Warning: Creating default object from empty value in /home/hafez/domains/hafezsalamat.ir/public_html/wp-content/themes/voice/include/options/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
بارداری و دیابت | حافظ سلامت
دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

بارداری و دیابت

pregnancy
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

این اطلاعات رهنمودی را برای زنانی ارائه می کند که دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ دارند و ممکن است باردار بوده یا به فکر بچه دار شدن هستند. برنامه ریزی دقیق، تعهد قوی و کنترل شدید

گلوکز خون پیش از بارداری، در طول و بعد از آن از جمله ملاحظات ضروری هستند.

برنامه ریزی برای بارداری

هنگامیکه شروع به برنامه ریزی برای بچه دار شدن می کنید یا فکر می کنید که باردار هستید، این نکته حائز اهمیت است که با گروه مراقبت بهداشتی دیابت خود تماس بگیرید.

اگر HbA1c شما (کنترل گلوکز خون در طول دو تا سه ماه گذشته) بالای ۱۰ درصد است، به شما توصیه خواهد شد که باردار نشوید چون میزان بالای گلوکز خون ممکن است منجر به مشکلاتی برای

سلامتی شما و کودک در حال رشدتان شود.

این نکته حائز اهمیت است که قبل از باردار شدن و در طول بارداری دیابت خود را به شدت کنترل کنید تا خطراتی که ممکن است دیابت در طول بارداری تولید کند را کاهش دهید. اگر میزان گلوکز خون شما بالا باشد، این خطر وجود دارد که کودک شما با نقص مادرزادی قلب و نخاع به دنیا بیاید، زیادی بزرگ شود که تولد طبیعی را غیرممکن کرده و در نتیجه زایمان شما بایستی القا شده یا عمل سزارین داشته باشید. خطرات بچه انداختن یا مرده زایی نیز بیشتر است.

مراقبت قبل از بارداری و در طول آن

برای شما اسید فولیک تجویز می شود که ویتامینی است که می توان به صورت قرص مصرف کرد. این ویتامین را بایستی از روزی که خیال دارید باردار شوید یا متوجه می شوید که باردار هستید تا آحر هفته ۱۲ بارداری تان مصرف کنید. این ویتامین برای محافظت از کودک در حال رشد در مقابل نقص مادر زادی نخاع است.

اگر قرص های خاصی را برای مداوای فشار خون زیاد، چربی خون یا دیابت نوع ۲ مصرف می کنید، لازم می شود که پزشک شما آنها را تغییر دهد. ممکن است تنها برای دوره بارداریتان برایتان انسولین تجویز شود.

اگر در طول ۱۲ ماه گذشته معاینه چشم (غربالگری شبکیه) نداشته اید، برای یک قرار ویزیت درخواست کنید تا این معاینه انجام شود. این نکته حائز اهمیت است که اطمینان حاصل کنید در صورتیکه هرگونه آسیب (بیماری شبکیه) دارید این عارضه مداوا شود چون بارداری ممکن است آنرا وخیم تر کند.

همانند همه بارداری ها توصیه می شود که اگر سیگار می کشید باید آنرا را ترک کنید. اگر مشروبات الکلی می نوشید، باید فقط به مقدار بسیار کمی باشد.

در طول بارداری

بارداری در حدود ۴۰ هفته طول می کشد و ممکن است متوجه شوید که گروه مراقبت بهداشتی شما به دوره های سه ماهه اشاره می کند. این صرفاً روشی برای تقسیم دوره بارداری شما به سه بخش است. در طول مراحل مختلف به آزمایشات مختلفی نیاز دارید تا رشد کودکتان کنترل شود.

شما نیاز به یک گروه مراقبت بهداشتی حامی دارید. علاوه بر پزشک و پرستار عادی تان، ممکن است نزد ویژه گر زایمان (متخصص بارداری)، متخصص تغذیه، مامای متخصص دیابت و روان شناس بروید. شما و همسر(پارتنر) شما (اگر مایل باشید) بایستی به عنوان اعضای گروه محسوب شده، در تصمیمات مربوط به مراقبت از خودتان دخیل بوده و فرصتی بهتان داده شود تا تصمیم گیری کنید.

