دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

چه زمانی انسولین را شروع کنیم؟

insulin2
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 

در دیابت نوع یک از همان ابتدای تشخیص باید انسولین درمانی شروع شود ، در دیابت نوع دو لازم است به نکات زیر توجه کنیم :

 

همانطوریکه میدانید این نوع دیابت یک بیماری مزمن و پیشرونده است و با ترکیبی از مقاومت به انسولین و کمیود انسولین بهمراه درجاتی از قند خون بالا شناخته می شود.

مطالعات مختلف نشان داده شده که حدود پنجاه درصد فعالیت سلولهای تولید کننده انسولین (سلولهای بتا در لوزالمعده) در هنگام تشخیص دیابت نوع دوم از بین رفته است و سالیانه حدود ۴% نیز از بین خواهد خواهد رفت پس با توجه به ماهیت پیشرونده دیابت تنظیم یک برنامه درمانی جهت حفظ قند خون ناشتا و قندخون بعداز غذا درمحدوده درمانی الزامی است.

 

فراموش نکنیم :

 

HbA1c یا قند خون سه ماهه مهمترین معیار کنترلی دیابت است.

 

وقتی اصلاح الگوی تغذیه و فعالیت فیزیکی بهمراه استفاده از قرصهای خوراکی دیابت و حتی داروهای تزریقی غیر انسولین نتواند ما را به اهداف درمانی برساند ، در این موقع باید به فکر شروع انسولین باشیم.

اما باید بعنوان پزشک به نکات زیر قبل شروع انسولین توجه کنیم :

 

  1. به علائق و سلایق بیمار توجه شود ، آیا تمایل به انسولین درمانی دارد یا نه. حتما در این مورد خطرات ناشی از عدم شروع به موقع انسولین درمانی به بیمار توضیح داده شود
  1. مشکلات انسولین درمانی در مقایسه با عوارض قرص های خوراکی توضیح داده شود.
  2. .آیا امکان این که با قرص های دیگر و یا حتی داروهای جدیدتر( مثل GLP-1agonist آیا به شرایط درمانی ایده آل برسد یا نه ) وجود دارد؟
  3. شرایط شغلی و زندگی بیمار درانتخاب نوع انسولین مهم است.
  4. قیمت داروها و انسولین عامل مهمی در انتخاب نوع انسولین و حتی شروع انسولین درمانی است.
  5. دردسترس بودن،پزشک ،پرستارآموزش دهنده ی دیابت و بطور کلی گروه درمانی جهت ادامه دادن مراحل تیتراسیون درمان تا رسیدن به اهداف ایده آل کنترلی وموارد اورژانس.
  6. آموزش همراهان بیمار جهت حصول اطمینان از کارکرد صحیح با دستگاه گلوکومتر و تست قندهای روزانه.

 

اثرات مفید انسولین درمانی در کاهش قند خون به سمت اهداف درمانی در طی سالهای گذشته اثبات شده است،در این مطلب راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد که چه زمانی انسولین را شروع کنیم :

 

هر زمان دو گروه ازقرص های خوراکی (که در مبحث دارو درمانی در دیابت به آن ها مفصلا پرداخته ایم ) در کنترل دیابت به ای وان سی کمتر از ۷% موفق نبودند میتوانیم به جای اضافه کردن سومین گروه قرصهای خوراکی از انسولین های پایه مثل انسولین گلارژین ( لانتوس ) ویا انسولین ان پی اچ استفاده کنیم.

(Diabetes care Nov 2009)

اما ذکر این مسئله ضروری است که اهداف درمانی در هر شخص،متفاوت است و بسته به سن و سال ،بیماری های همراه ، سنوات سالهای دیابت،وجود دفعات افت قند خون شدید و بدون علایم هشدار دهنده تعیین میشود.

 

به طور کلی هر شخص باید تلاش کند که به بهترین شرایط کنترلی توصیه شده توسط پزشک خود برسد

 

در هر حال اگر کسی با قند بالا مراجعه می کند که تعریف قند خون بالا در هنگام مراجعه :

قند خون ناشتای بالای ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر

قند خون در حالت غیرناشتا بطور پایدار بالاتر از ۳۰۰ باشد

ای وان سی بالاتر از ۱۰ %      یا        HbA1c>10%

وجود کتون در ادرار

وجود علائم تشخیصی پر سر و صدای دیابتی (تکرر ادرار، پرنوشی ، پرادراری و کاهش وزن)

باید

شروع انسولین درمانی را

حتی در اولین ویزیت بیمار مد نظر داشت.

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید