مقالات فارسی

راه حلی برای خارش پوست افراد دیابتی

itching
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

افراد مبتلا به دیابت درمعرض ابتلا به طیف وسیعی از بیماریهای پوستی هستند، در واقع مشکلات پوستی می توانند به عنوان اولیه  نشانه های دیابت شناسایی شوند. خارش مداوم پوست یکی از مظاهر  مشکلات  پوستی افراد دیابتی است که می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در این مقاله راه هایی برای مدیرت  خارش  پوست و علل بروز آن را برای شما شرح  می دهیم.

چرا خارش ایجاد می شود؟

خارش پوست ناشی از علل متفاوتی است عفونت قارچی یکی از عوارض شایع دیابت است که می تواند سبب خارش شود. اگر بروی پوست شما بثورات قرمز رنگ همراه با خارش ظاهر شود ممکن است به نوعی عفونت قارچی بنام کاندیدا آلبیکنس مبتلا شده باشید. به پزشک خود مراجعه کنید تا دارویی برای درمان  آن تجویز  کند درمان  این عارضه  می تواند  باعث از بین رفتن خارش شود.

 یکی از علل خارش پوست خشکی پوست  است که به راحتی قابل درمان می باشد  برای کاهش  خشکی  پوست باید  تعداد  دفعات شستشوی پوست یا حمام را کاهش دهید یا با صابون های ملایم پوست خود را شستشو دهید. همچنین شما می توانید از لوسیون برای مرطوب نمودن پوست خود و کاهش خارش استفاده  کنید.

علاوه بر عوامل فوق، گردش خون ضعیف درافراد دیابتی می تواند سبب ایجاد خارش در کل بدن  بخصوص در بخش های پایینی  پا شود، یکی از بهترین روشها ی رسیدگی  به خارش  پوست  بررسی علل اختلال گردش  خون و انجام اقداماتی برای بهبود آن است.

چه موقع بایدخارش پوست را جدی گرفت؟

یکی از دلایل خارش پوست مرتبط با دیابت که نیاز به توجه فوری دارد، آسیب  و تخریب اعصاب است،  تخریب عصب می تواند سبب ایجاد درد ، سوزش و گاهی خارش گردد. این خارش  ابتدا در پوست دست و پاها توجه شما را به خود جلب خواهد کرد اما بتدریج  به سایر نقاط بدن گسترش می یابد. چنانچه در دست یا پای خود احساس خارش کردید بلافاصله با پزشک  خود صحبت  کنید. چنانچه قند خونتان را بهتر کنترل  نمایید علایم خارش  و ناراحتی  پوستی شما کاهش خواهد یافت اما نکته ی بسیار مهم  توجه جدی به عارضه ی تخریب عصب است. در حال حاضر داروهایی برای رسیدگی و  مقابله با آسیب اعصاب وجود دارد.

 خارش بدون  توجه به علت آن می تواند تجربه ی بسیار ناراحت کننده ای  باشد. اکثر افراد سعی می کنند  با خاراندن پوست این احساس ناراحت کننده را تخفیف دهند اما چنانچه شما به دیابت مبتلا هستید از این کار صرفنظر کنید زیرا خارش و خراشیدگی  پوست احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی را برای شما افزایش داده و سبب ایجاد درد و خارش بیشتر می شود. بهترین راه درمان خارش، کنترل قندخون، استفاده از آنتی هیستامین ها و استفاده از لوسیون های تسکین دهنده است.

منبع:

www.diabeticconnect.com/diabetes-information-articles/general/1280-solutions-for-diabetic-itching-problems#VyFQuJYGqtVScq5v.99

 نقل از : http://diabetestma.org/

بازگشت

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید