دانستنیهای تغذیه دسته‌بندی نشده

شکر ، خوب یا بد ؟ پنج سوء تفاهم در مورد شکر

sugar
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 

  •     افراد مبتلا به دیابت نمی تواند شکر بخورند.بسیاری از مردم فکر می کنم که شکر خارج از مرزهای مواد غذایی مصرفی افراد مبتلا به دیابت است. همچنین مصرف زیاد قند و شکر باعث ابتلا به دیابت نمی شود. واقعیت این است که افراد مبتلا به دیابت می توانند هر چیزی بخورند، ولی در عین حال باید مقدار قند و شیرینی مصرفی خود  را محدود کنند.
  •     کلاً شکر بد است. بدن ما به شکر نیاز دارد. کربوهیدرات ها در بدن ما شکسته شده و به گلوکز (نام علمی شکر) تبدیل می شوند تا انرژی مورد نیاز سلولهای بدن را تأمین کنند. کربوهیدرات ها در میوه ها، شیر و غلات یافت می شود. سبزیجات نشاسته و حبوبات نیز حاوی کربوهیدرات هستند، اما آنها نیز دارای فیبرهایی هستند که تاثیر بر قند خون را به حداقل می رسانند.
  •     میوه ها مملو از شکر هستند و باید از خوردن آنها اجتناب شود.میوه ها حاوی قند های طبیعی و همچنین فیبر، ویتامین ها، و مواد معدنی می باشند. می توان میوه ها را به عنوان یک میان وعده سالم انتخاب نمود. میوه ها همچنین می توانند جایگزینی برای قند، مربا، یا شربتی باشند که ما معمولاً برای سیراب نمودن نیاز شیرینی بدن خود مورد استفاده قرار می دهیم.سعی کنید تا ۲ – ۳ وعده میوه در طول روز میل کنید. به یاد داشته باشید که سعی کنید میوه را بخورید و آن ها را ننوشید! یک فنجان آب پرتقال، ۶۰ درصد شکر بیشتر  و حدود ۴ برابر فیبر کمتر از یک پرتقال دارد.
  •      شکر قهوه ای سالم تر از شکر سفید است.شکر قهوه ای که در فروشگاه های مواد غذایی به فروش می رسد فقط شکر سفیدی است که با ملاس اضافی مخلوط شده است. با وجود اینکه  شکر قهوه ای حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی است، هیچ تفائوتی بین شکر سفید و شکر قهوه ای وجود ندارد
  •      شیرین کننده های مصنوعی ، برای شما بد هستند. آیا نیازمند احساس شیرینی در چای یا قهوه خود هستید؟ شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و یا سوکرالوز، می تواند بدون توجه به اینکه دیابت دارید یا نه، نیاز به طعم شیرینی را در شما رفع کند. این شیرین کننده ها سطح قند خون را افزایش نمی دهد و زمانی که در حد اعتدال مصرف شوند، امن هستند.
  •      فقط به خاطر اینکه مبتلا به دیابت هستید  نباید از خوردن شکر خودداری کنید. برای موفقیت در مدیریت دیابت خود ، میزان شکر و کربوهیدرات مصرفی روزانه خود را کنترل کنید و سعی کنید این میزان را در طول روز دریافت کنید.

 

منبع:

http://www.mardin.ir

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید