از گلوکاگون که تهیه کرده ام ، در چه زمانی استفاده کنم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتاز گلوکاگون که تهیه کرده ام ، در چه زمانی استفاده کنم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 3 سال ago

گلوکاگون که خوشبختانه در حال حاضر قابل تهیه از داروخانه ها میباشد ، در زمانی استفاده میباشد که افت قند خون توام با افت هوشیاری داشته باشیم.

البته اگر این افت قند بدلیل انسولین درمانی باشد. در افت قند ناشی از قرص سولفونیل اوره مثل گلی بن کلامید نباید از گلوکاگون استفاده کرد.

 

در چنین مواقعی مصرف مایعات شیرین بدلیل عدم همکاری بیمار در بازکردن دهان و حتی اختلال بلع (قورت دادن) امکان پذیر نیست و حتی بدلیل امکان ورود مایعات به ریه بیمار ، خطرناک است : قبل رسیدن اورژانس ، بهتر است از تزریق ویال گلوکاگون که بصورت آمپول کشیده شده از قبل میباشد ، استفاده کنیم.

در موارد افت ساده قند خون ، با رعایت تمام نکاتی که در مبحث افت قندخون در قسمت دانستنیهای دیابت توضیح دادم از مواد قندی سریع الجذب استفاده شود.

مثل عسل ، شربت شیرین ، حتی خرما انتخاب چندان جالبی برای رفع سریع افت قند خون شدید نیست.

اگر افت قند خون چندان شدید نیست میتوان از یک واحد کربوهیدرات مثل آب نبات ، خرما، حتی بیسکوییت شیرین ، خربزه و … استفاده نمود ولی مظمئنا استفاده از برنج (پلو*) در این زمان بدلیل کندی مراحل هضم تا جذب منطقی نخواهد بود

چون از زمان بروز علائم تا زمان برطرف شدن علائم با خوردن پلو مدت زیادی طول میکشد و شما مجبور به خوردن بیش از حد لازم و درنیجه دریافت کالری اضافه شده اید و در صورت تکرار این اشتباه دچار اضافه وزن خواهید شد.

گلوکاگون