افت قندم جدیدا زیاد شده ، چرا؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتافت قندم جدیدا زیاد شده ، چرا؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

آیا در الگوی فعالیت روزانه خود تغییری ایجاد کرده اید؟

آیا جدیدا به منظور اصلاح وضعیت دیابت دارویی خارجی یا ایرانی گیاهی و یا متفرقه و مکمل به داروها اضافه کرده اید؟

آیا جدیدا دارویی از داروهای قبلی مصرفی (مثلا برای آرتروز ، رماتیسم مفصلی و …) دارویی حذف شده؟

آیا سرنگ انسولینتان را جدیدا عوض کرده اید؟(متلا قبلا با سرنگ ۵۰ واحدی ۱۰ خط انسولین میزدید الان با سرنگ ۱۰۰ واحدی همان ۱۰ خط انسولین را میزنید !

آیا تغییری در مقدار یا نوع انسولینتان یا فرد تزریق کننده انسولینتان ایجاد نکرده اید؟ گاهس به اشتباه انسولین NPH که شیری است با انسولین ۳۰/۷۰ که شیری است به اشتباه گرفته میشود.

آیا جدیدا عادت غذایی بد گذشته را تغییر نداده اید ؟ ، مثلا قبلا هر روز صبح عسل میخوردید الان عسل تمام شده یا قبلا هر شب با شام انگور میخوردید و داروها بر اساس آن تنظیم شده بود ، الان فصل انگور تمام شده و افت قند میکنید؟

آیا اشتباها دارو را دو برابر مصرف نمیکنید؟

مثلا تا دیروز گلی کلازید تجویزی پزشکتان را مصرف میکردید در این ویزیت داروخانه به شما دیابزید (که همان گلی کلازید است ولی از کارخانه دیگر) داده اند ، اشتباها هم قبلی و هم فعلی را نمیخورید؟

آیا جدیدا لاغر نشده اید ؟ لاغری (با رژیم یا بدلیل بیماری و …) اغلب باعث میشود داروهای مصرفی قبلی کنترلی دیابت برای بدنتان در شرایط با کاهش وزن ، اضافه باشد و شما را مستعد افت قند خون کند.

آیا میان وعده ها را میخورید یا بخاطر تغییر زمانبندی کاری و یاحتی فصلی میان وعده از میوه و نان به فندق و پسته (که محنوای کربوهیدرات کمتر ولی چربی بیشتری دارند) تغییر کرده؟

و……

اینها سوالاتی است که باید در کشف دلیل افت قند خون مکرر شما ، پرسیده و پاسخ داده شود تا دلیل افت قند خون مشخص شود.