دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

کدام روش انسولین درمانی بهتر است ؟ روش تزریق چندبار در روز یا روش مرسوم (قدیمی)

pen or syringe
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

در سالهای اخیر شیوه جدیدی در انسولین درمانی توصیه میشود :

روش پیچیده یا روش چند بار تزریق روزانه که معانی اصطلاحات intensive insulin therapy technique  یا  multiple daily injection technique میباشد.

در این روش تعداد دفعات تزریق بیشتر است و مقادیر تزریق انسولین کوتاه اثر یا سریع الاثر با توجه به تزریق انسولین پایه ، با توجه به فعالیت و تغذیه متفاوت است (کم و زیاد میشود) به غمین دلیل به این روش گاها flexible insulin therapy یا FIT هم میگویند.

 

در روش مرسوم یا قدیمی یا conventional

از تزریق دو بار در روز انسولین با تقسیم مقدار انسولین مصرفی به ۷۰ درصد صبح و ۳۰ درصد شب استفاده میکنند.

اما در این روش چون انسولینها تزریق میشوند ( و تقریبا همیشه مقادیر ثابت تزریق میشوند) برنامه زمانبندی تغذیه و فعالیت فیزیکی باید  دقیقتر باشد که منجر به افت قند خون نشود و از طرف دیگر عدم کنترل دیابت نشود.

اما در روش جدیدتر (که البته در چند سال اخیر خوشبختانه پزشکان و بیماران ایرانی هم از آن استفاده میکنند) تغییرات زمانبندی غذا و فعالیت بدنی به منظور جلوگیری از افت قند خون و کنترل بهتر به سمت اهداف کنترلی دیابت (که در مباحث دیگر به آن پرداخته ایم) راحتتر و هموار تر میشود.

در روش جدید تا چهار بار در روز و حتی بیشتر تزریق انجام میشود.

با تزریق یک انسولین یایه و سه تا پنج تزریق انسولین سریع الاثر قبل وعده های غذایی ، حتی زمان میان وعده ها و ناپرهیزی و حتی مواقعی که قند خون از اهداف درمانی در آن لحظه فاصله دارد میتوان بطور کلی قند خون را راحتتر (البته با تعداد تزریق بالاتر) در محدوده طبیعی نگهداشت.

intensive_insulin_injection_therapy

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید