دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

دل نوشته ای جدید از یک دیابتی

peace2
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

مطلب زیر بصورت یک سوال برایمان ارسال شده بود و میتوانستیم در قسمت سوالات به آن پاسخ دهیم ولی هم سوال و هم پاسخهای به آن حاوی نکات زیادی است که ترجیح دادم در قسمت دانستنیهای دیابت به آن پاسخ دهم :

با سلام

من از  آذر ماه سال ۹۴ که ۲۲ ساله بودم دچار پر نوشی و تکرر ادرار و کاهش وزن شدم

و در دی ماه با مراجعه به پزشک و دادن آزمایش متوجه شدم قند خونم مابین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هست

که البته پدر و مادرم دیابت به هیچ عنوان ندارن فقط دایی بزرگم دیابت نوع دوم دارن

دکترم تجویز انسولین نوورپید و لانتوس کردن

اولا آیا من دیابت نوع یک دارم یا دو؟

چون من که در بچگی دچار نشدم که نوع یک باشم؟

دوما آیا ممکنه فقط در وهله ای از زمان قند خونم بالا رفته باشه و به اشتباه دیابت تشخیص داده شده باشه؟

و با مصرف انسولین بدتر شده باشه؟

سوما آیا میتونم با گیاهخواری انسولین رو قطع کنم؟

چون که تلویزیون مستندی نشان داد با نام درمان دیابت در سی روز که کلا داروها رو قطع کردن و با گیاهخواری قند خون آنها زیر ۱۰۰ رسید

چهارم آیا در صورت حامله شدن بچه هم دیابت میگیره؟

پنجم ممکنه راهی باشه که دیابت را قطعی درمان کند؟ مثل جراحی یا پیوند یا هرچیز دیگری؟

خسته شدم…. دیگه نمیخوام اینطور باشم

اولا:دیابت نوع یک گرچه در کودکی رخ میدهد ولی تعداد کمتری هم تا ۳۰ و حتی سی و پنج سالگی به آن مبتلا میشوند ، در قسمت دانستنیهای دیابت راجع به دیابت نوع یک “دیررس” صحبت کردیم که میتوانید به آن رجوع کنید.

از وزن و حتی قد خودتون صحبت نکردید تا بتوانیم به میزان اضافه وزن و یا چاقی شما پی ببریم.

دیابت نوع دو الان در افراد جوانی مثل شما و حتی در کودکان هم دیده میشود که دلیلش اضافه وزن و کم تحرکی و غذاهای پرکالری و در یک کلام الگوی ناصحیح تغذیه و فعالیت در زندگی مدرن میباشد.

در کنترل دیابت نوع دو گاها مجبور میشویم در ابتدای درمان که قندها به شدت بالاست مثل قندهای اظهار شده از طرف شما و آزمایشی که شما به ما نگفتید و مطمئنا آنهم در حدود خیلی بالا بوده یعنی HbA1c بالاتر از ۱۰ ، پزشک برای اصلاح هرچه سریعتر قند خون از انسولین در شروع درمان استفاده کند تا پاسخ پذیری سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده که الان خوب نیست به دلیل مسمومیت با قند خون یا گلوکزتوکسیسیتی ، بهتر شود و در صورت اصلاح وضعیت قند خون ، تغذیه و وزن با در نظر گرفتن شرایطی انسولین قطع شود.

پس گرچه انسولین در ابتدای کنترل (درمان) دیابت نوع یک الزامیست ، گاها در ابتدای درمان دیابت نوع دو هم از آن استفاده میکنیم.

در خاتمه این پاسخ : استفاده از انسولین در ابتدای درمان  ،دلیلی بر دیابت نوع دو نبودن نیست.

پاسخ سوال دوم: خیر

با آزمایشاتی مثل HbA1c  به معدل قند خون سه ماهه شما پی میبریم و الان این آزمایش بعنوان یکی از ابزارهای تشخیصی در دیابت مطرح است.

البته تداوم وجود قند خون بالاتر ازحدود تعریف شده یعنی قند خون ناشتا بالاتر از ۱۲۵ ، قند خون دو ساعت بعد از مصرف ۷۵ گرم محلول گلوکز بالاتر از ۲۰۰ و علائمی مثل پرادراری و پرنوشی در شما میتواند نشاندهنده تشخیص صحیح دیابت در شما باشد.

سوم: در دیابت نوع یک که تغییر الگوی تغذیه آنهم مثل گیاهخواری موجب رفع نیاز شما به انسولین نخواهد شد. در بدن دیابتی نوع یک انسولین وجود ندارد و بدن برای سوخت و ساز نیاز به انسولین دارد.

اما در دیابت نوع دو که به دلیل اضافه وزن و … ، دیابت بروز کرده با گیاهخواری و یا هر تغییر صحیح رژیم غذایی و الگوی تحرک بدنی (که گیاهخواری  بصورت مطلق  بهیچوجه نمیتوان تائیید کرد و قابل ادامه دادن براب کلعمر نیست) میتوان نیاز به انسولین مصرفی را پایین آورد و شاید “شاید” بتوان انسولین را قطع کرد.

همان گلوکز توکسیسیتی و …

ضمنا مستند تلویزیونی نمیتواند مبنای تصمیم گیری شما برای ادامه زندگی با ارزشتان باشد

چهارم: مطالعات نشان داده شده که فرزند مادر دیابتی برای دیابتی شدن شانس بیشتری دارد ولی این به معنی ابتلای حتمی فرزند به دیابت نخواهد بود. در صورت کنترل وزن و جلوگیری از بروز چاقی این احتمال بروز دیابت بسیار بسیار کم و  حتی در حد فراموش کردن میشود.

پنجم: راههای برای “درمان” دیابت وجود دارد که گفتیم با کنترل دیابت متفاوت است ، درمانی به معنی ریشه کنی دیابت است :

در دیابت نوع یک و دو متفاوت هستند و در مباحث دیگر بطور مفصل راجع به آنان صحبت شده و قابل جستجو در مطالب سایت هستند ، در حال حاضر شما به کنترل دیابت خودتان و حفظ قند خون در محدوده کنترلی فکر کنید ، انشالله با پیشرفت علم راههای کنترلی ساده تر و انشالله درمان قطعی پیدا خواهد شد.

روحیه مثبتتان را حفظ کنید و به امید خدا ، همت خودتان و تلاش پزشک معالج درصورت کنترل قند خون

زندگی طبیعی همچون سایر افراد غیردیابتی خواهید داشت

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۱۲ دیدگاه

 • والا منم دیابتی شدم سال ۸۸، اطرافیان هم هیچکدوم دیابت ندارن!
  طبق آخرین ازمایشم fbs=69 / bs2hrs.p.p=89 / A1c=4.7
  فقط کلیه ام تنبل شده از شانس من! کراتینین=۱٫۵۷
  متولد۷۱ ، ۶۳کیلو،۱۸۴سانت قد!
  هرچقدم تلاش کنی این دیابت یه جایی رو گاز میگیره! :دی،شانس نداشتیم….
  من که بچه دار شدنو گذاشتم کنار،شاید ازدواج رو هم بذارم کنار،چون واقعا حس بدی به آدم میده افت قند اینا…پیش زن و بچه، یا اینکه حس کنی سربار کسی هستی، هزینه هم که بالاست، برای خودم زندگی میکنم به موقه اش هم خودمو خلاص میکنم که کارم ب دیالیز اینا نکشه! البته ببخشید ناامیدانه حرف میزنم ولی واقعیت دیابت اینه دیگه!

  • دوست خوبم
   الان که قندتون کاملا کنترل شده هست.
   مختصر کراتینین بالا شما اگه توام با دفع پروتئین چندان زیادی در ادرار نباشد ، جز واژه تنبلی کلیه که خودتون این شکلی به اون اشاره کردید ، نباید اونقدر خطرناک باشه که شما رو از زندگی ناامید کرده باشه.
   خداوند بزرگ لطف کرده اند و نعمت حیات که بالاترین و والاترین دارایی یک مخلوق هست را به ما هدیه کرده اند ، شکرگزار این نعمت با حفظ سلامت و کنترل بیماریهای بوجود اومده در طی زمان باشیم.
   مطالب دیگر سایت رو بخونید تا بدونید دیابت رو میشه یک فرصت برای صحیحتر زندگی کردن بحساب آورد ، نه مانعی برای لذت بردن و مفیدتر زندگی کردن.
   موفق باشید

  • واقعا دیالیز خیلی سخته، اگه کار به اونجا بکشه آدم باید خودش رو خلاص کنه، منم دقیقا مثل تو فکر میکنم.

   • اتفاقا ، کار تیم پزشکی و خود بیمار در طی کنترل دیابت طوری باید انجام بشه که کار به عوارض از جمله دیالیز نرسه.
    اگر هم نفروپاتی دیابتی شدید (نارسایی کلیه ناشی از دیابت) بوجود اومد ، با روحیه ای بالا ، درمان رو ادامه داد.

 • سلام کمتر از یک سال هست که دیابت دارم توی تابستون قند خونم خیلی پایین اومد و البته همراه با خوردن دارو ی گیاهی و ورزش مستمر اگر ادامه پیدا میکرد احتمالا احتیاج به انسولین نداشتم ولی بعد از شروع مدرسه قندم به شدت بالا رفت و دیگه نه انسولین جواب میده نه داروی گیاهی ۱۸سالمه قدم ۱۶۸وزنم ۴۷احتمال داره دیابت من از نوع دو باشه و احتمال برگشت هم داره ؟!

  • این شرایطی که شما تعریف میکنید و با توجه به سن و وزن شما بیشتر شبیه دیابت نوع یک است که میتواند انسولین مصرف نکردن بسیار خطرناک باشد.
   با پزشکتان مشورت نمایید
   به مبحث ماه عسل دیابتی در مطالب سایت و مباحثی مثل LADA مراجعه نمایید.
   قابل جستجو در مطالب سایت هستند.
   موفق باشید.

 • سلام.خسته نباشید.من تازه ۲ هفته هست که که فهمیدم قند خون بالا دارم.دکتر واسم انسولین نوشت.استفاده کردم.۵ روز.۵ واحد صبح ۶واحد شب.اون موقع هم فقط قند ناشتام بالا بود.ولی همه قندای بعدش همش ۹۰ و ۶۰ و نهایتا ۱۱۰ بود.که دکتر انسولینم و قطع کرد.و بهم متفورمین خارجی داد.االانم قند های دوساعت بعد از صبحانه و ناهار و شام.نهایتا در حد۱۳۰ هستش ولی بازم فقط ناشتام ۱۶۰٫میشه کمکم کنید.من الان چه نوع دیابتی دارم.دیگه واقعا خسته شدم.حتی از زندگیم.بعضی وقتا به فکره خود کشی میوفتم.من هر روز باشگاه میرم و ورزش حرفه ای میکنم.وزنم هم ۶۸ و قدم ۱۷۰٫خواهش میکنم جوابم و بدین.

  • این دیابت ، با توجه به سن و نحوه شروع و قطع انسولین و ادامه درمان با متفورمین کاملا شبیه به دیابت نوع دو است.
   به مبحث glucotoxicity یامسمومیت باقند در مطالب سایت مراجعه بفرمایید.
   با کاهش وزن ، قند خون صبحتان کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید