آیا قرص گلی بنگلامید باعث تخریب لورالمعده میشه چون من با گلی بنکلامید کاملا قندم رو کنترل می کنم می خوام ببینم اگه بهتره برای گلی بنکلامید جایگزینی مثل انسولین درمانی یا قرص های دیگه بکنم ۲- فشار من بعد غذا از ۱۲ به ۱۰ پایین می آید وباعث مشکلاتی مثل سردرد وغیره میشه اولا آیا به دیابت ربط داره ثانیا بجای نمک از چه روشی برای بالا بردن فشار خون استفاده کنم ؟ ۳- من سر و گردنم عرق شدید میکنه بخصوص شبها آیا به دیابت ربط داره؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتآیا قرص گلی بنگلامید باعث تخریب لورالمعده میشه چون من با گلی بنکلامید کاملا قندم رو کنترل می کنم می خوام ببینم اگه بهتره برای گلی بنکلامید جایگزینی مثل انسولین درمانی یا قرص های دیگه بکنم ۲- فشار من بعد غذا از ۱۲ به ۱۰ پایین می آید وباعث مشکلاتی مثل سردرد وغیره میشه اولا آیا به دیابت ربط داره ثانیا بجای نمک از چه روشی برای بالا بردن فشار خون استفاده کنم ؟ ۳- من سر و گردنم عرق شدید میکنه بخصوص شبها آیا به دیابت ربط داره؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

این سه سوال را یکی از خوانندگان سایت ارسال کرده اند که جالب بود و به جهت آموزش دیگر خوانندگان سایت ، در این قسمت در معرض دید شما قرار میدهیم:
در مطالعات علمی نشان داده شده که داروهای افزایش دهنده ترشح انسولین ، مثل گلی بن کلامید ، گلی کلازید و نیوبت یا نوونورم میتوانند در دراز مدت به شکلی ، موجب خستگی و تخریب سلولهای بتا در لوزالمعده که ترشح کننده انسولین هستند بشوند.
اما این مسئله به این معنی نیست که هرکسی طبق نظر پزشک با مقدار مناسب گلی بن کلامید میخورد و کنترل است ، تاکید میکنم کنترل است ، قرصش را قطع کند و انسولین بزند . این مسئله بستگی به شرایط سن ا حتی وزنی شما و بیماریهای همراه و حتی سایر داروهای مصرفی دارد ، تصمیم گیری در این مورد را به پزشک معالج بسپارید.
در پاسخ به سوال دوم شما و حتی سوم میتوان تا حدودی نوروپاتی دیابتی یا درگیری سیستم عصبی را دخیل دانست.
نمک را توصیه نمیکنیم ولی خوردن غذا با حجم کم ، بیشتر جویدن و آهسته تر غذا خوردن میتواند راهکار مناسب غیر دارویی باشد و در نهایت کمک گرفتن از پزشک مغز و اعصاب (نورولوژیست) برای تخفیف علایم.
در پاسخ جزیی تر به سوال سوم آیا بعد از غذا افت قند ندارید؟
گاها افت قند بعد غذا ، البته به دنبال مصرف داروها میتواند تظاهری بصورت تعریق داشته باشد.