دانستنیهای دیابت دانستنیهای سلامت

کنترل مداوم قند خون یا CGM چیست و چه کاربردی دارد؟

ipro1
نوشته شده توسط دکتر افشین عشقی

در مطالعات 20 سال اخیر اهمیت کنترل قند خون در پیشگیری از بروز عوارض دیابت بیش از پیش مشخص شده است.

تقریبا 20 سال پیش تشخیص دیابت با قند ناشتای 140 میلیگرم در دسی لیتر بود ، درصورتیکه الان از 126 به بالا در تعریف دیابت و از 110 به بالا و با نگاه سخت گیرانه تر از قند ناشتای 100 به بالا در تعریف پیش دیابت میگنجد.

 

همانطوریکه در مطالب قبلی ذکر کردیم ، افراد پیش دیابتی نیز در معرض عوارض قلبی عروقی دیابت ( درگیری عروق بزرگ) هستند.

 

مطالعات اخیر برای دیابت بارداری نیز ، تغییراتی در تشخیص ایجاد کرده است :

قبلا ، قند ناشتای 95 و قند دوساعته 155 یکی از معیارهای تشخیص دیابت بود درحالیکه الان به قند 92 و قند دو ساعته 153 اشاره میکنند.

از طرفی تاکید دارند که حتی یکبار قند ناشتای بالای 92 تایید کننده دیابت بارداری است و با توجه به اهمیت قضیه و شروع کنترل و درمان از ابتدا حتی الزامی به تکرار تست و دادن مایع شیرین به منظور تایید مجدد نیست.

 

از سوی دیگر کنترل قند خون در دیابت حاملگی قبل غذا زیر 95 ، یک ساعت بعد غذا زیر 140 و دوساعت بعد غذا زیر 120 الیته با رعایت نکات تغذیه ای و …. جهت جلوگیری از افت قند خون میباشد.

همینطور در اطفال دیابتی نوع یک ؛ تغذیه آزاد جهت بلوغ فکری ، عاطفی الزامی است و روشهایی مثل شمارش کربوهیدرات واستفاده از تکنیکهای تزریق مکرر انسولین ، سعی در کنترل کامل بیماری دارد.

 

اما

سنگ بنای اطلاعاتی ما ، بررسی قند خون مکرر میباشد.

هزینه وسایل مصرفی ، اشتباهات تکنیکی خون گیری ، اشتباهات دستگاهها بخاطر تنوع آنها و تکنولوژی بکار رفته ، عدم تمایل به خونگیری مکرر و حتی درد خونگیری ، کمپانی های بزرگ تجهیزات پزشکی را به فکر تکمیل راههای انداخته است که اطلاع رسانی از وضعیت قند خون راحتتر و کاملتر شود.

در افرادی که افت قند خون مکرر دارند .

در افراد دیابتی نوع یک به منظور شروع درمان و حتی دوره های خاص درمان مثلادر دوران بیماری ، بلوغ و… که کنترل قند خون مشکل میشود و نیاز به تکرر خون گیری و ایجاد تغییر در میزان انسولین درمانی میباشد.

در دیابت بارداری که حفظ قند خون در محدوده ای باریک به منظور جلوگیری از افت قند خون و پیشگیری از بالا رفت قند خون و درواقع کنترل هرچه سریعتر بیمار بدلیل طول مدت دیابت بارداری.

 

دستگاههای جهت کنترل مداوم قند خون ساخته شده اند که در مواقعی با تلفیق آنها با پمپ انسولین ، حتی انسولین درمانی (تزریق انسولین) را وابسته به میزان لحظه ای قند خون شما نموده اند که در این مبحث راجع به پمپ انسولین صحبت نمیکنیم.

 

pump and ipro

 

دستگاه CGM قادر به چک کردن لحظه ای قند خون شما میباشد و از طریق یک سنسور که از روی پوست بدن شما به خون شما بطور مداوم اتصال دارد ، قادر به اینکار میباشد در دستگاه ساخته شده توسط کمپانی MEDTRONIC   با نام iPro این چک کردن روزانه تا 288 بار در روز میتواند انجام شود تا کنترل مناسب دیابت براساس تغییرات انسولین ، تغذیه و فعالیت متناسب با آن انجام شود.

FingerstickvsCGM

در تصویر بالا لحظاتی که قند خون با دستگاه گلوکومتر چک میشود با دایره قرمز نشان داده شده و بقیه لحظات که با دستگاه CGM ثبت و ضبط شده نمایان است.

همانطوریکه مشاهده میشود در لحظاتی قند بالاتر از نرمال و پایین تر بوده که با گلوکومتر متوجه نشده ایم و طبیعتا درمان لازم را انجام نداده ایم.

خوشبختانه iPro در ایران موجود است و قابلیت تهیه و استفاده برای موارد فوق وجود دارد.

در تصاویر زیر این وسیله و محلهای نصب آن نشان داده میشود.

ip3

سنسور iPro

ip5

در شکل زیر همراه با پمپ نشان داده شده

ip4

درباره نویسنده

دکتر افشین عشقی

دکتر افشین عشقی کار خود را در زمینه آموزش و درمان بیماران دیابتی در سال1386 در محل فعلی مطب آغاز نمودند ولی همواره تحقیق ومطالعه در مورد تازه های دیابت در کنار درمان بیماران ، اصلی اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره ایشان است.

۱ دیدگاه

  • سلام
    ممنون از مطلبتون. در ایران چگونه می توان دسترسی پیدا کرد؟ هزینه و مدتی که قابل استفاده است چقدر است؟ من برای دختر ١۵ ساله ام میخواهم استفاده کنم.

    • سلام
      شرکتهای تجهیزات پزشکی در ایران امکان دسترسی به این دستگاه رافراهم کرده اند ، با تنوعی که در این زمینه وجود دارد با جستجو در اینترنت به راحتی اطلاعات مورد نظر را پیدا خواهید کرد

دیدگاهتان را بنویسید