مقالات انگلیسی مقالات علمی مقالات فارسی

قطع انسولین و ادامه درمان با قرصهای خوراکی

insulin cessation
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

آیا به نظر شما چنین کاری امکان پذیر است؟

در دیابت نوع یک که اصلا امکان پذیر نیست.

در دیابت حاملگی ، فقط متفورمین را میشود با شرایطی استفاده کرد که آنهم هنوز کاملا مورد تایید انجمن غذا و داروی آمریکا قرار نگرفته است.

 

در دیابت نوع دو هم شرایطی دارد که در پایین ذکر میشود:

 

طبق مطالعاتی که در ایران انجام شد و سال 1382 مقاله ای در این زمینه چاپ شد اگر انسولین درمانی در کمتر از 10 سال از شروع دیابت شروع شده باشد و میزان مصرفی انسولین روزانه کمتر از 40 واحد باشد امکان قطع انسولین و ادامه با قرصهای خوراکی با شرایطی خاص امکان پذیر است.

افرادی که اضافه وزن دارند و در شروع دیابت با وضعیتی بنام مسمومیت با قند یا Glucose toxicity  مراجعه میکنند ، امکان دارد بعد از کنترل دیابت اولیه و اصلاح الگوی زندگی ، تغذیه ، ورزش بتوانند با قرصهای خوراکی ادامه زندگی دهند.

و اخیرا مطالعاتی در آمریکا توسط پزشکان ایرانی آقایان دکتر اردستانی و دکتر توکلی انجام شده است که افراد دیابتی نوع دو و بسیار چاق که با جراحی بای پس روده که در مبحث چاقی کاملا توضیح داده ام ، نه تنها امکان قطع انسولین و بلکه حتی کترل کامل دیابت (درمان!) وجود دارد.

 

ولی واقعا چرا اصرار به قطع انسولین دارید ، چرا دیر انسولین را شروع میکنید ؟!

اگر مکررا افت قند ندارید مثل حالتی که معروف به دیابت شکننده است و بیشتر به دلیل عدم آگاهی به مبانی انسولین درمانی و تغییرات روزانه انسولین مصرفی و عدم مصرف میان وعده ها افت قند داریدف داروی مهم و مفیدی مثل انسولین را با قرصها عوض نکنید.

 

من همیشه مثال میزنم اگر ماشینی در گل و لای گیر کرده ، بهتر است بجای دنده عوض کردنهای مکرر و فراوان اگر دنده کمک دارد از دنده کمکی استفاده کند.

انسولین برای شما مثل دنده کمکی است ، به جای آنکه با قرصها لوزالمعده بی کفایت  (ذات به وجود آمدن دیابت نوع دو) را پیرتر و بی کفایت تر کنید.

با تزریق انسولین زودتر یا early insulinization به آن کمک کنید.

www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/66513840102.pdf

Source: http://www.medicalnewstoday.com/releases/288062.php

Insulin Cessation and Diabetes Remission After Bariatric Surgery in Insulin-Treated Type 2 Diabetic Adults, Ali Ardestani, David Rhoads and Ali Tavakkoli, Diabetes Care, doi: 10.2337/dc14-1751, published 8 January 2015

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید