دانستنیهای دیابت

دیابت و بهداشت دهان و دندان

Peri1
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

متاسفانه بیماران دیابتی به سلامت دندانها و لثه کمتر توجه میکنند

درصورتیکه ، علاوه بر تاثیر نامطلوب لثه های عفونی بر کنترل دیابت ،  میتوان بیماری پریودونتال یا بافت نرم دهانی بیمار از جمله لثه ها را کانون پخش عفونت در خون دانست که این باکتریمی (وجود و حرکت میکروبها در خون) موجب تشکیل کانونهای عفونی در بدن میشود مثلا دریچه های قلب .

 

مطالب زیر را از یکی از سایتهای معتیر برایتان تهیه کرده ام:

 

میتوان بیماران دیابتی که قندخونشان تنظیم نشده باشد نسبت به دیگران، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای لثه و از دست دادن دندان ها هستند.

از طرف دیگر، عفونت های لثه می توانند باعث افزایش سطح قند خون شوند و در نتیجه مهار دیابت را سخت تر کنند.

بالا بودن سطح قندخون به رشد میکروب ها کمک می‌کند، یک لایه نازک چسبناک با میکروب های زیاد (به نام پلاک) روی سطح دندان ها ساخته می‌شود.  به دنبال آن لثه‌ها قرمز، ملتهب و متورم می‌شوند.در صورت بروز چنین وضعیتی وقتی به دندان مسواک می‌زنید دچار خون ریزی از لثه می‌شوید.
سیگار کشیدن خصوصاً در افراد دیابتی بالای ۴۵ سال می‌تواند منجر به بروز بیماریهای لثه شود.

قرمزی و خون ریزی در لثه، اولین نشانه های بیماری لثه محسوب می شوند و این می‌تواند به عفونت ‌ لثه و استخوان های نگهدارنده دندان منجر شود.

اگر التهاب پیشرفت نماید، ممکن است لثه از سطح دندان‌ها دور شده و دندان ها سست شوند. با ادامه این وضعیت ممکن است بیمار دندان های خود را از دست بدهد.
برای بررسی سلامت  دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.
سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز و وخامت بیماری های لثه شود.

چگونه می‌توان سلامت دهان و دندان را حفظ نمود
– تا آنجا که ممکن است قندخون را در حد طبیعی نگهدارید.
– حداقل روزی‌ یکبار از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان به    پیش گیری از تشکیل پلاک روی دندان کمک می‌کند. پلاک ممکن است سخت شود و در زیر لثه رشد کند و سبب ایجاد مشکلاتی شود. با استفاده از حرکتی شبیه اره کردن، به آرامی نخ را بین دندان ها بگذارید و از عمق دندان به بالا چندین بار حرکت دهید.
– بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید. هنگام مسواک زدن، پرز مسواک را به آرامی روی سطح لثه‌ها بکشید. حرکت مسواک باید ملایم و چرخشی باشد و مسواک را روی کناره ها و بالای هر دندانی بکشید.
– اگر چیزی روی سطح دندان چسبیده است آن را پاک کنید.
– از شخصی که دندان‌هایش را خیلی خوب تمیز نگه‌داشته است بخواهید که نحوه مسواک زدن و نخ کشیدن را به شما نشان دهد و همچنین از او بپرسید که از چه خمیردندان و مسواکی استفاده می کند.
– اگر متوجه وجود مشکلی در دندان یا دهان خود شدید به دندان پزشک مراجعه کنید.
– اگر در دهان خود متوجه زخم، قرمزی، خون ریزی از لثه، یا پایین کشیده شدن و یا دور شدن لثه از دندان،‌ یا  زخم عفونی و یا زخم ناشی از دندان مصنوعی شدید به   دندان پزشک مراجعه کنید.
– دهان و دندان خود را تمیز نگاه‌داشته و دوبار در سال به دندان پزشک مراجعه کنید.
– به دندان پزشک بگویید که مبتلا به دیابت هستید.
– دستورات دندان پزشک را تا بهبود نهایی پی‌گیری نمائید.
-اگر سیگار می‌کشید از پزشکتان بخواهید که روشهای ترک سیگار را به شما آموزش دهد.

منبع:

http://pr.tums.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=346&newsview=59360

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید