دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

چشمان شما و دیابت

eye
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

یکی از عوارض ناشی از دیابت طولانی مدت، بیماری شبکیه است که چشمها را درگیر می کند.

بیماری شبکیه دیابتیک، عامل اصلی نابینایی افراد در سن اشتغال است. این بروشور اطلاع رسانی به شما کمک می کند اطلاعات بیشتری درباره چگونگی و علت تاثیر دیابت بر چشمان و اقداماتی که جهت محافظت از آنها می توانید انجام دهید بدست آورید.

بیماری شبکیه چشم چیست؟

بیماری شبکیه باعث ایجاد تغییراتی در شبکیه می شود (بخش مخصوص بینایی در پشت چشم). برای دیدن، نور باید قادر باشد به شبکیه برسد بدون اینکه چیزی جلوی راه آن قرار بگیرد. بیماری شبکیه وقتی ایجاد می شود که رگهای خونی در شبکیه مسدود می شوند، خون پس می دهند یا به طور اتفاقی رشد می کنند. این آسیب ایجاد شده بر سر راه عبور نور به شبکیه قرار می گیرد و اگر درمان نشود، می تواند باعث آسیب بینایی گردد.

انواع بیماری های شبکیه

سه نوع بیماری شبکیه چشم وجود دارد، که به میزان پیشرفتگی عارضه بستگی دارد.

۱٫ بیماری خفیف شبکیه – عبارتست از اولین نشانه های تغییرات قابل مشاهده در شبکیه. بیماری خفیف شبکیه در ابتدا روی قوه بینایی شما تاثیر نمی گذارد، مگر اینکه در قسمت ماکولا ایجاد شود (به قسمت ماکولاپاتی در قسمت زیر مراجعه کنید). با این وجود بیماری خفیف شبکیه می تواند به انواع جدی تری از بیماری شبکیه تبدیل شود، بنابراین باید کاملا تحت نظر گروه خدمات درمانی دیابت شما باشد.

۲٫ بیماری تکثیری (پیش رونده) شبکیه – بدین معنا که خون رسانی بخشهای گسترده ای از شبکیه به درستی انجام نمی شود، که این امر می تواند بر بینایی شما تاثیر گذار باشد.

۳٫ ماکولاپاتی – نامی است که به تغییرات ایجاد شده در اطراف ماکولا اطلاق می شود. ماکولا در مرکز شبکیه قرار دارد و بخشی از چشم است که برای کارهای نزدیک و دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. افراد مبتلا به ماکولاپاتی معمولا بخشی از بینایی خود را از دست می دهند و این می تواند به نابینایی آنها منجر شود.

چگونه بدانم که به بیماری شبکیه مبتلا هستم یا خیر؟

بیماری شبکیه در مراحل اولیه هیچ نشانه واضحی ندارد، بنابراین ممکن است تا زمانیکه بسیار پیشرفت کند متوجه آن نشوید. تجربه هر فرد از علائم بیماری در این مرحله متفاوت است. برخی از افراد

موارد زیر را تجربه می کنند: • دیدن “لکه های شناور” یا شکلهای عنکبوت مانند تیره • دیدن لکه یا نقطه • تار شدن دید– مثل نگاه کردن از پشت یک پرده مایع که به شفافی

آب نیست.

تشخیص زودهنگام بیماری شبکیه اهمیت ویژه ای دارد. هر چه زودتر جهت شناسایی و مداوای مشکلی اقدام شود، امکان موفقیت آمیز بودن درمان بیشتر خواهد شد. برای حصول اطمنیان از تشخیص زودهنگام بیماری شبکیه، چشمان شما باید سالی یکبار مورد معاینه قرار بگیرند.

این معاینه چگونه انجام می شود؟

معاینه برای تشخیص بیماری شبکیه با معاینه دید چشم متفاوت است. افراد مبتلا به دیابت از این حق برخوردار هستند که به طور سالانه مورد معاینه رایگان شبکیه چشم قرار بگیرند. معاینه معمولا با عکسبرداری از شبکیه به وسیله یک دوربین دیجیتال مخصوص انجام می شود. این عکسبرداری برای برخی از افراد پاسخگو نیست و در اینصورت آنها باید برای معاینه به یک متخصص مراجعه نمایند.

این بیماری چگونه مداوا/ معالجه می شود؟

معالجه قطعی برای بیماری شبکیه وجود ندارد و درمان نمی تواند بینایی از دست رفته را بازگرداند– اما می تواند از ایجاد آسیب بیشترجلوگیری نماید.

بیماری شبکیه با لیزردرمانی مداوا می شود، که در آن از مقدار اندکی نور لیزر برای ترمیم رگهایی که خون پس می دهند استفاده می شود، و در نتیجه از بدتر شدن اوضاع جلوگیری به عمل می آید.

درمان با لیزر توسط یک متخصص چشم و تقریباً همیشه به صورت سرپایی انجام می گیرد، و به شما امکان می دهد تا پس از انجام عملیات درمانی به خانه بروید. برای برخی از افراد، درمان با لیزر به تنهایی کافی نیست و به عمل جراحی نیز نیاز است.

چگونه می توانم از ابتلا به بیماری شبکیه چشم پیشگیری نمایم؟

خبر خوب اینکه با کنترل قند خون، چربی خون (شامل کلسترول) و فشار خون در سطح نرمال (به همراه پیروی از یک روش زندگی سالم) می توانید خود را در برابر بیماری شبکیه محافظت نمایید. بسیار اهمیت دارد که معاینات سلامتی به طور منظم از سوی گروه خدمات درمانی دیابت صورت گیرد تا هرگونه مشکل در مراحل اولیه شناسایی شده و به طور موثر مورد درمان قرار بگیرد.

سایر مشکلات چشمی

افراد مبتلا به دیابت ممکن است در رابطه با چشمان خود با مشکلات دیگری نیز روبرو شوند. دو مشکل چشمی دیگر که به این عارضه وابسته است وجود دارد.

تاری دید – این عارضه می تواند نشانه ای از دیابتی باشد که تشخیص داده نشده و همچنین ممکن است در صورت بالا بودن قند خون ایجاد شود. به این دلیل که وقتی قند خون بسیار بالا می رود، عدسی چشم شما قند و مایعات را جذب نموده و ورم می کند و در نتیجه باعث تاری دید می شود. این عارضه با بیماری شبکیه تفاوت دارد و با قرار گرفتن میزان قند خون در حد طبیعی برطرف خواهد شد.

آب مروارید – به معنی سخت و تیره شدن عدسی چشم. احتمال دچار شدن افراد مبتلا به دیابت به آب مروارید در سنین پایین بیشتر است. آب مروارید فقط در صورتی نیاز به درمان دارد که دید را مختل کند، که در اینصورت طی یک عمل عدسی چشم را برمی دارند و عدسی مصنوعی را پیوند می زنند.

 

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید