دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

دستورالعمل غربالگری و تشخیص دیابت بارداری

helath_diabetes
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

سازمان جهانی بهداشت و کارگروه مطالعات بارداری انجمن بین المللی دیابتIADPSG) 1F0) در ۲۰۱۳، تست یک مرحله ای( GTT دو ساعته با ۷۵ گرم گلوکز) را رسما برای غربالگری و تشخیص دیابت بارداری توصیه نمود.

 

توصیه های بارداری 

۱- برای تمام خانمهای باردار می بایست در اولین ویزیت بارداری، آزمون قند خون ناشتا درخواست می گردد.

* در صورتی که قند خون ناشتا در خانمی که تمایل به بارداری دارد بین ۱۲۵-۹۳ میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد پره دیابتیک به حساب آمده، رژیم غذائی مناسب و ورزش توصیه می شود.

* در صورتی که قند خون ناشتا ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر باشد، تکرار آزمایش توصیه و چنانچه نتیجه آزمایش دوم نیز مساوی یا بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد دیابتیک است و می بایست درمان شود. نکته: ورزش و تغذیه مناسب از ابتدای بارداری می تواند باعث پیشگیری از ابتلا به دیابت بارداری شود.

۲- برای تمام خانم های باردار غیردیابتیک )طبیعی و پره دیابتیک(، به منظور غربالگری دیابت بارداری، در هفته ۲۴-۲۸ بارداری آزمون تحمل گلوکز خوراکی دو ساعته با مصرف ۷۵ گرم گلوکز( OGTT) درخواست می گردد.

* در صورتی که حداقل یکی از نتایج آزمایش قند خون غیر طبیعی باشد، تشخیص دیابت بارداری قطعی و اقدام لازم و پیگیری ضروری است.

قند ناشتا بالاتر مساوی با ۹۲

قند یک ساعت بعد خوردن محلول شیرین آزمایشگاه (حاوی ۷۵ گرم گلوکوز) بالاتر مساوی ۱۸۰

قند دو ساعته بالاتر مساوی ۱۵۳

 

توصیه های پس از بارداری

لازم است برای همه خانم های مبتلا به دیابت بارداری، به منظور کشف دیابت پایدار، در هفته ۶ – ۱۲ پس از زایمان آزمون تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) با مصرف ۷۵ گرم گلوکز (نمونه گیری ناشتا و دوساعته) درخواست گردد.

* برای خانم های دیابتیک، درمان دیابت ضروری است. * برای خانم های پره دیابتیک، اصلاح سبک زندگی )ورزش و رژیم غذایی مناسب( و یا استفاده از متفورمین توصیه می شود. * برای خانم های که نتیجه آزمایش طبیعی است، غربالگری دیابت هر سه سال توصیه می شود.

 

نکات آزمایشگاهی آزمون تحمل گلوکز خوراکی

– نمونه گیری باید صبح هنگام و پس از حداقل ۸ ساعت ناشتا بودن انجام شود. – رژیم غذایی بمدت ۳ روز، آزاد و بدون محدودیت بوده )حداقل ۱۵۰ گرم کربوهیدرات در روز( و فعالیت های بدنی نیز بطور معمول صورت گیرد. – ۷۵ گرم گلوکز آنهیدروز که در ۳۰۰ میلی لیتر آب حل شده و در مدت ۵ دقیقه باید نوشیده شود )معمولا تحمل محلول خنک آسانتر است.( – فرد در طول انجام آزمایش از سیگار کشیدن، فعالیت بدنی، نوشیدن چای یا قهوه و خوردن مواد غذایی خودداری نماید. – آزمایش در افراد سرپایی انجام می گیرد و انجام آن در افراد بستری و بدون تحرک ممکن است منجر به اخذ نتایج نادرست گردد. – لازم به توضیح است که برای آزمایش OGTT با استفاده از ۷۵ گرم گلوکز آنهیدروز، در صورت استفاده از دکستروز میزان مورد نیاز ۸۲/۵ گرم (به جای ۷۵ گرم) می باشد.

 

دانلود مقاله:

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید