دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

پیشگیری از زخم پای دیابتی یا Diabetic foot ulcer

Diabetic Foot Care
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

دلایل مختلفی برای بروز زخم پای دیابتی وجود دارد:

 

 

deformity : دفرمیتی یا اختلالات تغییر شکلی انگشتان و پا که با تغییر شکل پا ، نقاطی از آن را مستعد فشار بیشتر در حین راه رفتن و کفش پوشیدن میکند و استعداد بروز زخم بیشتر میشود

foot defomities2

foot deformities4foot deformities3

charcot foot

پای شارکوت : که متاسفانه در بعضی بیماران دیده میشود و نشاندهنده وجود اختلالات حسی شدید و قدیمی میباشد

neuropathy : نوروپاتی حسی : همانطوریکه از اسمش مشخص است بدلیل اختلالات حسی پیدایش و یا پایش و مراقبت از زخم ممکن است با تاخیر صورت پذیرد.

پس تکرار صورت میگیرد و حتی کنترل زخم و عفونت نیز مشکل خواهد بود.

در این موارد پاهای خشک حتی پینه های فراوان در کنار مسائلی مثل گزگز و مور مور پاها از مواردیست که باید بیمار را نگران بروز این عارضه دیابت کرده باشد.

dry footوجود دو مشکل فوق الذکر بیمار و همراهان را مسئول پیگیری و هشیاری بیشتر میکند تا با پیدا کردن به موقع زخم و اختلالات جدید ، سریعا درمان را شروع کنند.

foot care 3

اختلالات شریانی پاها:

که با اکسیژن رسانی نامناسب پوست ،موجب تسهیل بروز زخم و طاول میشود و با عدم ترمیم مناسب احتمال عفونت زخمها نیز بیشتر میشود.

پوست صاف و براق و بدون مو ، گاها پاهای سرد و در معاینه نبض های نامتقارن و ضعیف پزشک را مشکوک به وجود اختلالات عروقی مینماید.

shiny skin2

و در خاتمه :

سیگار کشیدن ، عدم کنترل مناسب قند و چربی خون ، عدم رعایت مناسب بهداشت اندام تحتانی و عدم مراقبت کافی از پاها ، حتی عدم تحرک کافی

بیمار دیابتی را مستعد بروز زخم ، تکرار  زخم و …. میکند.

فقط با علم و اطلاع کافی ، هشیاری به موقع ،مانع قطع پای خود خواهید بود

nerve problem in lower limbاختلال عصبی

artery problem in lower limbاختلال عروقی

مجموع اختلالات عصبی و عروقی دیابت در کنار عدم توجه و مراقبت لازم پزشکی (بیمار و پزشک) منجر به عوارض جبران ناپذیر در باها خواهند شد.

combine problem

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید