انسولین چه ضرری دارد؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات تغذیهانسولین چه ضرری دارد؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

تقریبا ۶ سال دیگر انسولین ۱۰۰ ساله میشود.

 

یعنی از سال ۱۹۲۱ که انسولین کشف شد همیشه این سوال مطرح بوده است.

در سالهای آغازین تولید انسولین ، چون ناخالصی هایی انسولین تولید شده توسط حیوانات مثل گاو و خوک داشت ، اشخاص دچار مشکلات حساسیتی فراوان در محل تزریق بعنوان محل ورود یک پروتئین غریبه (خارجی) داشتند .

از زمانیکه تکنولوژی پیشرف کرد و انسولین هایی با ساختار انسولین انسانی به روشهای مهندسی ژنتیک ساخته شد (NPH  و Regular) و در حدودا ده سال اخیر که انسولینهای آنالوگ ساخته شدند و از لحاظ سرعت عملکرد با انسولینهای انسانی تفاوت پیدا کرده اند ، همیشه سوال اینست عوارض انسولین چیست ؟

 

مقایسه ای در مقابل عدم تزریق انسولین ذر زمانهای الزام تزریق انسولین و جاهایی که قرص قابل استفاده نیست ، جواب دادن به  این سوال را راحتتر میکند:

 

در دیابت نوع یک که بدون انسولین زندگی امکان پذیر نیست ، در انواع دیابت که بدلیل عوارض شدید دیابت کلیه ها و کبد شدیدا معیوب شده اند ، قادر به استفاده از قرصها برای حفظ حیات نیستیم.

در دیابت بارداری برای کنترل دیابت غالبا ، چاره ای جز انسولین درمانی نداریم.

 

در بدو تشخیص دیابت نوع دو که با موارد شدید دیابت و اصطلاحا حالتی بنام گلوکوز توکسیسیتی روبرو هستیم ، بخاطر سرعت عملکرد و تاثیر انسولین در کنترل بیماری ، بهترین کار شروع انسولین درمانی است و …..

 

در حال حاضر مهمترین خطر استفاده از انسولین احتمال بیشتر افت قند خون در مصرف کنندگان آن در مقایسه با قرصها میباشد.

این احتمال را با افزایش آگاهی خودتان ، منطقی کردن میزان مصرف و تنظیم میزان میان وعده ها و فعالیت فیزیکی به حداقل برسانید.

 

زندگی بدون جریان برق امکان پذیر نیست ولی درصورت استفاده ناصحیح از آن ،اتفاقات بسیار خطرناک و کشنده بروز میکند.

 

انسولین خطرناک است یا عوارض دیابت ؟

 

به این سوال خودتان جواب دهید ……