آیا مهم است که من چه نوع دیابتی دارم ؟ یک یا دو؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتآیا مهم است که من چه نوع دیابتی دارم ؟ یک یا دو؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

واقعا گاهی افتراق این دو نوع دیابت از هم ،کار مشکلی است.

در نظر بگیرید یک فرد جوان حدودا ۱۶ ساله چاق با قند بالا مراجعه میکند و یا یک فرد حدودا ۴۰ ساله لاغر با قند بالا ، که در سالهای گذشته اضافه وزن نداشته و سابقه خانوادگی دیابت دارند.

در ابتدای تشخیص اگر قندها خیلی بالا باشد فرقی ندارد که چه نوع دیابتی وجود دارد

یعنی

در مبحث شروع انسولین درمانی گفتیم ، تشخیص دیابت با قندهای خیلی بالا و یا HbA1c بالای ۱۰درصد در ابتدای تشخیص ، برای حفظ سلامت شخص بیمار را نیازمند انسولین درمانی در ابتدای تشخیص میکند.

البته غالبا در ایران متاسفانه بیماران خصوصا بیماران بزرگسال انسولین درمانی را نمی پذیرند و سعی در توجیه پزشک و در مرحله بعد ، سعی در تعویض پزشک !!! به منظور عدم شروع انسولین خواهند داشت.

اگر یک فرد دیابتی نوع یک مثل بیمار جوانی که فقط چاق است را اشتباها نوع دو در نظر بگیریم و به اشتباه برای درمان از قرص استفاده کنیم ، طول عمر مختصر سلول باقیمانده تولید کننده انسولین را پایین آورده ایم و بیمار سریعتر به سمت انسولین درمانی و نیاز به انسولین پیش میرود و اگر هم بیمار به حال خود رها شود. با لاغری مفرط و قندهای بالا و حتی کما مراجعه مجدد خواهد داشت.

البته اگر به دیابتی نوع دو هم در ابتدای تشخیص و هم در ادامه انسولین بدهیم صرفنظر از احتمال افت قند خون بیشتر با انسولین در مقایسه با قرصهای خوراکی ، اشتباهی مرتکب نشده ایم.

یادمان باشد :

امکان بروز دیابت نوع دو در اطفال ، خصوصا اطفال چاق وجود دارد.(معمولا در محدوده سنی بلوغ)

احتمال بروز دیابت نوع یک و یا بهتر بگوییم نیاز به انسولین درمانی سریع در بزرگسالان حتی در سنین حدود ۳۰ سال ( و گاهی بالاتر به اشکال LADA و… ) وجود دارد.

انسولین درمانی همیشه گزینه خوب و مناسبی است در صورتیکه تحت نظر پزشک و با رعایت الگوی صحیح تغذیه و ورزش باشد حتی شروع آن در ابتدای تشخیص دیابت با فرض دیابت نوع یک، ولی تجویز قرص خوراکی و توصیه به ادامه آن گاها خطرناک است بخصوص در زمان تجویز قرص با تشخیص احتمالی و مشکوک دیابت نوع دو .

در چنین موارد مشکوکی تلاش برای افتراق دیابت نوع یک و دو در موارد الزامی است.(اندازه گیری سطح سی پپتاید ، انسولین ،سطح آنزیمها بر علیه انسولین ، گیرنده و……)