میباشند.

دانهها شبیه ژلاتین سفید یا ذرههای زرد رنگ و ترکیبی از ۱۳٪ پروتئین با وزن خشک و ۲۴٪ پلی ساکارید هستند و نقل و انتقال شیر در دمای اتاق یا در حرارت ۲۲ درجه سانتیگراد منجر به بی ثباتی دانههای کفیر کشت داده شده میشود.

ترکیب میکروبی استارتر دانه کفیر شامل؛ لاکتوباسیلوس، استرپتوکوکوس، اسید لاکتیک و مخمر است که در دو کشت به صورت هفتگی و به مدت ۷ هفته شمارش میشوند. دانه های کفیر دارای خاصیت دائمی رشد و تکثیر هستند تا جمعیت آنها همیشه ثابت و پایدار بماند. ترکیبات دانه های کفیر به چند چیز حساس میباشند که در صورت تماس با آنها از بین رفته یا جمعیتشان کاهش مییابد:

.۱ فلزات )قرار گرفتن در مجاورت فلزات آنها را مضمحل میکند( .۲ نور )این میکروارگانیسمها جهت تکثیر و عملکرد مناسب نیاز به تاریکی دارند( .۳ هرگونه مواد پادزیست )حتی کلر موجود در آب لوله کشی شهری روی آنها تأثیر منفی دارد( .۴ حرارت )دمای بالا تأثیر منفی بر آنها گذاشته و به سرحد داغی که برسد آنها را از بین میبرد

این دانه ها دارای ویژگیهای کلی ضد باکتریایی و ضد قارچی میباشند. دانه کفیر در انگلستان به سهولت در دسترس نبوده و بسیار گران میباشد.

ترکیب شیمیایی تغذیهای کفیر

کفیر سرشار از ویتامینها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه ضروری و پروتئین با قابلیت هضم آسان میباشد که به نگهداری و شفای بدن کمک میکند. همچنین کفیر سرشار از ویتامین ب۱۲، ویتامین ب۱، کلسیم، آمینو اسیدها، متیونین، اسید فولیک، ویتامین کا، منیزیم، فسفر و مس میباشد که به اتولیز )اکسایش خود بخودی( کربوهیدراتها، چربیها و پروتئینها و رشد سلولها و تولید انرژی کمک میکند.

محصولات عمده تشکیل شده در طی تخمیر؛ اسید لاکتیک، دی اکسید کربن و الکل به همراه ترکیبات آروماتیکی مثل دی استیل و استالدئید میباشد که در کفیر به وفور یافت میشود. پلی ساکارید اصلی کفیر، که محلول در آب است تحت عنوان کفیران شناخته شدهاست و لاکتوباسیلوسهای مخصوص هموفرمنتاتیو شامل؛ لاکتوباسیلوس کفیرانو فاسینس و لاکتوباسیلوس کفیر محصول این پلی ساکارید هستند. محصول کفیران چکیدهای از لاکتوباسیلوس کفیرانو فاسینس است که در سرتاسر دانه کفیر و مرکز آن به میزان زیادی وجود دارد. در حالی که جمعیت لاکتوباسیلوس کفیر تنها در ناحیه اندکی از لایه سطحی وجود دارد. ترکیب کفیر تغییر پذیر است و به خوبی مشخص نیست و به منبع چربی شیر، ترکیب دانهها یا محیط کشت و تکنولوژی فرآوری کفیر مربوط میباشد.

محصولات تولید شده توسط کفیر کفیر منجمد خشک شده

که از کنسانتره شیر )ماده خشک ۳۶۰ گرم بر کیلوگرم(تخمیری استفاده میشود. کفیر شیر پس چرخ

کفیر شیر پس چرخ یا شیر پس چرخ کشت یافته که یک محصول سنتی ساخته شده از شیر پس چرخ است. قرصهای جویدنی کفیر

یک فراورده پروبیوتیکی حاصل از کفیر است که حاوی ۵۰۰ میلیون سلول فعال در هر قرص بوده و دارای طعمی طبیعی میباشد. فرایند تولید کفیر

کفیر از طریق تخمیر شیر توسط دانههای کفیر و کشتهای کفیر تولید میشود. از انواع

شیرهای گاو، بز، گوسفند، نارگیل، برنج، سویا و کاکائو ساخته میشود. معیارهای زیادی برای انتخاب شیر وجود دارد. مانند؛ پاستوریزه، پرچرب، کم چرب، سرشیر یا بدون چربی بودن شیر. اما به علت مزایای زیاد شیر بز، این شیر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

فرآوری سنتی

در فرآوری سنتی، کفیر با اضافه کردن دانههای کفیر درست میشود. ابتدا شیر خام را میجوشانند و تا ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد سرد میکنند و ۱۰-٪۲۰ )عموماً ۵٪( دانه کفیر به آن اضافه میکنند. بعد از یک دوره تخمیر ۱۸-۲۴ ساعته، در دمای ۲۰-۲۵درجه سانتیگراد دانههای کفیر توسط فیلتر و یک صافی از شیر جدا میشوند و سپس خنک شده و در دمای سرد نگهداری میشود. کفیر را در دمای ۴ درجه سانتیگراد قرار میدهند تا پس از مدتی آماده مصرف میشود.

فرآوری صنعتی

در مرحله اول هموژنیزه کردن شیر، تا ۸٪ ماده خشک انجام میشود و در ادامه شیر در دمای ۹۰-۹۵درجه سانتیگراد به مدت ۵-۱۰ دقیقه حرارت داده میشود )پاستوریزاسیون(، سپس شیر را تا دمای ۱۸-۲۴ درجه سانتیگراد سرد کرده و با ۲-٪۸ محیط کشت کفیر )استارتر باکتری( در تانک، تلفیق میکنند که عمل تبخیر از ۱۸-۲۴

ساعت انجام میشود. در ادامه، لخته حاصله توسط پمپ جدا شده و در بطریها توزیع میشود. پس از عمل آوری در دمای ۱۲-۲۴ درجه سانتیگراد یا ۳۰-۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت کفیر در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری میشود.

محصولات مشابه

محصولاتی مشابه کفیر با استفاده از مخلوطی از میکروارگانیزم، فرآوری شدهاست که در نتیجه آن منجر به تغییر خواص حسی شده و محصول جدید فاقد ویژگیهای کفیر قدیمی است.

اُمائرا در جنوب غربی آفریقا. رُب یا رُبا در بسیاری از کشورهای عربی. Kjaklder Mjokik در نروژ. کلرمیش در آلمان. تاراگ در مغولستان. اوسوبی؛ یک محصول تغییر یافته کفیر در روسیهاست که از شیر کم چرب بز تولید شده و سرشار از پروتئین است. کفیر جدید یونانی؛ که شبیه به کفیر اصل بوده و از شیر پر چرب و خامه غلیظ ساخته شدهاست و سرشار از پروتئین، کلسیم، ویتامینهای ضروری و مواد معدنی است.

 

دانلود فایل PDF:

 

دانلود فایل Word:

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید