انسولین های قدیمی (ان پی اچ، رگولار) بهترند یا انسولینهای جدید؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتانسولین های قدیمی (ان پی اچ، رگولار) بهترند یا انسولینهای جدید؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

در قسمت دانستنیهای دیابت در این مورد مفصل تر صحبت کرده ایم اما در حد چند نکته سریع:

انسولینهای جدید (انسولینهای آنالوگ) از وسیله تزریق جدیدتری به نام قلم یا PEN استفاده میکنند که فعلا انسولینهای قدیمی به قول شما یا انسولینهای انسانی، در ایران از آن استفاده نمیکنند و از سرنگ برای تزریق آنها استفاده میشود.

انسولینهای جدید یا سریع الاثر تر هستند مثل نوورپید یا آسپارت که مزیتهای نسبت به رگولار در کاهش سریعتر قند خون دارد و میتوان در موقع ناپرهیزی و یا برای افراد بی نظم در غذا خوردن انتخاب بهتری برای کاهش سریع قند خون باشد ، یا طولانی اثر تر هستند مثل لنتوس و نسبت به ان پی اچ با یکبار تزریق به نسبت دو بار نیاز بدن به انسولین پایه ( نه همه انسولن مورد نیاز بدن) را پوشش میدهند.

 

وقتیکه شما انسولین رگولار را صبح و شب یا صبح و ظهر و شب تزریق میکنید با نظم بیشتری در غذا خوردن جهت انطباق وعده غذایی خورده شده با انسولین تزریقی داشته باشید.

انسولین نوورپید سریعتر اثر میکند و سریعتر اثرش به اتمام میرسد.

انسولین لنتوس یا گلارژین بعنوان انسولین پایه نیاز به تزریق یکبار در روز دارد و قله اثر ندارد پس در هر ساعتی از شبانه روز و فقط یکبار قابلیت تزریق دارد و احتما افت قند خون با آن پایین است ولی انسولین ان پی اچ دو بار در روز تزریق میشود و قله اثر و در نتیجه احتمال افت قند خون بیشتری دارد.

از طرفی در تزریق با ان پی اچ و رگولار بعلت تزریق ایندو و قابلیت مخلوط شدن آنها با همدیگر اگر لازم باشد سه بار در روز انسولین بزنید مثلا دو بار مخلوط میکنید و یکبار بل از ناهار فقط رگولار تزریق میشود به تنهایی.

اما برای همین بیمار نیاز به سه تزریق نوورپید قبل وعده ها غذایی و یکبار تزریق لنتوس بعنوان انسولین پایه داریم ، پس نیاز به چهار تزریق داریم چون این انسولینها با هم مخلوط نمیشوند.

اما راجع به انسولین مخلوط نوومیکس با قلم آن و انسولین مخلوط ان پی اچ و رگولار که با نامهای ۳۰/۷۰ یا mixtard شناخته میشوند ، انسولین نوومیکس شروع اثر سریعتری نسبت به ۳۰/۷۰ دارد و در کنترل قند خون بعد غذا موثر تر ، بهتر و سریعتر اثر میکند.

اما در کفایت و تاثیر مثبت انسولینهای مخلوط با توجه به تفاوتهایی در تغذیه و عدم پوشش ۲۴ ساعته نیازهای بدن با دو تزریق هنوز جای شک و شبهه وجود دارد