دانستنیهای تغذیه دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

اهمیت میان وعده ها در دیابت

grapes
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

وقتی شما دیابت دارید الزامی است که قند خون خود را در محدوده تعیین شده حفظ کنید .

انسولین ،اغلب داروهای دیابت و همینطور ورزش میتوانند منجر به افت قند خون شما شوند.

برایبالابردن قند خون و رهایی از حس بد افت قند خون ،  غذا یا موادی را مصرف میکنید که قند خون شما را بالا ببرند.

لازم بذکر است سه درشت مغذی (Macronutrient) در غذاهای شما وجود دارند .

کربوهیدراتها :که بدن سریعا آن رابه قند خون تبدیل می کند البته کربوهیدراتهای ساده مثل قند ، شکر ، شکلات بسیار سریع به قند خون تبدیل می شوند ولی کربوهیدرات های موجود در میوه ها و سبزیجات دیرتر به قند خون تبدیل می شوند .

پروتئین و چربی ها : که منبعی برای تولید کربوهیدرات هستند ولی قابل استفاده بصورت سریع نیستند .

اگر شما دیابت دارید ، لازم است بدانید که مصرف میان وعده کربوهیدرات قند خون شما را بر حسب داروهای مصرفی وفعالیتهای فیزیکی در محدوده طبیعی نگاه میدارد تا منجر به افت قند خون و علائم ناراحت کننده آن ، حتی پرخوری بعد آن و قند خون بالا و عوارض خطرناک ناشی از افزایش قند خون نشود .

مطالعاتی انجام شده و نشان داده شده در دیواره عروق کلیوی حیوانات آزمایشگاهی که با دارو دچار افت و بالا رفتن های متعدد  قند خون می شوند تغییرات مخربی ایجاد می شود.

پس احتمال بروز این آثار تخریبی در انسان نیز وجود دارد.

نکته مهم در مصرف میان وعده ها اینست که اغلب بیماران افت قند خون را زمان بروز علائم افت مثل لرزش ، تعریق ، احساس سرما ،گیجی ،احساس گرسنگی شدید ،ضعف و…..می دانند اما ذکر دو مسئله اهمیت بسیار دارد :

  1. در گذر زمان ، بروز این علائم تحت تاثیر اختلالات عصبی و عوارض دیابت حتی در پاره ای اوقات سن قرار می گیرد و احتمال دارد شخص حتی افت قند خون بدون علامت داشته باشد و افت قند خون درشرایط ذکر شده بالا بسیار خطرناک می تواند باشد .
  2. مدیریت افت قند خون در لحظه بروز می تواند کارایی کافی نداشته باشد از اختلال هوشیاری و دقت و تمرکز در حین کاری که در حال انجام دادن آن هستید تا افت هوشیاری و کما امکان بروز دارد و نحوه درمان افت قند خون گهگاهی کیفیت لازم را ندارد و قند را با سریعا بالا نمی آورد و یا بسیار بالا می برد و در نتیجه کنترل قند خون مناسب را در طی دوره های کنترلی مثلا سه ماهه نامناسب نشان می دهد .

مدیریت و درمان افت قند خون را در مبحثی دیگر توضیح خواهیم داد ولی بدانید که توصیه می شود

هر فرد دیابتی بجای سه وعده غذایی اصلی روزانه که مورد استفاده اغلب افراد جامعه است نیازمند استفاده از ۵ تا ۷ وعده روزانه می باشد .

الزامی است که حجم وعده های اصلی غذایی کم شود و به زمانهای بین ۲٫۵ تا سه ساعت مابین وعده های اصلی غذایی ، میان وعده مصرف شود .

این میان وعده می تواند :

میوه (بطور محدود )، یک لقمه نان وپنیر ،یک تا دو بیسکویت سبوس دار و یک لیوان شیر باشد .

مصرف میان وعده در افرادی که انسولین استفاده می کنند خصوصا انواع مخلوط یا Mixed و یا کسانیکه خودشان انسولین شیری و شفاف (NPH,Regular) را مخلوط می کنند بخاطر شروع اثر چند ساعت بعد انسولین کنداثر به منظور جلوگیری از افت قند خون الزامی است .

دیابت داشتن به معنی اینکه شما از زندگی لذت نبرید ،  نیست ولی با هوشیاری و برنامه ریزی مناسب در غذا خوردن می توانید به این اصل مهم دیابت واقعیت ببخشید که

دیابتی ممنوعیتی در خوردن ندارد

(البته اگر عوارض دیابت کنترل نشده و طولانی مدت مثل نارسایی کلیه و یا فشار خون شدید وجود نداشته باشد)

بلکه دیابت محدودیت و مدیریت در غذا خوردن را یادمان می دهد.

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید