دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

مشکلات درگیری سیستم عصبی در دیابت (نوروپاتی)

pain
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

نوروپاتی یکی از عوارض دراز مدت دیابت است. دلیل اینکه دیابت موجب آسیب عصبی می شود به طور کامل شناخته شده نیست. با این وجود مشخص شده که میزان بالای گلوکز (قند) خون (هایپرگلیسمی) به توانایی اعصاب در انتقال پیام های عصبی آسیب وارد کرده و به شریانهای خونی که اکسیژن و مواد غذایی را به اعصاب حمل می کنند آسیب وارد می کند. بنابراین کنترل درست دیابت برای کاهش خطر آسیب عصبی مهم است.

نوروپاتی چیست؟

نوروپاتی آسیب عصبی است. اعصاب پیغام ها را از مغز به هر بخشی از بدن ما متنقل می کنند و دیدن، شنیدن، حس و حرکت کردن را ممکن می کنند. اعصاب پیام هایی که از آنها آگاه نیستیم را نیز به بخش هایی از بدن منتقل می کنند از قبیل قلب که موجب ضربان شده و ریه ها که موجب نفس کشدن می شود. اگرچه نوروپاتی یک مشکل بسیار معمول برای اشخاصی است که مبتلا به دیابت هستند، بیشتر اشخاص از آن آگاه نبوده یا موجب مشکلاتی برای آنها نمی شود. برای کسب اطلاعات در مورد انواع مختلف نورپاتی و علائم آن، کتابچه اطلاعات در مورد نوروپاتی دیابتی ما را مطالعه کنید.

اثرات نوروپاتی

بعضی از راه هایی که نوروپاتی ممکن است بر روی بخش های مختلف بدن شما تأثیر بگذارد و مداواهای موجود در زیر ذکر می شوند.

پوست

نوروپاتی ممکن است موجب درد و بی حسی یا مورمور در دست ها، قسمت بالا یا پایینی پا ها شود. ممکن است باعث شود که کمتر احساس گرما، سرما و درد کنید و اگر توانایی حس کردن را در پاهایتان از دست بدهید، ممکن است متوجه نشوید که بر روی شیئ تیزی پا گذاشته اید یا زمین برای پابرهنه راه رفتن زیادی گرم است.

شما بایستی برای این نوع نوروپاتی در مرور سالانه دیابت خود معاینه شوید. آنها بایستی شما را برای آسیب وارده به پوست بدنتان معاینه کرده، آزمایش کنند که آیا می توانید لمس ملایم و لرزش را احساس کنید و جریان خونتان را کنترل کنند.

مداوا: می توان برای التیام این نوع ناراحتی از پاراستامول استفاده

کرد. در صورتیکه این دارو مفید نباشد، پزشک شما می تواند قرص های دیگری را تجویز کند. گزارشی را از شدت تأثیر داروی تسکین درد نگه دارید تا پزشکتان بداند که بین دوز یا دارو کدام را تغییر دهد. ممکن است برای دریافت توصیه تخصصی به یک درمانگاه ویژه درد معرفی شوید.

عضلات

عضلات شما ممکن است ضعیف شده که احتمالاً دردناک است و ممکن است موجب تحلیل رفتن عضله در ناحیه ران شود (اگرچه ممکن است به مرور زمان بهبود پیدا کنید). اگر بر روی اعصابی اثر بگذارد که به عضلات در ناحیه پا پیام رسانی می کنند و همچنین مبتلا به نوروپاتی حسی باشید، عضلات ضعیف شده نمی توانند جلوی شکستن استخوان های تحت فشار را بگیرند. چون شما ممکن است نتوانید آسیبی که وارد می شود را احساس کنید، پای شما ممکن است تغییر شکل دهد. این بیماری «شارکوی پا» خوانده می شود و شما بایستی برای مداوا نزد متخصص پا بروید. در نتیجه مالش برآمدگی های استخوانی در داخل کفش های شما ممکن است پینه ویا زخم هایی تشکیل شده و عفونی شوند

مداوا: اگر مبتلا به شارکوی پا هستید، ممکن است کفش ویا کفی کفشی که مخصوص این عارضه ساخته شده به شما داده شود که به شکل پا قالب شده و فشار وارد بر استخوان های شکننده را کاهش می دهد. این نکته حائز اهمیت است که توسط استراحت دادن پا، از آسیب وارد شدن بیشتر به آن جلوگیری کنید. ممکن است پای شما در گچ یا قالب استخوان بندی گذاشته شود و ممکن است به شما چوب زیربغل ویا حتی صندلی چرخدار برای استفاده داده شود. اگر پای شما به شکل ناخوشایندی التیام پیدا کرده ممکن است به یک عمل جراحی برای بازسازی استخوان ها نیاز داشته باشید.

معده و روده ها

هنگامیکه مدت زیادی طول می کشد تا شکم خالی شود (فلج معده) حرکت غذا از طریق دل و روده ممکن است آهسته شود که موجب حالت تهوع، نفخ شکم، استفراغ، اسهال، یبوست، ناراحتی عمومی یا وزن کم کردن ناخواسته می شود.

مداوا: پزشک شما می تواند قرص ها یا مداواهایی را تجویز کند که به تسریع در هضم غذا کمک کرده و علائم دیگر بیماری را تسکین دهد.

مثانه

ممکن است موجب مشکلاتی در دفع طبیعی ادرار شود ویا ممکن است احساس کنید که مثانه تان را به طور کامل تخلیه نکرده اید. اگر این بیماری مداوا نشود ممکن است موجب بی اختیاری در دفع ادرار

شود ویا حتی توانایی ادرار کردن را کام ًلا از دست بدهید.

مداوا: ممکن است لازم باشد که هر سه ساعت به مستراح بروید حتی اگر احساس می کنید که نیازی به ادرار کردن ندارید.

در صورت عفونت ادراری ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز باشد.

آلت تناسلی مرد

این عارضه ممکن است منجر به مشکلات شق پذیری آلت تناسلی یا ناتوانی جنسی شود.

مداوا: پزشک شما می تواند مداواهای گوناگونی را برای کمک به شما تجویز کند که شامل قرص، تزریق، پمپ تخلیه یا ایمپلانت می شود.

رگهای خون

ممکن است هنگام بلند شدن دچار فشار خون پایین شوید، مخصوصاً هنگامیکه تازه از تخت خواب بلند می شوید که موجب سرگیجه و ضعف می شود. به توانایی شما در احساس درد آنژین یا حمله قلبی نیز ممکن است آسیب وارد شود.

مداوا: جوراب های مخصوص واریس ممکن است به مداوای سرگیجه در نتیجه بلند شدن با شتاب زیاد کمک کنند.

 

غده های عرقی

ممکن است که تنظیم دما برای بدن شما مشکل شود. ناتوانی در عرق کردن در اندام های تحتانی ممکن است منجر به خشک شدن و ترک خوردگی پوست پاها شود. عرق کردن چشایی (هنگام غذا خوردن) ممکن است درست بعد از جویدن شروع شده و توسط غذاهای خاصی ایجاد شود. اغلب در ناحیه پیشانی شروع شده و به صورت، پوست سر و گردن سرایت کرده، گاهی اوقات روی بخش فوقانی بدن اثر می کند. این عارضه بسیار نادر است و مداوای دیگری به غیر از کنترل درست گلوکز خون وجود ندارد.

مداوا: از یک داروی نرم کننده (مرطوب کننده) برای پوست خود استفاده کنید ولی اگر پوست ترک خوردگی پیدا کرده به پزشکتان خبر دهید چون ممکن است عفونی شود.

روش هایی که می توانید به خودتان کمک کنید

• تا آنجا که می توانید میزان گلوکز خونتان را در حدی که موافقت شده نگه دارید.

• پاهایتان را به طور مرتب معاینه کنید.

• قرارهای ویزیت خود را با پزشک، پرستار ویا متخصص پا فراموش نکنید.

• اگر فکر می کنید که ممکن است علائم نوروپاتی داشته باشید به پزشکتان بگویید.

• گروه مراقبت بهداشتی دیابت شما برای کمک کردن به شما آماده است.

 

دانلود مقاله:

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید