دانستنیهای سلامت

کم خونی یا آنمی “قسمت دوم”

cbc3
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

آنمی به حالتی گفته میشود که شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم که وظیفه اکسیژن رسانی به بدنتان را دارند ، ندارید.

درنتیجه تظاهراتی مثل ضعف و خستگی در صورت وجود کم خونی یا آنمی بروز میکند که البته همانطوری که گفتیم این تظاهرات در بیماریهای جسمی و حتی روحی ، عاطفی نیز مشترک است و با بروز یا وجود این تظاهرات بلافاصله تشخیص کم خونی مطرح نمیشود.

 

کم خونی دلایل مختلفی دارند ، شایعترین دلیل کم خونی “دفع خون” یا خونریزی میباشد که بسته به شدت آن ، از مکملهای آهن تا تزریق خون و فراورده های خونی برای درمانش استفاده میکنیم.

حتی گاهی اوقات کم خونی تظاهر یک بیماری شدید و بدخیم میباشد که باید تحت نظر پزشک نه تنها کم خونی بلکه بیماری زمینه ساز آن درمان شود.

 

آزمایشی بنام شمارش کامل خون یا CBC نشانگر وجود یا عدم وجود کم خونی است : در این آزمایش اجزایی مثل

hematocrit یا هماتوکریت حجم کلی گلبولهای قرمز شما را میسنجند.

در شرایط مختلف پزشکی در افراد بالغ میزان هماتوکریت متفاوت است ولی غالبا در مردان بالغ عددی بین 40 تا 52 درصد و در زنان بالغ عددی بین 35 تا 47 درصد را شامل میشوند.

هموگلوبین بعنوان مهمترین و بیشترین جرئ گلبول قرمز و پروتئینی که وظیفه حمل اکسیژن را در گلبول قرمز دارد باید بین 14 تا 18 گرم بر دسی لیتر در آقایان و 12 تا 16 گرم بر دسی لیتر در خانمها باشد.

 

اجزای دیگر این تست مثل اندازه گلبولهای قرمز ، شکل آنها و رنگشان برای کمک به تشخیص نوع کم خونی و برنامه ریزی برای درمان آنها به ما کمک میکند.

 

برای مطالعه قسمت سوم و آخر ثبت نام فرمایید.

cbc 1

انواع سلولهای خونی

cbc 2

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید