دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

درباره بیماری شبکیه چشم ناشی از دیابت چه چیزی میدانیم؟

DiabeticRetinopathy
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

رتینوپاتی دیابتی یک ضایعه تهدید کننده بینایی و طولانی مدت دیابت کنترل نشده میباشد.این برگه به شما توضیح میدهد که رتینوپاتی چگونه بوجود می اید،درمان میشود و چگونه میتوان بروز و تشدید این ضایعه را در صورت مراجعه به موقع بیمار، جهت بیماریابی یا (screening) کمتر نمود.
در اولین مراحل این بیماری بدنبال عدم کنترل مناسب دیابت عروق کوچک شبکیه (لایه داخلی چشم که مثل فیلم داخل دوربین عکاسی عمل میکند) دچار تورم و خونریزی های بسیار کوچک و مختصری میشوند مثل کبودی ها و خونریزی های مختصر زیر پوستی سطح بدن شما و در این مرحله اصلا متوجه بروز این مشکل نمیشوید چون روی بینایی شما تاثیری ندارد.
در مراحل بعدی عروق شبکیه درهم پیچیده شده و مصرف غذا و اکسیژن در شبکیه بالاتر میرود و در مراحلی که تعداد عروق در شبکیه زیاد میشود خطر خونریزی و همینطور نشت مایعات و حتی چربی از دیواره عروق بالاتر میرود ، در این مراحل پیشرفته تر بیماری شبکیه اختلال بینایی ، امکان بروز پیدا میکند که متاسفانه درمان آن سخت تر از مراحل اولیه خواهد بود.
در حال حاضر لیزر درمانی تنها راه اثبات شده برای درمان رتینوپاتی دیابتی تهدید کننده بینایی یا sight threatening diabetic retinopathy میباشد و هدف از لیزر درمانی ، ایجاد ثبات در تغییرات ایجاد شده توسط دیابت می باشد و لازم به توضیح است که لیزر میتواند فقط بیماری را کنترل کند نه اینکه درمان (به معنی ریشه کنی تغییرات یا CURE ) انجام دهد و شاید لازم باشد لیزردرمانی در چندین مرحله تکرار شود. توضیح دیکر اینکه لیزر درمانی گرچه در پاره ای از موارد ممکن است بینایی را بهتر کند ولی قرار نیست منجر به اصلاح وضعیت بینایی منجر شود ، فقط بیماری را کنترل میکند.
اگر شما دچار تورم ناحیه ماکولا شده باشید که برای بینایی شما عرضه بسیار خطرناکی است ، لیزر درمانی و حتی درمانهای دیگری مثل تغییرات داخل چشم میتواند از بروز نابینایی کامل شما جلوگیری کند ، البته بشرطیکه دوره درمان را طبق نظر چشم پزشک کامل کنید.

اهمیت بیماریابی یا SCREENING :

رتینوپاتی دیابتی درمان نشده یکی از شایعترین دلایل نابینایی میباشد، لیزر درمانی در جلوگیری از کاهش بینایی بسیار مفید است البته بشرطی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود.
متاسفانه بدلیل اینکه وجود بیماری شبکیه و ایجاد تغییرات نامطلوب عروقی آن بدلیل دیابت در مراحل اولیه قابل احساس توسط بیمار با تغییرات بینایی نیست ،الزامی است بررسی شبکیه حداقل سالی یکبار انجام شود.

عکسبرداری از شبکیه و معاینه شبکیه چشم توسط چشم پزشک بعد از چکاندن قطره گشادکننده مردمک از جمله راهای تشخیص عوارض چشمی دیابت می باشند.

بیماریهای دیگر چشمی ناشی از دیابت مثل دوبینی (بدلیل فلج عضلات کنترل کننده حرکات چشم) همچنین آب سیاه یا گلوکوم ، اختلالات انسداد عروقی چشم که بعنوان سکته چشمی از آن نام برده میشود ، ازجمله مواردی هستند که به کنترل صحیح وضعیت متابولیک بیمار نیاز دارند یعنی علاوه بر کنترل مناسب قند خون ، کنترل مناسب چربی های خون ، فشارخون و قطع مصرف دخانیات در بروز و تشدید بیماریهای چشمی ناشی از دیابت خصوصا رتینوپاتی دیابتی بسیار موثر هستند.

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید