هروقت ناپرهیزی کردم و غذا زیاد خوردم ، قرص یکی اضافه میخورم. درسته؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات تغذیههروقت ناپرهیزی کردم و غذا زیاد خوردم ، قرص یکی اضافه میخورم. درسته؟
Admin عضو سایت asked 6 سال ago

کاملا کار اشتباهی انجام میدهید !

اما نگفتید چه قرصی میخورید:

به بیمارانی که انسواین درمانی میکنند ، آموزش میدهیم که بر اساس شمارش کربوهیدرات مقدار انسولین بیشتری قبل (وگاهی اوقات بعد) مصرف غذای اضافه بر  تغذیه روتین روزانه تزریق کنند ولی در مورد قرصها چنین قانونی با توجه به مکانیسم عملکرد قرصها وجود ندارد.

 

قرصهایی که ترشح انسولین را بالا میبرند مثل گلی بن کلامید ، گلی کلازید و نوونورم (به مبحث قرصها مراجعه شود) میتوانند با افزایش ترشح انسولین قند را پایین بیاورند ولی هیچوقت توصیه به افزایش مصرف آنها در موارد مصرف غذا بیش از حد روزانه و عادی (ناپرهیزی) قبل و یا بعد غذا نشده است.

متفورمین که اصلا با مکانیسم دیگری کار میکند و با اضافه خوردن آن تغییری در ترشح انسولین و قند خون ایجاد نمیشود (در لحظه کوتاه)

بقیه قرصها هم برای این کار فایده ای ندارند جز قرص آکاربوز برای دیابتی های نوع دوم که گاها توصیه میشود با اولین لقمه غذای خارج از برنامه ریزی روزانه مصرف شود ، توجه کنید همراه با اولین لقمه غذا و آنهم گاها !

پس مصرف قرص اضافه در چنین مواردی کاملا کار بی فایده و حتی خطرناکی میتواند باشد چون احتمال افت قند چند ساعت بعد را بسته به نوع قرص مصرفی و میزان ناپرهیزی شما و وضعیت کنترلی دیابت شما بهمراه خواهد داشت