آیا قرص‏های خوراکی دارای عوارض جانبی هستند؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتآیا قرص‏های خوراکی دارای عوارض جانبی هستند؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 4 سال ago

قرص‏های خوراکی عوارض جانبی اندکی دارند اما مانند همه داروها باید با دقت مصرف شوند. پزشک مناسب‏ترین قرص خوراکی را با توجه به شرایط جسمی شما تجویز می کند اما گاهی اوقات ممکن است با مصرف این قرص ها مشکلات زیر پدید آید.
• برخی افراد ممکن است با مصرف قرص گلی بن کلامید دچار لکه های پوستی شوند که باقطع مصرف قرص، این عارضه از بین خواهد رفت.(البته بسیار ناشایع است)
• قرص های خوراکی ممکن است با داروهای دیگر تداخل اثر داشته باشند، به طور مثال هنگامی که این قرص ها را مصرف می کنید از مصرف آسپرین بپرهیزید و برای تسکین درد از استامینوفن استفاده نمایید. البته در افرادی که بدلیل مشکلات قلبی آسپرین مصرف می کنند، میزان آسپرین مصرفی روزانه برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
• گلی بن کلامید و گلی کلازید  می توانند در برخی افراد باعث کاهش شدید غلظت قند خون شوند بنابراین با مصرف این دارو باید برنامه غذایی را به درستی رعایت نمایید.
• با شروع مصرف مت فورمین ممکن است مشکلات گوارشی مانند تهوع و اسهال رخ دهد که معمولاٌ ظرف چند روز از بین می روند برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع، بهتر است این قرص همراه با غذا یا پس از غذا استفاده شود.

آکاربکس نفخ ایجاد میکند

پیتوز یا گلوتازون ورم اندام تحتانی و مختصری اضافه وزن ایجاد میکند و همانند آکاربکس افت قند ایجاد نمیکند

نوونورم یا نیوبت سریع تر از گلی بن کلامید یا گلی کلازید است و میشود سه بار در روز از آن استفاده نمود ، در مواردی عوارض و آثار آلرژیک هم دیده شده

 افراد دیابتی که متفورمین مصرف می کنند باید به طور سالانه از نظر وضعیت کبد و کلیه‏ ها بررسی شوند.

زیپتین به ندرت دیده شده که آثار آلرژیک داشته باشد اما افت قند ندارد.

مطمئنا عوارض داروها در شرایط کنترل شده (تحت نظر پزشک) از دیابت کنترل نشده ، کمتر است