این متخصصین همیشه قادر به تماس مستقیم با شما در یک درمانگاه ادغام شده نیستند ولی این نکته حائز اهمیت است که سعی کنید به همه قرارهای ویزیتی که به شما داده شده بروید یا اگر نمی توانید بروید به شخصی بگویید تا بتوان ترتیب وقت دیگری را برای شما داد.

روال روزمره

این نکته واقعاً حائز اهمیت است که هرروز اول صبح و یک ساعت بعد از صرف غذا (و قبل از وقت خواب در صورتیکه با انسولین مداوا می شوید) میزان گلوکز خونتان را کنترل کنید. اگر نمی توانید میزان گلوکز خونتان را در حد مورد نظر نگه دارید بایستی به پرستار یا پزشکتان بگویید چون ممکن است لازم باشد در حین اینکه کودک شما رشد می کند در مداوای شما تغییراتی ایجاد شود.

اگر دیابت نوع ۱ دارید در صورتیکه میزان گلوکز خون شما بالاست بایستی نحوه آزمایش برای کتون ها به شما آموزش داده شود. کتون ها فرآورده جانبی اسیدی هستند که برای استفاده به عنوان نیرو هنگام تجزیه چربی ذخیره شده در بدن تولید می شوند. همچنین به شما و یک دوست/عضو خانواده بایستی نحوه مداوای هیپو (گلوکز پایین خون) نشان داده شود که شامل تزریق گلوکاگون می شود.

تغذیه سالم و فعالیت بدنی به مدت حداقل نیم ساعت در روز (از قبیل راه پیمایی پرشتاب) در پنج روز هفته، به سلامتی شما کمک کرده و گلوکز خون شما را تحت کنترل نگه می دارد. بدون اینکه ابتدا با گروه مراقبت بهداشتی خود مشورت کرده باشید، فعالیت جدیدی را در طول حاملگی شروع نکنید.

زایمان

چون شما دیابت دارید ممکن است پزشکتان توصیه کند که قبل از اینکه دوره ۴۰ هفته خاتمه پیدا کند و معمولاً بعد از هفته ۳۸ بچه دار شوید. این موضوع بستگی به نحوه رشد کودک، سلامتی و کنترل دیابت شما دارد. ممکن است به شما زایمان القایی ویا عمل سزارین پیشنهاد شود. نبایستی بدون درک و رضایت شما تصمیمی اتخاذ شود.

نوزاد شما

لزومی ندارد که چون شما دیابت دارید نوزاد شما به واحد ویژه مراقبت از کودکان برده شود . اگر نوزادتان سالم است بایستی اجازه داده شود که نزد شما بماند چون این موضوع به ایجاد رشته های الفت کمک می کند.

تغذیه نوزادتان

شیر مادر بهترین نوع ماده غذایی برای نوزاد شماست و بهترین کار اینست که هرچه زودتر و در ظرف ۳۰ دقیقه بعد از تولد سعی کنید که به وی شیر بدهید. اینکار به جلوگیری از افت در گلوکز خون نوزاد کمک کرده و همچنین تماس پوست با پوست باعث خواهد شد که وی گرم باقی بماند.

در حین شیر دادن به نوزادتان لازم است مراقب باشید که چه داروهایی را مصرف می کنید. به خاطر داشته باشید که شیر دادن مقدار زیادی از مواد غذایی شما را خواهد گرفت؛ برای جلوگیری از یک وضعیت هیپو بایستی غذاهای کوچک (اسنک) پرنشاسته بخورید و مداوای هیپوی خود را دم دست نگه دارید. اگر نمی توانید یا نمی خواهید به نوزادتان شیر مادر بدهید، با پزشک یا مامای خود در مورد گزینش هایی که برای شما موجود است مشورت کنید.

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hafez/domains/hafezsalamat.ir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

دیدگاهتان را بنویسید