دانستنیهای تغذیه دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

“نان” در کشورهای مختلف

dark bread on white
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 احتمال قریب به یقین می‌دانید که در فرهنگ غذایی همه کشورهای جهان، نان به گونه‌ای حضور دارد و سبک پختن و استفاده از آن بسیار متفاوت و متنوع است.

به عبارت بهتر نان در جهان با آنچه در ایران وجود دارد از زمین تا آسمان فرق می کند.

این مطلب نگاهی کلی و اجمالی به شکل نان در دیگر کشورها و فرهنگ ها می اندازد.

آلمان

آلمانی ها به این می بالند که متنوع ترین نان های دنیا را در کشورشان دارند. بیش از 300 تا 500 نوع نان اولیه و بیش از هزار نوع نان و خمیر کوچک در آلمان تولید می شود. تخمین زده شده که بیش از 16 هزار نانوایی محلی در آلمان وجود دارد که بیش از هزار نوع نان مختلف عرضه می کنند. در واقع ژرمن ها یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان نان در سراسر دنیا محسوب می شوند.

جنوب آسیا

(هند، پاکستان و خاور میانه)

«روتی» و «چپاتی» نان هایی است بدون خمیر مایه که با آرد کامل گندم پخته و در این مناطق استفاده می شود. در یکی از مشتقات نان روتی به جای آرد سفید، آرد ذرت به کار می رود. در این مناطق نان معروف دیگری به نام «پیوری» هم وجود دارد که شامل یک لایه خمیر نازک است که آن را سرخ می کنند.

اسکاندیناوی و شمال اروپا

از دوران قبل از میلاد مسیح چهار نوع نان در این مناطق وجود داشته است. نان های غلات و چاودار نسبت به نان گندم و جو قدیمی تر است. بعد ها زمانی که سربازان اسکاندیناوی در روم مشغول خدمت بودند پخت نان را یاد گرفتند و این روش را با خود به خانه بردند. امروزه نان در این مناطق با استفاده از آرد یک نوع گندم سرخ پخته می شود، ضمن این که فرهنگ مصرف نان های متنوع از آلمان به این کشورها هم سرایت کرده است.

دانمارک

در اواخر قرن 19 میلادی نانوایی های دانمارکی در شهرهای بزرگ هر روز صبح نان تازه و خوشمزه ای را با آرد گندم می پختند، اما این نان های پرادویه بیشتر به قشر مرفه جامعه تعلق داشت. از آن زمان تاکنون نان های تازه و متنوعی در نانوایی ها پخته می شود و این نان های سنتی در کنار دیگر محصولات کارخانه ای همچنان طرفدار دارد.

مکزیک

در مکزیک به نان «پَن» می گویند. علاوه بر این مکزیکی ها نان دیگری هم دارند به نام «تورتیلا» که با آرد ذرت پخته می شود و غذاهای گوشتی را با این نان می پیچند. این گوشت پیچ ها یکی از غذاهای اصلی مردم مکزیک به شمار می رود.

فنلاند و روسیه

هر دوی این کشورها نان تیره رنگی دارند که با استفاده از چاودار و خمیرترش به عمل می آید. نان چاودار سنتی در فنلاند دایره شکل است که بخش مرکزی آن حفره ای دارد. این نان ها نسبت به نان گندم سفت تر است و به همین دلیل می توان آنها را در درازمدت نگهداری کرد. البته نان چاودار با رنگ روشن هم در این مناطق وجود دارد و از دیگر غلات هم برای پخت نان استفاده می شود. در فنلاند نان گندم چندان رایج نیست و فقط برای تهیه کلوچه های ساده یا قرص های نان کوچک از آرد گندم استفاده می شود.

انگلستان

در انگلستان طیف وسیعی از نان های سنتی وجود دارد که اغلب نازک و مستطیلی شکل است. یکی دیگر از این نان های سنتی به شکل قرص نان گرد و کلفتی است که بیشتر در شمال شرقی انگلستان دیده می شود.

اسکاتلند

در این کشور نان ساده ای مصرف می شود که ارتفاع آن بیشتر از نان معمولی، نازک و سطح بیرونی آن حسابی برشته شده است. این نان ساده نسبت به نان های آمریکایی و انگلیسی سفت تر است و مصرفش فقط به اسکاتلند محدود می شود و خارج از این منطقه محبوبیتی ندارد.

فرانسه

نان باگت فرانسوی یکی از نان های معروف است که در سایر نقاط دنیا هم دیده می شود اما گذشته از آن نان دیگری هم وجود دارد که کاملا برشته و شبیه نان تست است. به نظر می رسد که فرانسوی ها به نان خشک و برشته شده علاقه زیادی دارند، چون در نانوایی ها نان را بدون پوشش و به صورت باز نگه می دارند تا سطح بیرونی آن خشک باشد. در نانوایی های فرانسوی روزی سه بار نان پخته می شود و گاهی اوقات داخل این نان ها گردو می ریزند یا روی آنها را با دانه های خشخاش پر می کنند.

ایتالیا

ایتالیا هم به داشتن نان های متنوع و خوشمزه معروف است. در واقع این کشور دستور آشپزی های مختلف و سنتی گوناگونی دارد و به همین دلیل تنوع نان در ایتالیا زیاد است. نان های لوله ای بیشتر در مناطق شمالی دیده می شود و قرص نان های بزرگ بیشتر در جنوب ایتالیا مصرف می شود. نان ها اغلب مقداری روغن زیتون، کره یا کمی چربی دارد که با خمیر مخلوط می شود و نان را لذیذتر می کند. خمیر پیتزا هم از همین خانواده است که به دلیل گستردگی رستوران های ایتالیایی، مردم بیشتر نقاط جهان با این طعم و مزه آشنایی دارند.

آمریکا

به دلیل گستردگی مزارع ذرت، نان سنتی آمریکا از خمیری با آرد ذرت تهیه می شد و سایر محصولات مانند بیسکویت هم در این کشور بسیار مرسوم بود. البته نان ذرت در مناطق مختلف آمریکا اشکال مختلفی داشت و بافت و مزه اش متفاوت بود. در ایالت های جنوبی بیشتر آرد ذرت سفید را ترجیح می دادند که ممکن بود مقداری شکر یا آرد گندم هم به آن اضافه کنند اما در شمال آمریکا نان نرم تر و شیرین تری پخته می شد که نیمی از خمیر آن با آرد گندم به دست می آمد و به این ترتیب نرم تر می شد. اکنون یک نان پرطرفدار آمریکایی با استفاده از خمیر آرد گندم و شیر تهیه می شود و لایه خارجی نازکی دارد. این نان کمی هم شیرین است و به صورت برش های یک اندازه ای در بسته بندی به فروش می رسد. البته نان های سفید ساندویچی هم در این کشور محبوبیت زیادی دارد.

چین

نان سنتی چین «مانتو» نامیده می شود که از آرد گندم به دست می آید. در شمال چین این نان به طور متناوب به جای برنج استفاده می شود. جالب است بدانید شیوه طبخ آن برخلاف نان کشورهای مختلف است و با بخار پخته می شود. مانتو کمی شبیه نان سفید غربی است اما به دلیل بخارپز شدن سطح بیرونی برشته و قهوه ای رنگی ندارد. گاهی اوقات چینی ها داخل مانتو را با سبزیجات یا گوشت پر می کنند.

منبع:

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید