آخرین مرحله درمانی دیابت ، انسولین است؟ یعنی آخر خط هستم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتآخرین مرحله درمانی دیابت ، انسولین است؟ یعنی آخر خط هستم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 4 سال ago

 

اولا با چنین دید منفی به درمان نگاه کردن ، شکست تیم درمانی را حتمی میکند.

دوما:

همانطوریکه در سوالات قبلی توضیح دادم انسولین درمانی برای دیابت نوع یک تنها را درمان است و در دیابت حاملگی

بی خطرتر ین درمان از لحاظ عوارض جانبی برای نوزاد.

اما برای دیابت نوع دو:

تحقیقات نشان داده که وقتی دیابت نوع دو تشخیص داده میشود یعنی وجود علائم بارز آن فرد و پزشک را مشکوک به وجود دیابت میکند معمولا حدود ۱۰ سال از وجود اختلالات کنترلی قند خون گذشته است یعنی فرد به درجاتی اختلال قند ناشتا و یا عدم کنترل قند خون بعد مصرف غذا داشته است (همان پیش دیابت) و در همین زمان حدود نیمی از سلولهای تولید کننده انسولین بدن را هم از دست داده است.

لازم به ذکر است که سلولهایی در لوزالمعده یا پانکراس ما هستند که وظیفه تولید انسولین و کنترل قند خون را به عهده دارند.

در اغلب اوقات بعد از سالها کنترل دیابت نوع دو بعد مصرف قرصها دیگر بدن قادر به تولید انسولین کافی برای نیازهای خود نمیباشد ، ما پیرتر و یا چاقتر شده ایم و یا بدلیل بروز بیماری دیگر و یا مصرف داروهای جدید تولیدات انسولینی بدن برای رفع نیازها کافی نیست ، در چنین مواردی انسولین درمانی جهت حفظ قند خون در محدوده طیبعی الزامی است و تنها راه نجات.

beta cell failure

گاهی فرد با قرصها کنترل است اما  قرار است عمل جراحی انجام دهد  ،به دلیل بیماری . اتفاقات دیگر و الزامی است که چند روز قبل تر در بیمارستان جهت تنظیم قند خون و اصلاح وضعیت بستری شود ، در چنین مواردی کادر پزشکی جهت تنظیم قند خون و انجام اعمال درمانی  قند خون فرد را با انسولین کنترل میکنند و حتی احتمال دارد با قرص های خوراکی فرد را ترخیص کنند.

در یکی از مقالات علمی ضمیمه شده در قسمت مقالات با جزئیات توضیح دادم که گاهی اوقات فردی که از زمان تشخیص دیابتش مدت زمان زیادی نگذشته و با وزن بالا و علایم شدید دیابت مراجعه میکند یا کاهش وزن شدیدی در کوتاه مدت تجربه کرده است و با HbA1c بالای ۱۰درصد مراجعه میکند جهت اصلاح وضعیتی که اصطلاحا مسمومیت با قند یا glucose toxicity نامیده میشود مجبور به استفاده از انسولین در کوتاه مدت جهت اصلاح سریع وضعیت متابولیک هستیم و چنین افرادی بعد کنترل میتوانند حتی با قرصها درمان دیابت را ادامه دهند گرچه انسولین درمانی انتخاب بهتری است.

 

باید پذیرفت که گاهی انسولین درمانی یک ضرورت است و برطبق تشخیص پزشک بهترین راه درمان ، این به معنی آخرین مرحله درمانی نیست