اخبار انگلیسی اخبار سلامت اخبار فارسی

افزایش مزایای ورزش و رژیم غذایی سالم در کاهش وزن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ با مصرف لیراگلوتید

victoza_600x252
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 

بر اساس یک مطالعه ی گسترده در بریتانیا، داروی لیراگلوتید((Victoza باعث افزایش فواید ورزش و رژیم غذایی سالم، در کاهش وزن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می شود.

در این مطالعه ۸۴۶شرکت کننده ازنه کشور حضور داشتند،شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: به اولین گروه از شرکت کنندگان(۴۲۳ نفر) روزانه ۳میلی گرم لیراگلوتید و به گروه  دوم(متشکل از ۲۱۱ نفر) روزانه یک دوز۱٫۸میلی گرمی از این دارو و به گروه  سوم (متشکل از ۲۱۲ نفر) دارونما داده شد.همه ی دوزهای liraglutide از طریق تزریق به بیماران داده شد.

وزن متوسط شرکت کنندگان در حدود ۱۶٫۴ سنگ(حدود ۱۰۴ کیلوگرم) و نمایه ی توده ی بدنی آنها ۲۷ یا بیشتر بود.علاوه بر این،شرکت کنندگانمصرف کالری خود را بطور متوسط ۵۰۰ کالری در روز کاهش دادهوبمیزان ۱۵۰دقیقهدر هفته به فعالیت بدنی می پرداختند.

شرکت کنندگان گروه اول با مصرف یک دوز ۳ میلی گرمی لیراگلوتید، به طور متوسط شش درصد از وزن اولیه ی خود را از دست دادند. این کاهش وزن برای گروه  دوم برابر با۴٫۷ درصد و برای گروه سوم ۲ درصد از وزن اولیه بود. محققان به این نتیجه رسیدند که دوزهای بالاتر از لیراگلوتید سبب افزایش فواید ورزش و رژیم غذایی سالم در کاهش وزن می شود.

نویسندگان مقاله ابراز داشتند:بر اساس دانش ما،این اولین مطالعه‌ای است که به طور خاص برای بررسی تاثیر لیراگلوتید بر مدیریت وزن در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ طراحی شده است، همچنین اولین مطالعه ای است که تاثیر دوزهای بالاتر این دارو( ۳میلی گرم) را در افراد مبتلا به دیابت نوع۲  بررسی کرده است.

در این کارآزمایی استفاده از۳٫۰میلی گرم لیراگلوتیدهمراه با کاهش کالری رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی در کاهش وزن مؤثر و به طور کلی برای بیماران قابل تحمل بود .

 یافته های این تحقیق در مجله ی (the American Medical Association (JAMAمنتشر شد.

منبع:

http://diabetestma.org

www.diabetes.co.uk/news/2015/aug/liraglutide-enhances-weight-loss-benefits-of-exercise-and-healthy-diet-in-people-with-type-2-diabetes,-study-suggests-95444536.html

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید