آزمایش پروستات من یا PSA خوبه ولی چرا ادرارم ، قطره قطره خارج میشه؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتآزمایش پروستات من یا PSA خوبه ولی چرا ادرارم ، قطره قطره خارج میشه؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

چون این سوال برای خیلی از مردان مبتلا به دیابت نوع دو که مسن هستند پیش آمده

با چند تصویر به این سوال پاسخ میدهیم ، گرچه در مباحث کاملتری در قسمت دانستنیهای سلامت ، این موضوع را شرح داده ام.

PSA یا آنزیم اختصاصی پروستات در همه مردان به مقدار کم وجود دارد و در خون ترشح میشود ، با گذر زمان ترشح آن افزایش یافته و مقدارش در خون در یک فرد ۴۰ ساله با ۷۰ ساله متفاوت است.

امکان دارد در مواردی مثل عفونتهای پروستات یا ضربه (دوچرخه سواران یا سوارکاران حرفه ای) و دستکاریهای پروستات (معاینه) ،یا انزال در ۲۴ ساعت قبل آزمایش مقدارش بالا رود.

توصیه می شود که پزشکان تست های PSA تام و (DRE (Digital Rectal Exam را به طور سالانه برای تمام مردان، از سن ۵۰ سالگی به بعد و برای افرادی که احتمال خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند و مردانی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، از سن ۴۰ یا ۴۵ سالگی به بعد درخواست کنند.

سرطان پروستات دومین سرطان شایع منجر به مرگ مردان بعد از سرطان ریه می باشد که اگر بررسی نشود در اغلب موارد سرطان پروستات آهسته و آرام و بی صدا رشد کرده و ممکن است در بدن از جمله استخوان ها منتشر گردد.

البته دانشمندان متوجه شده‌اند که تنها ۳۰-۲۵ درصد از مردانی که سطح آنتی‌ژن پروستاتی بالایی دارند به سرطان پروستات مبتلا هستند. از طرف دیگر، تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که برخی موارد نظیر هورمون درمانی یا مصرف داروهایی نظیرفیناستراید می‌تواند به طور کاذب مقدار آنتی‌ژن اختصاصی پروستات را تا حتی ۵۰ درصدکاهش دهند.

اگر در هر بیماری که سطح PSA خون آن بالا باشد یا حالت افزاینده دائم داشته باشد و یا در معاینه مقعدی پروستات سفت شده باشد باید نمونه برداری پروستات انجام شود.

نمونه برداری پروستات به کمک سونوگرافی و از راه مقعد قطعی ترین و دقیق ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد که در آن به کمک سونوگرافی پروستات را از مقعد مشخص کرده و تعداد ۱۲ قطعه از نقاط مختلف و مشکوک پروستات نمونه برداری جهت فرستادن به آزمایشگاه پاتولوژی گرفته می شود و پس از اعلام جواب آزمایشگاه که حدود یک هفته طول می کشد تکلیف بیمار و پزشک در رابطه با سرطانی بودن و یا نبودن پروستات مشخص می گردد.

bph6

اما یک فرد بالای ۴۰ سال به درجاتی امکان دارد دچار بزرگی ساده یا خوش خیم پروستات بشود با علائمی نظیر قطره قطره شده ادرار ، احساس دفع ادرار به محض اتمام تخلیه ادرار و تصمیم به خروج از دستشویی ، کاهش قدرت یا فورس ادرار کاهش قطر ادرار و ….. که به این بیماری BPH یا بزرگس ساده ، خوش خیم پروستات میگویند.

یعنی خوب بودن میزان PSA نشاندهنده احتمال پایین سرطان پروستات است ولی احتمال وجود BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات وجود دارد و منافی آن نیست.

bph5

مقدار طبیعی PSA چقدر است ؟
محدودهPSAنسبت به سن
سن ۴۹-۴۰ : صفر تا ۲٫۵
سن ۵۰-۵۹ : صفر تا ۳٫۵
سن ۶۹-۶۰ : صفر تا ۴٫۵
سن ۷۹-۷۰: صفر تا۶٫۵