دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

باورها و تصورات غلط درباره انسولین

insulin 21
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 

باور غلط: انسولین دیابت را معالجه می کند.

 

تا به حال هیچ راه درمانی برای دیابت شناخته نشده است. انسولین دارویی است که در کنترل دیابت نقش دارد. در حقیقت، با تزریق انسولین، کاری که سلولهای بتای لوزالمعده قادر به انجام آن نیستند ( ترشح انسولین) تکمیل می شود. انسولین گلوکز را به انرژی تبدیل می کند و این انرژی مورد استفاده سلولها قرار می گیرد.

 

باور غلط: تزریق انسولین زندگی روزانه را مختل خواهد کرد؟

 

اگر پزشک از شما خواسته است انسولین تزریق کنید دچار وحشت نشوید. تزریق انسولین به معنای حبس در منزل و عدم توانایی برای انجام فعالیت های روزانه نمی باشد. با گذشت زمان متوجه خواهید شد که تزریقات انسولین جزئی از برنامه روزانه و معمول شما شده است. پزشک تعداد دفعات تزریق انسولین و نوع انسولین را با توجه به شیوه زندگی و نیازهای گوناگون شما تعیین و برنامه ریزی می کند. امروزه استفاده از وسایل کمکی تزریق انسولین مثلا پن ها ( قلم های انسولین ) و پمپ انعطاف پذیری و راحتی بیشتری را در زندگی روزانه شما به دنبال خواهند داشت.

 

باور غلط: تزریق انسولین به این معنا است که در کنترل دیابت با شکست مواجه شدم.

 

استفاده از انسولین به معنای شکست در کنترل دیابت یا نشان دهنده تشدید مشکلات و یا خطر بروز عوارض نمی باشد. همه افراد دیابتی نوع یک انسولین تزریق می کنند و این به معنای بدتر شدن دیابت در آنها نمی باشد. افراد دیابتی نوع دو حتی بعد از سالها کنترل مناسب دیابت، نهایتا نیازمند تزریق انسولین خواهند بود و در این میان آنها هیچ تقصیری ندارند. این پروسه مربوط به روند پیشرفت دیابت نوع دو می باشد.

 

باور غلط: تزریق انسولین به بدن صدمه می زند.

 

ترس از سوزن شکایت شایع در برخی از افراد می باشد. با این وجود، امروزه سرنگ های انسولین و پن ها دارای سوزنهای بسیار نازکی می باشند و درد حاصل از تزریق انسولین به میزان زیادی کاهش یافته است. بهترین کار برای غلبه بر ترس از سوزن این است که فرد، خودش تزریق را انجام دهد. اگر تزریق را خودتان انجام می دهید و هنوز هم احساس درد دارید در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید. گاهی اوقات روش تزریق و یا حتی درجه حرارت انسولین می تواند به عنوان فاکتوری برای درد در نظر گرفته شود.

 

باور غلط: اگر انسولین تزریق کنم به دفعات بیشتری دچار افت قندخون خواهم شد.

 

استفاده از انسولین می تواند باعث بروز افت قندخون شود اما امروزه انسولین هایی وجود دارد که احتمال بروز افت قندخون را به حداقل رسانده است. در افراد دیابتی نوع دو افت قندخون نادر است. دانستن میزان انسولین مورد نیاز اولین قدم برای جلوگیری از حوادث افت قندخون می باشد. باید به خاطر داشت، داشتن آگاهی برای درمان افت قندخون

 

منبع: سایت مرکز تخصصی دیابت پارسان

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید