دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

حفظ سلامت در دیابت چگونه صورت می گیرد؟

diabetes_health
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

اشتباه بزرگ در این است که کنترل دیابت را فقط وابسته به اعدادقند خون بدانیم.

در تعریف الفبای دیابت گفتیم که ABC دیابت شامل :

A : هموگلوبین  A1CیاHbA1c  مهمترین معیار در سنجش میانگین قند خون سه ماهه گذشته بیماردیابتی میباشد و باید کمتر از ۷ درصد باشد.

B : blood pressure یا فشار خون  که کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی میلیمتر جیوه باشد یا کمتر از ۱۴ روی ۹ به زبان ساده تر.

C :  یا چربی خون

 : Cholesterol   :

 تری گلیسرید TG کمتر از ۲۰۰ میلی گرم

LDL جزء بد کلسترول کمتر از ۱۰۰

HDL جز خوب کلسترول بالای ۴۰ در مردان و بالای ۵۰ در خانمها

بررسی شبکه چشم بطور سالیانه معمولا توصیه می شود:

 جهت بررسی ته چشم (شبکیه) از قطره های گشاد کننده مردمک استفاده شود

بررسی وضعیت عملکرد کلیوی با انجام آزمایش میزان دفع پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته ( جمع آوری ۲۴ ساعته ادراردر ظرف مخصوص آزمایشگاه الزامی است ).

 به بررسی سالیانه قلب و عروق توصیه ای نشده است ولی در صورت بروز هر گونه تظاهرات قلبی مثل تپش قلب غیر عادی، وجود درد در قفسه سینه و دست چپ و پشت ، خلاصه هر علامتی که بتوان آنرا به مسائل قلبی ارتباط داد وجود مشاوره قلب را الزامی می کند .

شرکت در کلاسهای آموزشی دیابت :

به روز کردن اطلاعات شخص بیمار و حتی خانواده بیمار به آخرین مطالب علمی در زمینه  کنترل شخصی دیابت از لحاظ تغذیه ، داروها ، استفاده از دستگاههای سنجش قند خون و حتی قلمها و سرنگهای تزریق انسولین ،تغییرات دارویی و….

بررسی از لحاظ مسائل روانی ،عاطفی شخص مبتلا به دیابت در صورت وجود افسردگی اضطراب …

بررسی های ارولوژیک در صورت بروز تغییراتی در ادرار کردن مثل بزرگ شدن پروستات آقایان عفونتهای مکررادرار ،تغییر رنگ و بوی ادرار ،بروز اختلالات جنسی بصورت حاد و خلاصه هرگونه تغییر جدید در سیستم ادراری تناسلی

مشاوره تغذیه جهت ایجاد هماهنگی بین مصرف داروها ،وعده های غذایی

در صورت امکان مشاوره با پزشک متخصص پزشکی ورزشی   که میزان فعالیت فیزیکی (ورزش ) شدت ،دفعات روزانه و هفتگی آنرا با توجه به شدت دیابت و سن وسال و میزان تحرک شخص را مشخص کند .

یادمان نرود مدیریت و درمان بیماری دیابت نیازمند کار همه جانبه می باشد و بیمار در مرکز این حلقه درمانی باید کانون توجهات گروههای مختلف درمانگر باشد .

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید