مقالات انگلیسی مقالات علمی مقالات فارسی

بچه های چاق و دیابت نوع دو ، بزرگسالان بالای 30 سال و دیابت نوع یک ؟!!

Type-1.5-Diabetes-Preventable
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

از قدیم الایام چنین دسته بندی وجود داشته است اما در واقعیت تفاوتهایی وجود دارد که عدم توجه به آنها میتواند برای بیماران خطرناک باشد.

دیابت نوع یک در سنین پائین تر دیده میشود و معمولا بجه ها را درگیر میکند اما این به معنی عدم بروز آن در بزرگسالی و عدم نیاز یک بزرگسال جوان به انسولین حتی در سالهای ایتدایی درمان در مقایسه با مادربزرگ سالمند ! خود نیست.

 

نوع دیگری از دیابت که بنام LADA نامیده میشود یا دیابت یک و نیم در بزرگسالان جوان (بالاتر از 30 سال) دیده میشود که این افراد در فاصله کوتاهی از تشخیص نیازمند انسولین درمانی میشوند و اشتباه خطرناک در این گروه از افراد تصور بروز دیابت نوع دو در آنان است و به امید تاثیر پذیری از قرصهای خوراکی با احتمال عدم پیگیری مناسب بیماری توسط بیمار احتمال بروز کمای کتو اسیدوزی مثل بچه های مبتلا به دیابت نوع یک ، در این گروه از بیماران بالا رود.

در این گروه از بیماران چاقی ان چنان که در دیابت نوع دو وجود دارد نکته بارز نیست ، احتمال بروز آنتی بادی در خون آنان وجود دارد و سطح ترشحی پایین انسولین در آنان وجود دارد.

 

 

دیابت نوع دو که در بزرگسالان بدلیل کارایی نامناسب لوزالمعده و ترکیبی از اضافه وزن و عدم تحرک بروز میکرد الان در بجه ها نیز دیده میشود و دیابت نوع دو در بچه های چاق سنین مدرسه دیده میشود که نحوه درمان آن تا حدود زیادی با دیابت نوع یک در بچه ها متفاوت است.

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید