دانستنیهای سلامت

دختر ۱۳ ساله من دیابت نوع یک دارد ، گاهی انسولین نمیزند . چکار کنم؟

insulin child 2
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

همانطوریکه گفته شد دیابت نوع یک در سنین پایین بروز میکند ، در زمانیکه:

اعضای بدن سالم هستند و بیماریهای ناشی از گذر زمان ( و نه سالمندی ) بروز نکرده است ، بهمین دلیل اولین بررسی علکرد چشم و کلیه ها پنج سال بعد از تشخیص است.

اما :

این اعضا سالم هم در کوتاه مدت دجار تخریب میشوند اگر دیابت بد کنترل شود ، آنوقت ما یک فرد جوان با عوارض دیابت خواهیم داشت که لازم است سالیان سال با این عوارض زندگی کند.

دیابت نوع یک یعنی اینکه در بدن انسولینی برای رفع نیاز بدن وجود ندارد ، پس احتمال کما بدلیل عدم مصرف انسولین وجود دارد و کمای دیابت نوع یک ، کمای اسیدوز لاکتیک است و درمان آن کاری سخت میباشد.

کودک بیمار در این سن نیازمند ، مصرف تمام انواع غذاها و …. میباشد ، خطرات و ریسکهای جوانی را به جان میخرد ، پس باید یاد بگیرد که چقدر انسولین و چند بار در روز انسولین بزند تا با مصرف تمام غذا ها و میوه جات و حتی فعالیتهای ورزشی متنوع ، اولا جوانی کند ، دوما سالم بماند.

پس انسولین نزدن ایشان گرچه خطرناک است ، متاسفانه بدلیل سالم بودن اعضای بدن ، دیر تر عوارض را نشان میدهد و عدم کنترل برایشان محسوس نیست.

پس ضمن شرکت در کلاسهای آموزشی دیابت و آشنایی با سایر دیابتیها و انجام فعالیتهای گروهی با آنان زیر نظر گروههای مورد اعتماد و مطمئن مثل انجمن دیابت ایران ، الزامی است از کمک یک مشاور روانشناس برای غلبه بر مشکلات عاطفی دوران بلوغ هم کمک بگیرید.

در قسمت سایتهای مفید ، سایت همکار عزیزم آقای دکتر حامد محمدی بعنوان روانپزشکی که مشاوره های روانشناسی خصوصا در حیطه کودکان را بخوبی انجام میدهد را معرفی کرده ام.

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید