دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

تفاوت انسولینهای موجود در بازاردارویی درچیست ؟(قسمت سوم)

Insulin Pens
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

اما انسولین های جدیدتر : یا انسولین های آنالوگ اغلب انسولین های جدید از یک دستگاه به منظور تزریق آسانتر انسولین استفاده می کنند بنام قلم یا Pen البته انواع موجود در شیشه یا ویال این انسولین ها در سالهای گذشته نیز وجود داشته که فعلا در بازار دارویی ایران وجود ندارد .
پس یادمان باشد : قلم انسولین وسیله تزریق انسولین است و دلیلی برای برتری مطلق انسولین موجود در آن نیست.

اما تفاوت انسولین های آنالوگ درچیست؟

به اشتباه به این انسولین ها ، انسولین های قلمی گفته می شود که می خواهیم این عمومیت نام راباذکرتفاوت انسولین هاحذف کنیم:

انسولین لانتوس یاگلارژین :

lantus
بعنوان انسولین پایه نامیده می شودوطول اثری حدود ۲۴ ساعت داردودراغلب اوقات تزریق فقط یکباردرروزاین انسولین جهت حفظ نیازهای پایه بدن به انسولین کفایت می کند.
در دیابت نوع دوگاهی اوقات بدلیل کاهش یااختلال عملکردانسولین تولیدی بدن، فقط یک تزریق لانتوس بهمراه قرص های خوراکی مثل متفورمین می تواندمنجربه کنترل دیابت شود.
دراغلب اوقات خصوصا مواردیکه شخص سالها قرص های خوراکی دیابت رااستفاده کرده وحتی تعدادزیادآنها منجربه کنترل قندخون نشده است. انسولین پایه نیازبدن رابه انسولین برطرف نمی کند.
باافزایش قندخون بعدغذا،نیازبه تزریق انسولین بصورت جداگانه خواهیم داشت که معمولا این انسولین بایدانسولین سریع الاثرنوورپید(Nororapid)یاانسولین قلمی سرمه ای/نارنجی باشد.

گاهی لازم است که یک تزریق لانتوس بعلاوه سه تزریق نوروپید داشته باشیم خصوصا دردیابت نوع یک که حتی قبل میان وعده ها نیزبایدانسولین کوتاه اثرتزریق شود.

انسولین قلمی:Nororapid

novorapid
انسولین سریع الاثراست وظرف کمتراز۱۵دقیقه اثرمی کنداین انسولین بدلیل سرعت عملکردش حتی بلافاصله بعدغذاهم می شودتزریق شودکه البته بهتراست قبل غذاتزریق شودولی مواقع فراموشی تزریق بعدغذاهم اثربخشی قابل قبول دارد برخلاف رگولار که کندتر از نوورپید است و استفاده از آن بعد غذا کارایی مناسبی ندارد.

انسولین قلمی نورومیکس(Noromix یا سرمه ای):

novomix

این انسولین ترکیب دوانسولین آسپارت(مثل نوروپید) وآسپارت پروتامینه است وباتوجه به ترکیب۷۰/۳۰آنها که ترکیب معقولانه ای جهت حفظ قندخون بعدغذا می باشد.ترکیب دوانسولین آنالوگ فعلا بعنوان تنهاانسولین مخلوط آنالوگ ایران مورداستفاده بیماران قراردارد.
دراستفاده ازاین انسولین حتمابایدمنظم بود و استفاده دقیق و سروقت انسولین ومیان وعده ها کاملا رعایت شود.
چون سریعاباغذااثرمی کندوچندساعت بعدکه اثرآسپارت مثل NPHشروع می شود،نیازبه مصرف میان وعده الزامی است.
باتوجه به تغذیه اغلب انسانها که صبح وظهرقسمت اعظم غذای مصرفی رابه بدن می رسانند. معمولا مقدراتزریق انسولین صبح بیشترازشب است ولی گاهی اوقات باتوجه به الگوی تغذیه شخص فردبیمارلازم است این نسبت تغییرکند و گاها حتی سه تزریق نورومیکس بامقادیرمتفاوت کنترل قند خون بیمارراممکن سازد.

جمع بندی نهائی:

انسولین های موجود در ویالهای شیشه ای NوRهنوز اثربخش هستند ودرسایرنقاط دنیا هم استفاده می شوند وبسته به شرایط خاص بدنی مثل حاملگی ویاشرایط اقتصادی می توانند هنوز هم انتخاب بسیار خوبی باشند.

انسولین لانتوس واستفاده آن بانوروپید:
به این روش،روش انسولین درمانی پایه نیز گفته میشود که باتوجه به گاها نیازبه استفاده از انسولین نوروپید تعدادتزریق روزانه در این روش بالاتر است.

انسولین نورومیکس:

انسولین مخلوط و آنالوگ که سرعت عملکردبیشترو سهولت استفاده بیشتر بخاطروجودقلم یاPENنسبت به انسولین۷۰/۳۰(NوR)دارد.

هنگام استفاده از انسولینهای مخلوط باید مدنظر داشته باشیم که اگربادوتزریق کنترل مناسبی ایجادنشدامکان دارد درکوتاه مدت تزریق سوم کمک کننده باشد ولی اگر کنترل ایجادنشد الزامی است که تزریق انسولین بصورت ترکیب و نسبت شخصی (باتوجه به الگوی تغذیه وفعالیت) باشد چه با لانتوس ونوروپید چه باNPHوRegular

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۲۷ دیدگاه

 • سلام روز خوش،من از نوامیکس استفاده میکنم اما طی تحقیقاتی که کردم شنیدم که میگن تیپ ۱نباید نوامیکس استفاده کنه…میشه کمکم کنید؟قندمم اصلا کنترل نمیشه و نوسان داره

  • سلام
   همانطوریکه گفتید ، نوومیکس برای دیابت نوع یک ، اصلا مفید نیست. در اینجور مواقع ترجیح میدهیم بدلیل تغییر همیشگی نیاز به انسولین در طی روز برحسب تغذیه و فعالیت بدنی ، از مقدار متفاون انسولین کوتاه اثر یا سریع الاثر ، حتی با تعداد تزریق روزانه بیش از ۴ بار استفاده کنیم و این قابل دسترسی با نوومیکس نیست. با پزشکتان موضوع نواسانات قند را پیگیری کنید.

  • سلام
   همانطوریکه گفتید ، نوومیکس برای دیابت نوع یک ، اصلا مفید نیست. در اینجور مواقع ترجیح میدهیم بدلیل تغییر همیشگی نیاز به انسولین در طی روز برحسب تغذیه و فعالیت بدنی ، از مقدار متفاون انسولین کوتاه اثر یا سریع الاثر ، حتی با تعداد تزریق روزانه بیش از ۴ بار استفاده کنیم و این قابل دسترسی با نوومیکس نیست. با پزشکتان موضوع نوسانات قند را پیگیری کنید.

  • در قسمت دانستنیهای دیابت صحت کردیم که انسولینهای مخلوط قادر به شبیه سازی عملکرد لوزالمعده طبیعی در تولید انسولین به صورت پایه و افزایش ترشح انسولین موقع غذا خوردن نیستند.
   تعدد تزریق روزانه انسولین رگولار و یا نوورپید با روش درمانی انسولین پایه و کوتاه یا سریع الاثر روش درمانی انتخابی شماست که با نوومیکس در کنترل دیابت نوع یک به آن دسترسی نخواهیم داشت. با پزشکتان در اسرع وقت تماس بگیرید

  • منم ۴ سال تیپ ۱ دارم و متاسفانه کنترل نمیشه و به ثبات نمیرسه یه راه داره اونم اینکه واقعا حسابی و دقیق خوراک خوردنتون رو رعایت کنید انسولین به موقع مصرف کنید دوز انسولین رو با مقدار خوراکی که میخورید منظم کنید ..منظورم اینه که خوراک رو کم و زیاد نکنید به طور مداوم تا بدن واکنش های خودشو ثابت کنه

