دانستنیهای دیابت

عمل جراحی روده، دیابت را درمان می‌کند

gastric-bypass-surgery
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

استاد دانشگاه تورنتو کانادا گفت: در حال حاضر مشخص شده که با عمل جراحی روده دیابت به طور کامل درمان می‌شود.

دکتر خسرو عادلی استاد دانشگاه تورنتو کانادا در گفتگو با خبرنگار سینا نیوز با بیان اینکه عمل جراحی روده در درمان دیابت نقش به سزایی دارد گفت: تحقیقات به تازگی نشان داده که روده در بروز دیابت نقش مهمی داشته و افراد چاقی که به بیماری دیابت مبتلا بوده‌اند پس از جراحی ساده روده علاوه بر رفع چاقی موجب برطرف شدن دیابت شده و ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی روده، قند خون نرمال شده دیابت از بین می‌رود.

این استاد دانشگاه تورنتو با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه عمل جراحی روده یادآور شد: با توجه به اینکه روده بیش از صد هورمون ترشح می‌کند که برخی از این هورمون‌ها در تنظیم قند خون نقش دارند این عمل جراحی می‌تواند در تنظیم قند خون موثر واقع شود.

وی ادامه داد: وقتی غذا وارد قسمت اول روده می‌شود سیگنالهایی ایجاد شده و عامل بروز دیابت می‌شوند، ولی پس از عمل جراحی غذا از معده مستقیم وارد پایین روده شده و باعث می‌شود که قند خون نرمال شود که این روش از نظر علم پزشکی بسیار جالب است.

دکترعادلی با اشاره به افراد چاقی که دچار بیماری دیابت هستند افزود: بهره‌مندی از این روش در ابتدا برای افراد چاق توصیه می‌شود ولی در حال حاضر برای افراد مبتلا به دیابت نیز مورد استفاده است که در برخی کشور‌ها ضوابطی وجود دارد که برای همه نمی‌توان از این روش استفاده نمود.

وی تصریح کرد: بهره‌مندی از این روش درمانی یکی از بهترین راههای درمان دیابت است ولی هر نوع جراحی ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد و درصد کمی از افردای که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند دچار عوارض جراحی شده ولی اکثر این افراد پس از ۵- ۱۰ سال بعد از عمل که تحت مطالعه بوده‌اند مشکلی نداشته‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این جراحی یکی از مهم‌ترین درمانهای جدید در درمان بیماری دیابت که روند افزایشی دارد می‌باشند.
منبع : سینا نیوز

توضیح:به نظر میرسد عنوان این خبر تحت تاثیر تیلیغات ماهواره ای نوشته شده باشد ولی همانطوری که از متن خبر متوجه میشوید منظور اقای دکتر عادلی جراحی (بای پس معده و روده) باشد تا جراحی روده به تنهایی!

در تصویر ضمیمه شده میتوان تغییرات بعد از جراحی معده و روده را به راحتی مشاهده نمود.

تیم علمی حافظ سلامت

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید