اخبار سلامت اخبار فارسی

ورود دارویی جدید برای کنترل دیابت نوع دو در ایران

سیتاگلیپتین
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

این دارو با نام سیتاگلیپتین و ترکیب آن با متفورمین با نامهای تجاری مختلف از چندسال پیش جهت کنترل بیماری دیابت نوع دو در سایر نقاط دنیا استفاده میشده است.

خوشبختانه با همت شرکتهای تولید کننده داخلی در حال حاضر دو شرکت تولید و عرضه آنرا در داروخانه های سراسر کشور آغاز کرده اند.

 

داروی تولیدی شرکت عبیدی با نام زیپتین ziptin  با دوز 50 میلی گرم در داروخانه ها توزیع شده است

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۱۲ دیدگاه

 • سلام اقای دکتر عشقی
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی لطفا در مورد داروی جدید که ببازار امده و مقایسه ان با داروهای قبلی که در حال حاضر
  از انها استفاده میکنیم توضیح بفرمایید

  با تشکر عباس نجمی

  • داروهای جدید با مکانیسم های تکمیلی به درمان دیابت کمک میکنند و هنوز اساس دارودرمانی در دیابت نوع دو ، همان تزریق انسولین،کم کردن مقاومت بدن به انسولین و بالابردن ترشح انسولین است و حتی ممانعت از جذب قند میباشند. الان با داروهای جدیدی که البته هنوز در ایران موجود نیستند کمکی به دفع بیشتر قند خون از طریق ادرار میکنند. داروهای کنترل کننده دیابت هرکدام درصد تاثیر مشخصی برکنترل بیماری دارند.
   اضافه شدن گروه درمانی جدید به معنی اضافه شدن راهها و روشهایی برای کنترل بهینه دیابت است نه الزاما جایگزینی داروهای قدیمی با داروهای جدید

 • با سلام و خسته نباشيد ، ميخواستم بدونم اين داروي جديد كي به بازار براي مصرف عموم عرضه ميشه ؟

 • با سلام و عرض خسته نباشید،
  آقای دکتر میخواستم بدونم برای شروع مصرف این قرص دز 100 میلی گرم مناسب است؟ چون دز 100 این دارو برای من تجویز شده، میخواستم بدونم مشکلی نداره؟ سوال دیگر اینکه با توجه به اینکه در دارو خانه ها دز 100 وجود ندارد چه کار باید بکنم؟

  • مقدار موثر درمانی این دارو 100 میلی گرم است البته با توجه به شرایط کلیوی زمینه ای گاهی مجبور به تعدیل دوز مصرفی و کاهش آن ، حتی در شروع درمان میشویم که مثلا با دوز 50 میلیگرم درمان را شروع کنیم.
   درحال حاضر قرص 50 میلیگرمی آن با دو نام مختلف بنامهای زیپتین و سیتاویکس در داروخانه ها موجود است.

 • با سلام

  آقای دکتر چه دارویی برای دیابت نوع ۲ که آگونیست GLP-1 باشه پیشنهاد میکنید؟
  راستش آقای دکتر برای انجام تحقیقات نیاز به GLP-1 دارم که متاسفانه تمام داروخانه های شیراز رو هم گشتم اما دارویی با این مکانیزم اثر پیدا نکردم. در واقع اسامی تجاری این داروها رو هم گفتم اما کسی حتی ایت داروها رو نمیشناخت! مثل اگزوناتید و لیراگلوتید. خیلی خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید.

  با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید