دانستنیهای تغذیه دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

میوه های مفید برای دیابت

fruits
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

آب و هوای گرم تابستان همزمان یادآور تولید میوه های خوشمزه و آبدار فصل است.
برحسب توصیه انجمن دیابت آمریکا (ADA) میوه ها حاوی ویتامین و املاح و فیبر هستند و باید جزیی از برنامه غذایی دیابتی ها باشند، فقط در نظر داشته باشید باتوجه به محدودیت مصرف کربوهیدرات روزانه افراد دیابتی ،الگوی متعادلی از غذاها و میوه ها در فصول مختلف و با میوه های مختلف الزامی است.

چند میوه مفید در دیابت:
۱٫ توت ها:
مثل توت فرنگی ،شاه توت و تمشک که برحسب توصیه انجمن دیابت امریکا شاه میوه دیابتی ها محسوب میشوند حاوی آنتی اکسیدانها ،ویتامین و فیبر هستند
۲٫ گیلاس:
دوازده عدد گیلاس کوچک فقط ۵۹ کیلوکالری انرژی دارد پس انتخاب مناسبی بعنوان میان وعده میوه میباشند.
۳٫ هلو:
منبع سرشارویتامین A,C پتاسیم و فیبر
۴٫ زردآلو:
یک زردآلوی کوچک فقط ۱۷ کیلوکالری انرژی دارد ولی بیش از هفتاددرصد نیاز روزانه شما به ویتامین A را برطرف میکند،این میوه جواهر میوه جات جهت تهیه فیبر مورد نیاز روزانه شما میباشد.
۵٫ سیب:
یک سیب کوچک ۵۴ کیلوکالری انرژی دارد ولی منبع سرشار فیبر و ویتامین سی میباشد.
سیب را پوست نکنید ، پوست سیب حاوی انتی اکسیدان میباشد
۶٫ گلابی:
منبع سرشار پتاسیم و فیبر

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه معالجه بیماران دیابتی در سال ...

۳ دیدگاه

 • باتشکر سایت خوبی است اطلاعات مفیدی گذاشته شده است.
  سوال : درخصوص رفع یبوست دردیابتی ها لطفا راهنمایی فرمایید.

  • سوال خوبی است که لارم است در چند بخش به آن پاسخ داده شود.
   در درجه اول بدلیل رژیم غذایی نادرست و عدم مصرف میوه و سبزیجات فیبر مورد نیاز جهت کارکرد صحیح روده تامین نمیشود،طبق توصیه انجمن دیابت آمریکا هر فرد دیابتی حداقل 18 تا 30 گرم فیبر به دلایل مختلف ازجمله کارکرد مناسب روده ها نیاز دارد.
   در پاره ای از اوقات قند خون بالا و طبیعتا پرادراری بعد از آن بدن را در مواجهه با یک کم آبی قرار میدهد که یبوست گهگاه هنگام قندخون بالا را توجیه میکند.
   درگیری سیستم عصبی معده و روده در دیابت حرکات نرمال روده ها را تحت تاثیر قرار میدهد که تحت عنوان گاستروپارزی دیابتی و اینتستینال انتروپاتی عملکرد نرمال تخلیه معده و حرکات روده ها را جهت دفع مختل میکند پس علایمی مثل نفخ احساس پری فوقالعاده معده بعد غذا و یبوست و اسهال گهگاهی بیمار دیابتیک میتواند از نشانه های درگیری معده و روده باشد.

   • کنترل مناسب قند خون ، مصرف در حد کافی میوه و سبزیجات و مایعات ، عدم مصرف تنباکو و همینطور کاهش حجم وعده غذایی در هر وعده و بالاخره استفاده از داروهایی که پزشکان توصیه میکنند در کاهش یبوست موثر است

دیدگاهتان را بنویسید