مقالات علمی مقالات فارسی

واکسنها و دیابت

vaccine
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

در بیماران دیابتی سالمند و یا مبتلا به بیمار یهای مزمن، آنفلوآنزا و پنومونی، بیمار یهای عفونی قابل پیشگیری و شایعی هستند که با مرگ و میر و موربیدیته بالایی همراه هستند.
مطالعات مشاهد ه ای بر روی بیماران مبتلا به برخی ناخوشی های مزمن از جمله دیابت نشان می دهند که آنفلوآنزا و پنومونی پنوموکوکی، با افزایش موارد بستری شدن در بیمارستان
برای آنفلوآنزا و عوارض آن همرا ه اند.

ممکن است در دیابتیها خطر باکتریمی ناشی از عفونت پنوموکوکی بیشتر باشد و گزارش شده که در این بیماران خطر باکتریمی بیمارستانی (که مرگ و میر آن به ۵۰ می یرسد) بالاست.
بنابراین برای تمام بیماران دیابتی با سن حداقل ۶ ماه سالانه واکسن آنفلوآنزا و نیز برای بزرگسالان دیابتی حداقل یک بار در طول عمر واکسن پنوموکوک تجویز کنید.

برای افراد ۶۵ سال به بالا که قبلا پیش از سن ۶۵ سالگی واکسن پنوموکوک را زده اند، در صورتی که واکسن بیش از ۵ سال قبل زده شده باشد، یک بار تجویز مجدد واکسن توصیه می شود.

دیگر اندیکاسیون های تجویز مجدد واکسن پنوموکوک عبارت اند از:
نشانگان نفروتیک، بیماری های مزمن کلیه و دیگر وضعیت های بی کفایتی ایمنی (برای مثال پس از پیوند).
واکسن های بی خطر و موثری موجودند که می توانند خطر عوارض جدی ناشی از این بیماری ها را بسیار کاهش دهند. شواهد کافی دال بر این وجود دارد که در دیابتی ها پاسخ سرولوژیک و بالینی به این واکسیناسیون ها مناسب است.

 

Diabetes Care Janury 2008; 31: S24.

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید