انسولین درمانی موجب ورم پاها میشود؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتانسولین درمانی موجب ورم پاها میشود؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

اگر بطور زمینه ای مشکلات کلیوی وجود نداشته باشد و داروهایی مثل پیوگلیتازون همزمان با انسولین شروع نشده باشد یا داروهایی مثل فوروزماید و … همزمان با شروع انسولین بنا به دلایل مختلف ، قطع نشده باشند.

مطالعات نشان داده که خصوصا در افراد چاق ، انسولین درمانی منجر به احتباس سدیم و مختصری ورم اندام تحتانی میشود که در افراد چاق با مقاومت به انسولین بیشتر دیده میشود.

در افرادی که بعلت تاخیر در انسولین درمانی و تکرر ادرار و از دست دادن آب فراوان ، در ابتدای درمان با شروع انسولین درمانی بافتهای بدن رهیدراته میشود و تا حدودی وزن گیری ابتدای درمان با انسولین را میشود نه به چاقی سریع ، بلکه به احتباس مایعات ارتباط داد.

این امر خصوصا در بیماران با نارسایی قلبی میتواند موجب بدتر شدن شرایط قلبی شود ، پس با مصرف غذا ها و مایعات کم سدیم تحت نظر متخصص تغذیه ، تشدید تورم کند ومتوقف شود.