 • سلام
  من از رگولار و ان پی اچ استفاده می کنم که اخیرا قندام دچار نوسان شده از طرفی ۱۹ ساله مبتلا به دیابت نوع ۱ هستم و تمام این مدت از انسولین رگولار و ان پی اچ استفاده کردم و خیلی دلم می خواد انسولینم به قلمی تغییر کنه اینم اضافه کنم که پزشکم نظرش این بود که اگر نوسانات قندم ادامه داشت انسولینما به قلمی تغییر بدم می خواستم بدونم تغییر نوع انسولین کار درستی یه و آیا باعث نوسان قندم نمیشه چون شنیدم انسولینهای قلمی در درازمدت اثر می کنن و خیلی باعث نوسان میشه خواهش می کنم راهنماییم کنید واقعا نمی دونم چی درسته چی غلط

  • در ابتدای پاسخ به سوالتان این نکته را یادآور میشوم که الان استفاده از “قلم تزریق” حتی برای انسولینهایی مثل NPH و رگولار امکان پذیر شده است (البته انواع وارداتی آن) و اطلاق عبارت انسولین قلمی به انسولینهای مصرفی بطور کلی صحیح نمیباشد.
   انسولینهای آنالوگ همانطوریکه در مباحث قبلی بطور مفصل توضیح دادیم میتوانند با تزریق مقدار مناسب در زمان مناسب با توجه به سرعت شروع اثر و طول زمان تاثیر تا حدودی مانع افت قند خون شما بشوند.
   اما درصورتیکه عدم زمان بندی صحیح شما در انسولین درمانی فعلی و عدم مصرف میان وعده و عدم انطباق میزان انسولین مصرفی قبل غذا با توجه به دیابت نوع یک شما ، تداوم داشته باشد حتی انسولین درمانی با انسولینهای جدید یا قلمی به قول شما ، مشکل افت قند خون مکرر شما را حل نخواهد کرد.
   بنظر میرسد مراعات بیشتر اصول تغذیه صحیح در دیابت نوع یک و اصلاح زمانبندی تزریق و فعالیت فیزیکی بیشتر به شما کمک کند.

 • باسلام من دیابت نوع دو دارم و ۱۰ سال است از انسولین ان پی اچ ورگولار استفاده می کنم می خواهم انسولین ام عوض کنم. انسولین لانتوس استفاده کنم لطفا بفرمایید خوب است یا نه

  • سلام اگر با انسولینهای فعلی قندخونتان کنترل است و تعدد دفعات افت قند خونتان بالا نیست (که گفتیم دلایل مختلفی دارد) ، لازم نیست این کار را انجام بدهید.
   در ضمن انسولین لنتوس فقط جایگزین NPH میشود و شما الزامیست که جایگزین رگولار از نوورپید و یا اپیدرا استفاده نمایید.

 • سلام.من ۱۶ساله که دیابت نوع ۱ دارم .وازانسولین RN استفاده میکنم .قندم خیلی نوسان داره ولی دکتر گفت بهتره به قلمی تغییر پیدا کنه چون راحت تره. بنظر شما چیکار کنم؟؟؟

  • همانطوریکه گفتیم ، اطلاق عبارت انسولین قلمی به انسولینهای جدید یاآنالوگ، کمی کم لطفی است.
   وسیله تزریقاین انسولینها قلم یا pen است که امروزه داروهی دیگری مثل هورمونهای رشد و ویکتوزا و … با این وسیله تزریق میشوند.
   تنوع و تازگی ، سهولت استفاده و حتی کاربرد و اثربخشی متفاوت انسولینهایی که با قلم تزریق میشوند میتواند به کنترل بهتر شما کمک کند

 • با سلام و وقت بخیر
  پدر من ۳ ساله که به دیابت مبتلا شده و انسولین رپید و لانتوس استفاده میکنه ولی در این مدت هیچوقت قندش تنظیم نبوده و همیشه بالای ۳۵۰ هست و اغلب به این علت مجبوره بره بیمارستان و ما هرچه تلاش میکنیم طریقه ی مصرفش اصلاح بشه متاسفانه نمیشه
  و چون ما در منزل خودمان هستیم از این بابت همیشه نگرانی داریم میخواستم اگه امکانش باشه در مورد طریقه مصرفش بنده رو راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید