دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

واکسن ها و دیابت

vaccine
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

آنفلوآنزا و پنومونی(ذات الریه)، ازجمله بیماریهای عفونی شایع و قابل پیشگیری، و در عین حال با مرگ ومیر و عوارض بالا برای سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماریهای مزمن به شمار میروند.

مطالعه های معدودی، به طور خاص پیرامون عوارض و مرگ ومیر ناشی از آنفلو آنزا و پنومونی پنوموکوکی در افراد مبتلا به دیابت، گزارش کرده اند.

مطالعه های مشاهده ای افراد مبتلا به انواع بیماریهای مزمن، و ازجمله دیابت، نشان میدهند که این بیماریها با افزایش موارد بستری شدن در بیمارستان به دلیل آنفلوآنزا و عوارض آن همراه هستند.

براساس مطالعه های مورد شاهدی، نشان داده شده که در خلال اپیدمیهای آنفلوآنزا، تزریق واکسن آنفلوآنزا تا 79 % از موارد بستری شدن افراد مبتلا به دیابت در بیمارستان می کاهد.
افراد مبتلا به دیابت درمعرض خطر بیشتر ابتلا به باکتریمی ناشی از عفونت پنوموکوکی قراردارند، وگزارش شده که بیشتر از سایرین دچار باکتریمی بیمارستانی(که میزان مرگ ومیر ناشی از آن تا 50 % است) میشوند.
درحال حاضر واکسنهای بیخطر و مؤثری در بازار موجودند که میتوانند خطر عوارض جدی ناشی از این شواهد کافی به نفع این نکته وجوددارد که افراد مبتلا به دیابت – بیماریها را بسیار کاهش دهند

توصیه می شودکه واکسنهای آنفلوآنزا و پنوموکوک به تمام افراد مسن تر از 65 سال و نیز مبتلا به دیابت در هر سنی تزریق شوند

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید