اخبار سلامت اخبار فارسی

کاهش کلسترول بامصرف متفورمین

metformin and heart
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

 

 داروی متفورمین  که برای درمان دیابت نوع ۲ بکار می رود به کاهش غلظت کلسترول کمک می کند.

 در این مطالعه  که توسط محققان مرکز دیابت آلمان دردوسلدورف انجام شد بیش از ۱۸۰۰ نفر شرکت  داشتند. محققان به آنالیز نمونه های خونی افراد شرکت کننده برای بررسی متابولیت هایی که  مشخصات چربی خون این افراد  را مشخص می نماید، پرداختند. آنها افراد شرکت کننده را  در چندین  گروه طبقه بندی کردند: به یک گروه از بیماران متفورمین داده شد و ۴ گروه دیگر به عنوان گروههای کنترل درنظر گرفته شدند.

نتایج این تحقیق نشان دهنده ی کاهش قابل توجه غلظت سه متابولیت در بیماران گروه متفورمین بود، این متابولیت ها همگی با کاهش غلظت کلسترول (لیپوپروتئین با غلظت پایین) مرتبط بودند.

 نویسنده ی اول این تحقیق دکتر Tao xuمی گوید: مطالعه ی ما نشان می دهد مصرف متفورمین  دارای تأثیر بر بیماریهای قلبی عروقی درمیان بیماران مبتلا به دیابت است.

 این فرضیه مطرح است که کاهش کلسترول LDL  می تواند با فعال شدن ژنهای مرتبط با  مکانیزیم  مولکولی  AMPKکه توسط متفورمین  فعال می شود، مرتبط باشد. متفورمین  با فعال کردن  AMPK، ژنهای مرتبط با غلظت  کلسترول LDLرا کنترل می نماید.

 دکتر Brandmaierیکی دیگر از نویسندگان این تحقیق می گوید: تاکنون مکانیزم دقیق این مسئله  مشخص نشده است درتحقیقات آتی به بررسی و رمز گشایی این ارتباط خواهم پرداخت.

 این مطالعه  شواهد دیگری را دال برفواید  درمان با متفورمین برای درمان بیماریهای دیگر ارائه  داده است. در سایر مطالعات درباره ی تأثیر متفورمین در درمان بیماری آلزایمر شواهدی ارائه گردید. مطالعات قبلی نشان داد متفورمین حداقل دارای  یک تأثیر مثبت  بر مغز می باشد.

منبع:

http://diabetestma.org

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید