دانستنیهای دیابت

داروهای جدید درمان دیابت

new 2
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

در سال‌های اخیر داروهای جدید ضد دیابت به بازار دارویی عرضه گردیده است ولی هنوز استفاده وسیع از این داروها شروع نشده است.
در اینجا دو گروه از این داروها را مورد بحث قرار می‌دهیم:

 

۱. مهارکننده‌های «انتقال‌دهنده‌ی همزمان قند و سدیم در لوله‌های کلیه»- به عبارت ساده‌تر SGLT2 Inhibitors

به علت عدم وجود یافته‌های صد در صد درست و تکرار شده در مطالعات بزرگ و قابل تعمیم به همه ، در مورد استفاده‌ی طولانی مدت از این داروها و عوارض احتمالی، استفاده از اینها به صورت روزمره توصیه نمی‌شود.

از این گروه می‌توان به عنوان خط سوم درمان در بیمارانی که به ترکیب متفورمین و سولفونیل اوره جواب نمی‌دهند و به هر دلیلی نتوان از انسولین استفاده کرد، کمک گرفت.
در حالت طبیعی ۹۰ درصد گلوکز فیلتر شده در گلومرولهای کلیه توسط لوله‌های خمیده نزدیک در نفرون‌های کلیه بازجذب می‌شود. عامل این بازجذب ناقل پروتئینی به نام SGLT2 است. کار این داروها مهار ناقل فوق و در نتیجه جلوگیری از بازجذب گلوکز و دفع آن  در ادرار است. در نتیجه به طور روزانه مقدار زیادی گلوکز در ادرار دفع می‌شود و سطح آن در خون کاهش می‌یابد. به علت دفع زیاد گلوکز در کلیه‌ها، همراه آن مقدار زیادی آب  نیز از دست می‌رود. بنابراین این داروها علاوه بر کاهش قند خون، خاصیت ادرارآوری (مدر) نیز دارند.
از داروهای این خانواده می‌توان به داپاگلی فلوزین Dapagliflozin و کاناگلی فلوزین Canagliflozin اشاره نمود. اولی در بازار داروی اروپا و دومی در بازار داروی آمریکا موجود است.
بر اساس مطالعات متاآنالیز، این داروها قادرند HbA1c را به میزان نیم تا ۷/۰ درصد کاهش دهند بنابراین از نظر میزان اثر روی قند خون همانند داروهای گروه‌ مهارکننده‌های DPP-4 بوده و ضعیف محسوب می‌شوند.

این داروها علاوه بر کاهش قند خون، وزن و فشار خون را نیز کاهش می‌دهند. اگر به تنهایی و یا همراه با متفورمین مورد استفاده قرار گیرند باعث افت قند خون «هیپوگلیسمی» نمی‌شوند.
همچنین استفاده از داپاگلی فلوزین، کاماگلی فلوزین و اماپاگلی فلوزین emapagliflozin به مدت ۱۲ هفته باعث کاهش وزن ۲ تا ۳ کیلوگرم شده است

.
از عوارض این داروها می‌توان به افزایش عفونت‌های قارچی تناسلی اشاره نمود. در یک مطالعه، استفاده به مدت ۲۴ هفته از این داروها، باعث عفونت قارچی تناسلی در ۱۱ درصد از بیماران شده است. همچنین این داروها شانس عفونت‌های ادراری را نیز به میزان جزئی (حدود ۲ درصد) افزایش می‌دهند.

شانس عفونت‌های قارچی و ادراری در زنان و مردان ختنه شده افزایش می‌یابد.
از این داروها نباید در دیابت نوع ۱ و یا مبتلایان به دیابت نوع ۲ همراه با نارسایی کلیه استفاده کرد.
داروهای این گروه:

 • کاناگلی فلوزین Conagliflozin با نام تجاری Invokana
 • امپاگلی فلوزین Empagliflozin با نام تجارتی Jardiance
 • داپاگلی فلوزین Dapagliflozin با نام تجارتی Farxiga
 • ایپراگلی فلوزین Ipragliflozin

 

 

۲. مهارکننده‌های نمک‌های صفراوی

تنها داروی این گروه که در درمان دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد کوله سه ولام Colesevalam است. این دارو در سال ۲۰۰۸ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان دیابت مورد تأیید قرار گرفت.
کوله سه ولام یک ترکیب آب‌گریز و غیرقابل حل در آب است در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و در مدفوع دفع می‌شود. هنگامی که به صورت ترکیب با متفورمین، سولفونیل اوره و یا انسولین مورد استفاده قرار گیرد با مکانیزم ناشناخته باعث کاهش HbA1C به میزان نیم تا هفت دهم درصد می‌شود.
کاربرد اصلی این دارو درمان چربی بالای خون است و باعث کاهش کلسترول بد LDL-cholesterol می‌شود. عوارض این دارو عبارتند از: قیمت بالا!!، یبوست، تهوع و سوء جذب. همچنین باعث افزایش تری گلیسیرید به میزان ۲۰ درصد می‌شود.
این دارو با نام تجارتی «ولکول» Welchol در بازار دارویی آمریکا و «لودالیس» Lodalis در کانادا به فروش می‌رسد.

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۳ دیدگاه

  • ویکتوزا انسولین نیست. از گروه جدیدی است بنام GLP-1 agonist. در افراد چاق با مکانیسم کاهش اشتها و …. اثر بیشتری دارد تا کسیکه رزورو انسولینی پایینی دارد.
   مثلا برای دیابت نوع یک کارایی ندارد.
   بسته به شرایط شماست ، با پزشکتان مشورت کنید

  • ویکتوزا ، در کمک به کنترل دیابت نوع دو موثر است اما قرار نیست جایگزین انسولین شود.
   استفاده همزمان از ویکتوزا و انسولین منعی ندارد ولی حتما مقدار مصرفی انسولین تغییر خواهد داشت که الزامیست با پزشک معالجتان هماهنگ فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید