انسولین میزنم چاق میشم ، قرص میخورم گرچه کنترل نمیشم ولی لاغر هم میشم.میشه قرص رو ادامه بدم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتانسولین میزنم چاق میشم ، قرص میخورم گرچه کنترل نمیشم ولی لاغر هم میشم.میشه قرص رو ادامه بدم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

یکی از پایه های به وجود آمدن دیابت نوع دو اضافه وزن است پس اضافه وزن درهرصورت و به هر دلیلی ، کنترل دیابت را سختتر و نیاز به داروها را بیشتر میکند.

 

گرچه اثبات شده بعضی از داروهای کنترلی دیابت مثل انسولین (انواع مختلف انسولین در این زمینه تفاوتهایی دارند) ، پیوگلیتازون یا پیتوز حتی گلی بن کلامید و گلی کلازید در افزایش وزن نقش دارند

ولی:

افزایش وزن ممکن نیست مگر با افزایش میزان غذا خوردن و یا به نسبت کمتری کاهش میزان فعالیت .

کاهش فعالیت را به این دلیل میگویم: که کمتر پیش می آید شخص انسولین بزند و از فعالیتش کم کند و اضافه وزن بگید و بعد بگوید به دلیل انسولین ،چاقی و خانه نشینی ! به وزنم اضافه شده.

پس حتی اگر به آن معترف نباشید یا حتی به این مسئله آگاه نباشید که فقط شام و ناهار و نان و برنج نیست که شما را چاق میکند ، افراط و افزایش در میزان میوه خوردن شما  ممکن است باعث چاقی شما شده باشد .

پس حتما مصرف مواد غذایی (هر چیزی) شما را چاق کرده و چاقی بیشتر منجر به افزایش میزان داروهای مصرفی از جمله انسولین و تشدید چاقی و حتی بدتر شدن اوضاع کنترل دیابت و حتی زانو درد شما شده است.

در خاتمه:

گرچه اینها چاق میکنند ولی شما کمتر غذا بخورید.

و اما راجع به قرص ها و لاغری شما:

اگر کنترل نبودید و لاغر میشدید به دلیل عدم جذب قند خون در بدن به دلیل وخامت اوضاع کنترلی دیابت ، بدن از منابع غیر قندی مثل چربی و پروتئین بدن شما استفاده میکرده و شما بدنتان لاغر میشده : اصطلاحا بیمارگونه لاغر میشدید ، این خوب نیست و در کنار لاغری ، عوارض دیابت به سراغ شما می آید.