اهمیت دیابت حاملگی و عوارض آن در چیست؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتاهمیت دیابت حاملگی و عوارض آن در چیست؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

دیابت حاملگی شایع ترین اختلال متابولیک دوران بارداری است که شیوعی بین ۷٫۱۷ تا ۰٫۱۵ درصد برای آن ذکر شده .در امریکا شیوع آن بین ۱ تا ۳ درصد و در کشورهای آسیایی متوسط ۱۰٫۹ در صد و در اروپا ۵٫۲ گزارش شده.

از طرفی شیوع دیابت در نقاط مختلف دنیا بین ۱ تا ۶ در صد می باشد که از آنها ۱۵ تا ۲۵ درصد دیابت وابسته به انسولین و ۷۵ تا ۸۵ درصد غیر وابسته به انسولین است.
در ایران هم به نظر می رسد کل شوع دیابت ۳ تا ۴ درصد و حالت غیر وابسته بیشتر از ۷ تا ۸ درصد و شیوع آزمون تحمل گلوکز هم همین مقدار باشد که می تواند در شرایط فیزیولوژیکی مثل حاملگی یا بیماری به دیابت آشکار تبدیل شود.

در هر بیمار با دفع ادراری گلوکز ، سابقه مثبت خانوادگی دیابت شیرین ، سابقه مشکوک از تولد نوزاد مرده یا سقط شده ، سابقه خانوادگی از احتمال بیماری جنینی دیابتی و یا ناهنجاری مادرزادی قبلی ، بیماری دیابت حاملگی باید مطرح شود.

ضمن اینکه در بیماران دیابت شناخته شده قبلی ، حاملگی ممکن است تغیراتی را ایجاد کند مثلا باعث تسریع رتینوپاتی شود. از مهمترین عوارض دیابت حاملگی :خطر پره اکلامپسی و اکلامپسی ، صدمات مجرای زایمانی ناشی از بزرگی جنین ، پلی هیدرو آمینوس و شیوع بیشتر عفونت های باکتریایی می باشد.

از عوازض جنینی می توان بزرگی جثه جنین ، کم بودن قند خون ، کم بودن کلسیم خون و یرقان جنینی در صورت عدم درمان نام بردو هم چنین می توان به افزایش خطر ایجاد ناهنجاری های عمده در نوزاد و افزایش شیوع مرگ و میر دوران بارداری اشاره کرد.

با توجه به اینکه دیابت بارداری بدون علامت و در نتیجه بدون شکایت می باشد

اهمیت شناسایی افراد بیشتر می شود.دیابت حاملگی در ۲ تا ۵ درصد موارد رخ می دهد و با افزایش ین مادر در هنگام بارداری احتمال وقوع آن زیاد می شود .

یک سوم مادرانیکه در دوران بارداری به دیابت حاملگی دچار می شوند بعد ها به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا می گردند .نظر دیگر در رابطه با دیابت حاملگی اینست که بیش از نیمی از زنان مبتلا به این بیماری سر انجام دچار بیماری دیابت واضح می شوند و پس از ۵ تا ۱۰ سال به سمت دیابت ۱ و یا با شیوع بیشتر به سوی دیابت ۲ پیشرفت می کنند.