دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

لنگش متناوب پاها چرا ایجاد میشود ؟

PVDclr
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

بعضی از بیماران شکایت از دردهای پا هنگام راهپیمایی دارند و این مسئله ، مشکلی است که انجام راهپیمایی را برای کنترل دیابت سخت تر میکند.

حداقل فعالیت فیزیکی در دستورالعمل انجمن دیابت آمریکا ۱۵۰ دقیقه با شدت متوسط است و یکی از کم خرج ترین و عملی ترین فعالیتهای فیزیکی ، پیاده روی است.

اما لنگش متناوب پاها یا پادردهای گذرا در حین پیاده روی چه دلایلی دارند:

Intermittent claudication

اسم علمی این عارضه است و در درجه اول به اختلالات عروقی در اندام تحتانی مشکوک میشویم تا مشکلات ستون فقرات مثل تنگی های کانال مهره ای که تظاهراتی شبیه به این دارد.

درد یک تا دوطرفه ، انقباض عضلانی ، خستگی در پاها و عضلات آنها به هنگام راه رفتن که بعد مدتی استراحت خوب میشود از علائم این مشکل است.

این عارضه معمولا بدلیل بروز اختلالات عروقی اندام تحتانی (سفت شدن جدار عروق یا آترواسکلروز و نازک شدن فضای درونی عروق بدلیل گرفتگی ها و اختلالات دیواره ای ) میباشد و اکسیژن رسانی نامباسب بدنبال اختلال عروقی به عضلاتی که در حین راه رفتن ، نیازمند اکسیژن بیشتر هستند ، ایجاد میشود.

بعد مدتی استراحت این اکسیژن رسانی بهتر شده و درد کم میشود.

 

برای این عارضه ریسک فاکتورها یا دلایل ایجاد کننده ای مطرح میشود مثل:

سیگار کشیدن

چربی خون بالا (کلسترول بالا)

سن بالای ۷۰

دیابت

وزن بالا (BMI بالاتر از ۳۰)

سن حدود ۵۰ سال برای کسیکه سیگار میکشد و یا دیابت دارد

کسانیکه سابقه مشکلات عروق محیطی خانوادگی دارند

و فشار خون بالا.

 

در هر حال با دیدن چنین مشکلی در حین پیاده روی ، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید تا با کنترل مناسبتر عوامل تشدید کننده و حتی درمان اختلالات عروقی مانع پیشرفت ضایعه به سمت اختلالات عضوی شود.

بدنبال مشکلات ستون فقرات مثل تنگی های کانال نیز امکان دارد این پادرد بصورت یک تا دو طرفه وجود داشته باشد ولی معمولا با یک خم شدن به جلو این درد تخفیف پیدا میکند و حتی در حالاتی مثل دوچرخه سواری این مشکل بوجود نمی آید درصورتیکه در هنگام درگیری های عروقی این دردها بهنگام دوچرخه سواری تشدید میشود.

البته خوانندگان عزیز این مطلب به این نکته مطمئنا اشراف کامل دارند که زانو درد ناشی از مسائل سنی مثل آرتروز با دردعضلانی در ساق پاها که توضیح داده شد ، اختلاف دارد

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید